Jump to content

Sfat achizitie Touran


marcopolo
 Share

Postare recomandată

Nu exista Touran 1.4 MPI, daca vrei benzina iti recomand 1.6 MPI 102 cai desi consuma cam mult si e cam puturoasa. FSI/TSI au probleme de fiabilitate cunoscute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,

Vreau sa achizitionez un Touran dupa 2012, buget 12k.

Dpdv al motorului vreau peste 150CP; pe Wikipedia am gasit:

2.0 TDI DPF2005–2010 I4 16VBMN

2.0 TDI DPF2012–2015 I4 16VCFJB

 

Insa in anunturile de pe mobile.de am vazut multe dupa 2012 cu 170CP si nu 177CP; puteti sa mi dati mai multe detalii va rog? Exista probleme SERIOASE la vreunul din cele 2 motoare? De fapt daca vad un Touran dupa 2012 si scrie 170HP e motorul BMN sau CFJB?

Dpdv al cutiei DSG, din ce am citit aici pe 2.0 TDI se gaseste doar DSG 6?

 

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa 2010 octombrie seria motor are 4 litere; la motoarele de 2 litri s-a pus numai DSG6 DQ250. In bugetul tau, cu motorizarea dorita orice anunt sub 200.000 de km este dubios - vorbim de o masina cu pret de factura in jur de 40.000 de euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@andreico, nu orice anunt este dubios. 

Acceseaza acest link si fa-ti o idee despre masini cu istoric

http://vtp.volkswagen.de/vwdeb/i/s|9,BQ|92,D|112,BQVU|1041,100000|1070,2012|1090,110/l|10,1,INITIAL_PRICE_SALE,U/controller.do#/s|9,BQ|92,D|112,BQVU|1041,100000|1070,2012|1090,110

poti bifa si alte filtre odata ce accesezi link-ul, spre ex. doar vehicule Das Welt Auto

Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu inteleg ca omul vrea un 2.0 TDI 170/177 de cai dupa 2012 cu DSG in 12 mii de euro - eu am vazut in linkul pus de tine, in primele 10 pagini, doua masini care corespund la motorizare, in jur de 100 de mii de km, in jur de 16 mii de euro pret Germania. La noi la Weltauto in banii astia primesti 2.0 de 140 de cai intre 130 de mii si 190 de mii de km functie de dotari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-a scăpat partea cu peste 150 CP., desi diferenta intre 140 CP si 170 CP este insesizabilă la acest model. O spun din experiență între aceste două motorizări.

Modificat de DOL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa multe raspunsuri intr-un timp scurt :) !!

Revenind:

 - Anunt 1 si Anunt 2 difera HP afisati; intrebarea ar fi: exista motoare de 2.0 TDI de 170HP sau e greseala?

 - la navi, pe masini de acelasi an am gasit 2 variante; varianta 1 aici si varianta 2 aici. Imi puteti spune in cateva linii, care e diferenta?

 - in tara nu am gasit nimic sa mi placa, asa ca am ajuns pe mobile.de ; site-ul de mai sus e de preferat? Are si o versiune in EN, nu ma descurc deloc cu DE :), iar GTranslate la site-uri lasa de dorit, inca.

 - Ca dotari, am bifat: Full Service History (daca se poate numi dotare), Xenon, DSG, Cruise Control. Am omis ceva esential, care ar merita banii?

Bugetul ar fi 13k cu "tot cu adus in tara", 14k daca e CEVA cu totul deosebit, insa as prefera sa raman cu banii :)

 

L.E. a pus cineva 3 scaune auto de copii in Touran? Daca DA, ce model de scaun?

Modificat de andreico
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Das Mechanikus

"Ajuta" și G translate. .. ;)

2017-07-10 22.40.00.jpg

Doamne ferește! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In general masinile cu numere rosii de Germania sunt reparate. Atentie la cartile de service falsificate. 

Modificat de DOL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 10 ore, andreico a scris:

Asa multe raspunsuri intr-un timp scurt :) !!

Revenind:

 - Anunt 1 si Anunt 2 difera HP afisati; intrebarea ar fi: exista motoare de 2.0 TDI de 170HP sau e greseala?

Exista.

 - la navi, pe masini de acelasi an am gasit 2 variante; varianta 1 aici si varianta 2 aici. Imi puteti spune in cateva linii, care e diferenta?

Primul e RNS 310/315 si al doilea RNS 510. Eu recomand sa cauti cu RNS 315, se fura mai putin. Ca si capabilitati e mai bun RNS 510 dar e foarte cautat de hoti.

 - in tara nu am gasit nimic sa mi placa, asa ca am ajuns pe mobile.de ; site-ul de mai sus e de preferat? Are si o versiune in EN, nu ma descurc deloc cu DE :), iar GTranslate la site-uri lasa de dorit, inca.

mobile.de e o sursa buna dar trebuie facuta o selectie riguroasa, eventual sa iei doar masina de la handler.

 - Ca dotari, am bifat: Full Service History (daca se poate numi dotare), Xenon, DSG, Cruise Control. Am omis ceva esential, care ar merita banii?

7 locuri (de-aia iei Touran), senzori de parcare, bluetooth.

Bugetul ar fi 13k cu "tot cu adus in tara", 14k daca e CEVA cu totul deosebit, insa as prefera sa raman cu banii :)

Cam strins dar poate ai noroc.

L.E. a pus cineva 3 scaune auto de copii in Touran? Daca DA, ce model de scaun?

Depinde de copii. In spate intra lejer trei scaune full size (grupa 1-2-3) dar doar cele laterale se pot ancora isofix, cel din mijloc doar cu centura. 

@andreico Sper ca ti-am raspuns la toate intrebarile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Dragos & baieti!

Masina o iau doar cu 5 locuri, prefer portbagajul cat mai mare.

L.E. nu stiam ca se fura navi de VW :)), credeam ca numai la BMW e goana dupa oglinzi : ))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Portbagajul la 5 si 7 locuri e identic in configuratie de 5, doar ca varianta de 7 locuri vine cu kit de pana in loc de roata de rezerva, dar se rezolva cu o rezerva slim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat de multa incredere pot avea pe verificarea la reprezentanta:

 1. In Romania? Conteaza orasul unde se intampla diagnoza? Se pot manipula rezultatele? A patit-o cineva? 

 2. In Germania ; exista reprezentante oficiale respectiv puncte/scenarii pe care sa le evit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Care e diferenta intre Touran si Cross-Touran?

Exista Cross-Touran si dupa 2010?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. PDG de serie +overfendere+jante specifice+interior specific+echipare de serie mai bogata;

2. Da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Daca tot suntem in zona de sfaturi de achizitie, doresc sa-mi cumpar un Touran, diesel cel mai probabil. Ma puteti ajuta cu variantele de echipare si ce anume contin (e.g. Comfortline, Highline, Trendline, etc.) Astea le-am dedus din ce am citit in aceasta sectiune si ce am mai vazut pe site-urile de vanzare.

Va multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
On 7/11/2017 at 3:43 PM, vdragos said:

Portbagajul la 5 si 7 locuri e identic in configuratie de 5, doar ca varianta de 7 locuri vine cu kit de pana in loc de roata de rezerva, dar se rezolva cu o rezerva slim.

Salut, am varianta cu 7 locuri, si am doar kit de pana care este nimic in momentul in care ai o gaura in cauciuc. Care ar fi rezolvarea pentru a avea roata slim? Doar sa o pui in portbagaj sau se poate baga pe undeva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare tuturor fratele meu vrea sa îşi ia un touran 2005-2006 manual. Aş dori o recomandare între motoarele 2,0fsi 150cp/ 2.0tdi 140cp şi 1,9tdi 105cp. Mulțumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Das Mechanikus

1.9 recomand pt fiabilitate, economie

2.0 fsi e pt adrenalina dar fără sa tii cont de bonul de la peco

2.0 TDI ai putere, ai și unele cheltuieli care le.au mai discutat colegii pe aici. Cu pompa de ulei, cu răcitor de gaze...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1,9 i-am recomandat si eu pentru ca are cuplu mai mare decat 2,0fsi la care ai decat 200nm adica la o panta incarcat 5 pers cu bagaje trage mai bine 1,9. El s.a gandit ca la 2,0fsi pune gaz si gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomand 2.0 FSI, mai degrabă ai nevoie de o depășire decât de o urcare în rampă în ultima treaptă. Folosit corespunzător, e superior TDI-ului de 1.9. Mai puțin la consum, deși nici acolo nu sunt diferențe mari dacă tragi linie pe termen lung iar rulajul nu e măricel (minim 30.000 pe an).

On 7/10/2017 at 10:43 PM, Das Mechanikus said:

"Ajuta" și G translate. .. ;)

2017-07-10 22.40.00.jpg

Doamne ferește! 

Accident free înseamnă "fără accident". Dacă google zice că ți-l oferă "gratuit" și tu îl crezi, e partea a doua...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut! Ma interseaza sa achizitionez un Touran 2004-2006 2.0 tdi

Am inteles ca in perioada respectiva sunt doua coduri motor predominante(AZV si BKD)....Am inteles ca aceste versiuni nu au probleme cu injectoarele(fiind bosch ) si nici cu pompa de ulei. In schimb ar fi probleme cu garnitura chiuloasei sau chiulasa....intrebarea mea este: daca chiulasa e fisurata putin se poate vedea vreo valoarea aiurea pe tester? Ce alte metode simple ar mai fi pentru a diagnostica problema asta intr-o parcare?
Si m-ar mai interesa daca la acest motor axele cu came se uzeaza la fel ca la 1.9 sau sunt mai durabile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut! 

Vreau sa achizitionez un touran diesel 2004-2005 si am gasit multe cu motor de 2.0 tdi si 136 cp.

De cele de 140 cp am citit dar ce stiti de acest motor de 136 cp?

Cate axe cu came are? Are probleme cu chiulasa? Este fiabil in timp?

Eu initial cautam 1.9 insa daca as sti ca fac o alegere buna as cumpara si 2.0 preturile de achizitie fiind similare..

Va multumesc!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca vorbesti de AZV si BKD ... asa ca ai toate raspunsurile deja in topic, trebuie doar sa cauti si sa citesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!