Jump to content

Se mudaresc geamurile laterale


Cielo
 Share

Postare recomandată

Cum fac sa curat banda de "puf" care ar trebui sa curete geamurile laterale atunci cand le las/ridic?

Acum, ori de cate ori las geamul, la ridicare este murdar. Am incercat sa las geamurile la minim si am bagat un jet de aer insa rezultatele nu au fost prea convingatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca iti speli singur masina cu aparatul cu presiune baga apa cu presiune pe acolo. Daca nu, roaga-i pe cei de la spalatorie sa faca asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

El cred ca se refera totusi la partea plusata din interior.... aia cred ca se scoate odata cu fata de usa, o cureti si o montezi inapoi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi aduc aminte ca la Fabia am reusit sa scot bacheta aia neagra cu tot cu plus. La Golf 5 am tras un pic de ea insa nu parea sa iasa.

Fata de usa parca nu as da-o jos ... by the way, e cumplicata operatiunea?

Modificat de Cielo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, parca nu merita date jos fetele de usi doar pentru atat, ca pe urma apar greierasii. Poate totusi se pot scoate acele benzi si fara a demonta fetele de usi, un sfat de la cine a mai facut operatiunea ar fi de folos (eventual un tinichigiu, vopsitor etc :) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Crezi ca daca bagi apa cu presiune mare apa nu ajunge si la partea din interior? Eu asa procedes de cativa ani, de cand mi-a zis un mecanic de la un service autorizat. Am incercat initial sa demontez fata de usa, am curata tot, am sters inclusiv geamul cu solutie pentru anti calcar, nu am rezolvat nimic. Cat despre demontarea fetei de usa, nu apare nici un greieras daca te pricepi cat de cat, lucrezi cu antentie si nu esti total atehnic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot n-am inteles: parte plusata pe interior? Geamul se murdareste pe interior sau pe exterior? Banda de puf de care vorbeste initiatorul topicului e pe exterior.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vorbesc de plusul de pe exterior ... pe interior nu-i nici o problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La asta ma gandeam si eu, dar am fost derutat de comentariile de mai sus. Incearca metoda propusa de mine si vezi daca e vreo diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colescu Sebastian

La mk4,astra g,si fabia I,am reusit sa scot plusul acel tragand de plasticul exterior,de langa geam.Si a iesit foarte usor.M-as mira sa fie altfel la mk5.

Modificat de Colescu Sebastian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sebi, la Fabia pe care am condus-o inainte si eu am facut aceeasi operatiune fara prea mare chin. La Golf 5 nu pare sa iasa sau cel putin nu la fel de usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!