Jump to content

Ghid in caz de accident


D@ny
 Share

Postare recomandată

  • 1 month later...
  • 8 months later...

Ghid? Hai sa punem sfaturi din cele patite. Pe langa cele cu chematul ambulantei, prim ajutor, semnalizat corespunzator accidentul, etc. va dau cateva sfaturi invatate pe propria piele si masina:

Eu m-am lecuit cu constatul amiabil. E zero, e pus sa incurce, e pus sa iti faca viata un calvar cand vine vorba de firme RCA care nu platesc si pun bete in roate. Pe langa faptul ca trebuie sa mearga toti cei implicati in accident, cu tot cu auto, la sediul firmei de RCA a vinovatului, pentru declaratii, poze si alte hartiute. Pe langa asta, te trezesti ca inspectorul iti "recomanda" un service "bun", de unde el isi ia banutu' sau ca ii vine pe chelie si i se pare lui ca stopul sau mai stiu eu ce piesa era avariata anterior accidentului.

Citez un inspector de daune de la Omniasig: "Procesul verbal de la politie este sfant in daunele cu despagubiri pe RCA"

Modificat de Mishutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

faptul ca i se zice inspector de daune nu inseamna ca il duce si capul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai lamurit-o cu asta. Asta-i "sfat"? De ce nu are dreptate? Sau ce-ai vrut sa spui prin postul tau? Sincer, vino cu ceva argumente sa ne lamuresti si pe noi. Din partea mea, acel proces verbal te scapa de multe batai de cap in lupta cu firmele RCA. Tipul ala a dat "din casa " un adevar, desi putea sa nu spuna nimic.

Modificat de Mishutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu toate evenimentele rutiere le-am solutionat cu formular de constatare amiabila. Daca stii cateva lucruri simple despre el, nu te intepi! Am avut 2 daune totale si o tamponare usoara in cadrul carora am fost pagubit, am incheiat formular de constatare amiabila si am fost despagubit. Cum am spus, daca tot va e frica de asa ceva, cautati situatiile in care puteti solutiona problema cu acest formular si cele in care nu puteti.

Si eu sunt de parere ca daca e inspector de daune nu inseamna ca il duce neaparat capul! Am intalnit ceva ursi care practicau aceasta "meserie".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

salut!

am avut un eveniment rutier in care am lovit bara fata.am casco la masina dar problema e ca adresa din buletin(am schimbat domiciliul) nu mai coincide cu cea din permis(am uitat sa il schimb). e posibil sa am probleme cu asiguratorul?Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu asiguratorul nu. in cel mai rau caz cu politia, dar totusi putin probabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu politia o rezolv eu cumva daca nu o sa platesc amenda. o sa ma duc sa il schimb zilele astea.Multumesc de raspuns!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deschide linistit dosarul, nu se va lega nimeni de chestia asta .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

procesul verbal chiar ajuta foarte mult cand vine vorba de repararea masinii pe RCA, eviti surprize neplacute

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Depinde si de firma, unele platesc greu oricum. PV-ul ajuta mai mult in instanta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie..

Am avut un incident cu un tip care avea asigurarea la Astra ,am mers am dus masina in service ,ma sunat azi sa o ridic..

Am semnat devizul ala a lor dar am o problema mi-au montat un far de la Tyc si vad ca se abureste tot mai pot face ceva daca am semnat devizul ala?

As vrea sa imi puna altu sau ceva ca sa nu stau cu troaca asta eu avand far original...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi la service si cere inlocuirea pe garantie . Dar iti pot pune tot Tyc daca nu pui tu diferenta pana la alta marca.

Eu am niste Tyc-uri pe un Focus puse de vreo 4 ani si nu am probleme la niciunul . Probabil ca e si un pic de loterie !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce sa platesc eu diferenta??Pai eu mi-au pus o marfa de rahat,asigurarea a platit,daca stiam imi faceam in regie proprie..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Produsul este agreat RAR iar comercializarea se face in baze legale . Nu prea ai ce reclama !

Cand ai dus masina in service trebuia sa ceri acelasi producator la piesa inlocuita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

Am si eu o intrebare,

Daca am avut un accident(fara victime,doar daune materiale),am fost lovit si nu vreau sa fac constatare amiabila ca tipul are RCA la o firma... "Carpatica" sa spunem,ce trebuie sa fac?cum imi obtin banii pt repararea masinii?Trebuie sa ajung in instanta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu vrei sa faci constatare amiabila mergi la Politie . Cat despre despagubiri Carpatica mai mult ca sigur iti va oferi o suma cam mica pentru reparatia masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta stiu legat de carpatica,ca am avut un incident cu cineva care era asigurat acolo,si pe langa ca mi-au oferit o suma prea mica,nici masina nu a fost facuta cum trebuie la servisul cu care aveau ei contract.
OK,merg la politie,de acolo imi da niste acte,pierdut vremea pe acolo,etc, si dupa politie?ce trebeuie sa fac,ca sa imi primesc banii ca sa imi fac masina?tre sa-l dau in judecata?sau tot tre sa merg la asiguratorul lui,care sa imi dea o suma de bani pentru cat cred ei ca ar face reparatia masinii,etc?
sau pot pur si simplu sa il dau pe ala in judecata si sa imi dea el banii?ca firma de asigurari nu as prea vrea sa o dau in judecata,ca dureaza o gramada de timp procesul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai de ce sa-l dai pe om in judecata,deoarece el a respectat legea si si-a facut RCA .nu cred ca vei avea castig de cauza daca faci proces civil cu omul vinovat.totul se rezolva cu firma de asigurari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai trebuie sa ai acte de la Politie si apoi te duci la asiguratorul vinovatului daca nu ai tu Casco . Daca vrei sa reduci harjoneala cu asiguratorul iti platesti tu reparatia si ceri sa ti se plateasca dauna. Daca in 010 zile nu primesti banii faci reclamatie la CSA.

Bineinteles , asta dupa ce deschizi dosarul de dauna si se fac eventualele reconstatari.

Daca nu se rezolva nici atunci inseamna ca trebuie sa ajungi in instanta. Poti da in judecata pe cine vrei tu, ori pe vinovat si chemi in garantie aiguratorul ori firma de asigurari si instanta va cita si vinovatul ca intervenient fortat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Ca mergi la Politie sau ca faci amiabila, tot la asiguratorul vinovatului mergi sa-ti faca dosarul. La Politie sa merge cand sunt victime, sau cand vinovatul face figuri. Daca vinovatul isi recunoaste vina, este cooperant, ce rost are sa mergi la Politie? Sa-i faci rau, sa-i ia carnetul si sa-i dea amenda? Nu va inteleg.

   Chiar daca este Carpatica, daca spui ca faci masina in regie proprie primesti banii repede. Daca mergi la serviceurile recomandate de ei, la fel merge repede. Problema se schimba daca vrei piese originale, si masina facuta la reprezentanta. Acum Golful 3 este lovit? Doar nu vrei sa o faci la reprezentanta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema se schimba daca vrei piese originale, si masina facuta la reprezentanta. Acum Golful 3 este lovit? Doar nu vrei sa o faci la reprezentanta?

 

De ce sa nu vrea la reprezentanta? Daca asiguratorul are contract cu reprezentanta, in cazul de fata VW, are dreptul sa isi aleaga serviceul unde sa-si repare fierul. Ce importanta are ca e un simplu Golf 3 ? Eu am avut o dauna la un Golf 2 acum 3 ani si l-am reparat la reprezentanta (asiguratorul fiind Astra), fara pile, spagi si cunostinte, deci se poate. 

Recunosc ca nu am idee daca, Carpatica are contract cu VW.

Succes colegu'!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  Chiar daca este Carpatica, daca spui ca faci masina in regie proprie primesti banii repede. Daca mergi la serviceurile recomandate de ei, la fel merge repede. Problema se schimba daca vrei piese originale, si masina facuta la reprezentanta. Acum Golful 3 este lovit? Doar nu vrei sa o faci la reprezentanta?

Am avut probleme cu Carpatica si nu e asa cum zici u,Cu chiu cu vai mi-ai facut masina dupa 3 luni si atunci tot a trebuit sa il sun pe cel ce a intrat in mine sa mai vina cu o diferenta de 600 ron ca sa imi faca SERVICE_UL lor masina.Si,si asa masina nu a fost facuta cum trebuie.

Dauna spusa de la cei din service ajungea la 3500 ron si carpatica imi dadea doar 1750,jumate din suma.Am facut apel la CSA,I-am amenintat pe cei de la carpatica si pe cel ce m-am lovit cu judecatat si apoi m-au sunat,(dupa ce 2 luni de zile cam la 3-4 zile sunam eu si abia raspundeau)si mi-au zis...hai sa facem o intelegere...ca cei de la carpatica au vorbit la service si imi fac masina in banii de despagubire,dar sa mai vin eu cu 600 ron.Si atunci am zis...dar de ce sa vin eu,sa vina cel ce m-a lovit,si ei au zis ca...sa-l sun eu pe ala si sa imi dea banii,iar reactia mea a fost...sunati-l voi ca doar e clientul vostru,si pana intr-un final a venit ala cu diferenta,deci m-a costat 2350 ron reparatia si cu piese din dezmembrari.

In fine..asta e asa o poveste.

 

@kosfunny deci dupa ce merg la politie,tre sa merg la asiguratorul lui sa se deschida dosarul acolo,iar apoi eu sa-mi fac masina pe banii mei,unde stiu.

si daca reparatia ma ajunge la 2000 ron(dau un exemplu) cu factura de la service-ul unde mi-am facut-o,si asiguratorul celui ce m-a lovit imi dau doar 1500,diferenta de unde o scot?ce fac mai apoi?apelez la CSA,si tre sa vina in urma apelului cu diferenta?

si daca nu vin?

sau nu apelez la CSA si ii dau in judecata,dupa cum spuneai pe cine vreau eu?

sau apelez la CSA si daca nu vin cu diferenta apoi tre sa-i dau in judecata(pe cine vreau eu)?

 

Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca esti dispus sa platesti initial reparatiie mingea e la tine in teren , o joci cum trebuie si va ramane tot la tine in teren. 

 

Daca iti vor da mai putini bani si nu e justificata diferenta (piese neconstatate de catre asigurator) trebuie ca inmaxim 30 de zile sa notifici asiguratorul ca nu esti multumit si vrei diferenta. Poti apela la instanta si fara reclamatie prealabila la CSA. ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!