Jump to content

Sfat achizitie Touran


marcopolo
 Share

Postare recomandată

Consum mixt făcut astăzi 180 in afara restul pana la 300 km in oras cu 15 l.Merg cu ia mai mult afara,motorul trage f bine.

Consum mixt făcut astăzi 180 in afara restul pana la 300 km in oras cu 15 l.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 l la 100 km. Stii cumva este mai bun cel de 136 cp decat cel de 140 cp?

Cum este la confort si faruri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cică ar fi mai bun 136 decât 140,am fost sfătuit către 136 de cineva.costurile undeva la 450

Dar nu m-am dat la ia,am mers lejer la consum,când merg la peste pe autostrada cu 130 ,140 consum undeva la 7-8 dar si încărcat.

compiuterul imi arata undeva la 7,2 consum dar cand am alimentat am vazut cat a intrat,nici eu nu inteleg acest consum micut dar nu am dat forja la masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi adi, ce am gasit eu are peste 200.000 km o fi ok?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce an?


astea sunt motoare care duc pana la milion daca sunt servizate la timp.


sa mergi cu cineva care se pricepe sa nu iei teapa cum am luat ieu, sa mergi cu masina pana ajunge apa la 90 sa vezi daca are probleme la ambreiaj si volant,camd am luat masina abia am ajuns acasa cu ia din cauza ambreiajului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2005, 236.000 km!

 

Stii cumva este pachet de drumuri grele pt. TOURAN?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum am rezolvat si sunt f multumit de turanelul meu


da


a mea avea 178000 reali pe carte si pe fisele de service din germania,

 

da exista pachet de drumuri grele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, inca nu m-a convins ce am vazut pana acuma si m-am reorientat catre alte doua masini. Una din 2007 cu motor BXE 1.9 TDI ( cred ca e si membru aici la noi pe forum) si una din 2011 1,6 TDI blue motion comom rail cu distributie schimbata si istoric in reprezentanta fara alte revizii majore. prima -ar ajunge la 6700 probabil cu taxa de timbru iar a doua  undeva la 8700. care este parerea voastra legata de cele doua motorizari? Am citi pe net ca BXE ar cam fi cu probleme care apar dupa 150000km. http://olx.ro/oferta/touran-1-9-tdi-7-locuri-2007-ID2q6jR.html#ff063dac3f      si a doua : http://olx.ro/oferta/vw-touran-2011-euro-5-ID3hIiX.html#f9d882e073

Nu conduc sportiv si nici nu o sa ma duc incarcat la maxim la drumuri lungi. multumesc


http://olx.ro/oferta/vw-touran-2011-euro-5-ID3hIiX.html#f9d882e073      sper ca merge linkul.....am vazut ca cel de mai sus te duce in forum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,părerea mea a 2 a daca te tine buzunarul,sa faci o diagnoza înainte sa vezi daca are avarii in calccalc.

Spor la cumparaturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din experienta voastra motorul de 1,6 tdi 105 cp are ceva probleme dupa 200000km ? nu am gasit nimic relevant pe net dar avand in vedere pretul ridicat as  vrea sa stiu dc e un motor fiabil peste un anumit nr de km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citește pe forum sa vezi ce spun oamenii care au,personal am 2.0 si sunt mulțumit de el.

in general pe la 200.000 volant si chitul ambreiaj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.6 TDI, mai ales cele mai vechi, sufera de probleme la EGR si de span metalic in circuitul de injectie. Ambele defecte se pot verifica la tester.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la 2.0 sunt probleme depinde si de noroc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cumparare masina second depinde si de noroc si de experiența celui care o cumpără. Daca ai un prieten mecanic si posibilitatea sa o verifici e numa bine. Daca nu e deja decizia ta ce faci cu banii.

Eu sincer as lua si cel de 1.6 diesel. Am 2.0 l si Touranul e mare nu prea e masina de alergat deci mai mult te uiti la comfort si consum si clar DSG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricum eu voi pune masina pe tester in reprezentanta inainte de a o lua, pentru siguranta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are dreptate floturan,si sa o duci la tester ,daca accepta vânzătorul......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare

In cele din urma m-am ales cu Touran 1.6 TDI Blue Motion din 2011. Impecabila masina.

Daca sunt pe forum posesori de modele 1.6 TDI, 77 kw 105 ph as intreba anumite chestiuni despre schimburi de ulei si filtre, marca ulei, periodicitate schimb si daca are cineva manual de utilizare in alta limba decat franceza.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

sal, dax 

cu cast ai luat touran-ul din 2011, intreb pt ca m-ar interesa si pe mine sa achizitionez unul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut baieti.Am citit acest topic dar nu am gasit un raspuns clar pentru titlul topicului.Vreau sa-mi schimb passatul cu un touran.As vrea sa stiu care este cel mai reusit motor de 2,0 tdi 140cp,cutia am inteles ca ar fi mai buna dsg,cu sau fara filtru de particule conteaza mai putin,de dotari nu intreb,asta stiu eu foarte bine,ce consum are cea manuala si cea dsg?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Beyond Invisible

Daca vrei DSG evita DSG7, sunt destul de problematice, iar "cu sau fara filtru de particule conteaza..." destul de mult, DPF-ul e o bataie de cap in plus si destul de costisitoare. Cel mai raspandit motor de 2L pe Touran e BKD-ul, care e fara DPF.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu te sfatuiesc sa mergi pe 1.9,manuala,fara filtru de particule !!!

Nu exista " cel mai reusit motor de 2,0 tdi 140cp" !

Alegerea este a ta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorizarea BMM nu este asa pacatoasa, nu cred ca trebuie bagata in oala de 2.0 cu probleme, doar ca sunt mai rare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passatul meu 2,0 BKP mi-a cam dat de cap,de aceea vreau sa fiu foarte atent la alegerea urmatoare.Am auzit ce cel de 1,9,dar mi se pare cam putin 105 cp.BMM este cu doua axe cu came?,are injectoare siemens?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta BKD are injectie Bosch nu are DPF din fabrica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AZV e la fel si cu 2 axe cu came

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!