Jump to content

Sfat achizitie Touran


marcopolo
 Share

Postare recomandată

Sincer nu stiu ce model sunt jantele ca nu le avea la el. Treaba cu omologarea este interesanta chiar o sa arunc o privire in cartea masini sa vad daca este trecuta dimensiunea acolo.

P.S. eduardcatalin iti multumesc de urare. Maine este ziua decisiva cand voi face ultimele verificari si daca este ok semnam actele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am trecut si nu imi pare rau :)

Se misca mai greu masina dar daca ii modific softul ajunge la performantele celui de 2.0 136CP.

Jantele de vara sunt acest model:

 

IMG-20170211-WA0001.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Va multumesc pentru ajutor!

Daca voi avea timp va urma si o prezentare cu "noul" meu Touran.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

ultima e cea mai dotata dar si cea mai purtata. in rest mers si vazut pe fiecare in parte. 

nici una nu are km reali. 

km se cunosc dupa uzura. mansonul ala la schimbator, volan, butoane, fete de usi. 

ultima dupa poze zic ca are 400.000km 

chiar crezi ca in 150.000km ajunge sa arate asa un manson??

 

 

820694271_11_1080x720_model-high-line-7-locuri-_rev017.jpg

Modificat de eduardcatalin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt asa naiv sa cred in km afisati.O sa incep vizionarile in weekend.

Sunt tentat si de variantele externe dar nu am pe nimeni de incredere.

Am gasit asa ceva:http://www.autoscout24.ro/offers/volkswagen-touran-16-fsi-7-sitzer-euro-4-scheckh-benzină-argintiu-303506424

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foloseste aplicatia autouncle pentru a gasi masini din Europa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce e o prostie? am folosit si m-a ajutat sa imi iau masina ! e o scurtatura intre toate site-urile de vanzari masini. mai bun e olx-ul cu masini ,,preparate,, de vanzare ? Doar ce s-a tepuit un coleg ce nu a vrut sa ma asculte cu un Ford luat din Pitesti cu nr.de Olanda. Am sunat in Olanda si masina fabricata in 2009 nu mai apare la service autorizat din 2011 pe cand avea 140 mii km .Apar apoi 2 stampile la un service in Germania ,,,vrajeala,,, si acum are in 2017 : 180 mii km ! La un calcul simplu masina are dat inapoi aprox.200 mii km dati inapoi. Pentru un roman care circula modest asta inseamna in plus vreo 6-7 ani de functionare sau uzura in plus.Asa ca dragi colegi de forum ,,beliti ochii,,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Das Mechanikus

E frumoasa, atat se poate deduce din poze.

Eu desi am touran cu 7 locuri m-as baga la un caddy maxi dupa 2007, (asta pentru cine are nevoie de cele 7 locuri) ca mai are si 300gr de portbagaj in spatele scaunelor 6 si 7...

E doar o idee

Cutia DSG imi place si mie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lungu Dan Iulian

Din pacate masina s-a vandut,am sunat mai devreme.Nu am nevoie de 7 locuri,dar in caz de mai multi pasageri sunt binevenite si cele doua locuri din portbagaj.Ma intereseaza cum este pozitia la volan pentru persoanele mai inalte.Am 1,93 si nu am mers pana acum cu un touran.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Das Mechanikus

Din pacate asa este, cand e nevoie de cele 7 locuri trebuie luat in considerare ca fiecare din cei 7 pasageri are cate o gentuta sau un mic bagaj care trebuie depozitat undeva... :)

Eu am apelat la varianta cu portbagaj auxiliar...

Cat despre pozitia la volan e de nota 10. (eu am 1,92m)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lungu Dan Iulian

Buna. In momentul de fata dețin un Touran 2006 motor 2.0 bkd 140 cp, cutie dsg de care sunt extrem de mulțumit Sunt interesat de a face un upgrade la modelul după 2010 .Am găsit ceva din 2011 motor 1.6 tdi.(105 cp).dsg. Am câteva nelămuriri. Cat de ,,submotorizat,, este, nu sunt fan sprinturi,viteze etc . mașina va fi folosita și oraș și drum lung. Cutia câte trepte are și de care este?( Uscata sau cu ulei) Cat de repede se încălzește iarna?O alta necunoscuta este filtrul de particule , Necesita ceva special sau la mers normal își va face întreținerea?. Ce ar trebui sa verific la modelul mai sus amintit? Vă mulțumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar cele cu motor 2.0,?

Modificat de raz7004
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare Touran-ilor!

 

Daca sunteti in posesia unui model cu motor 1.6 TDI BMT, Imi puteti spune cum se comporta masina incarcata la drum si un consum [urban/extraurban/mixt]?

Face fata motorul de 1.6 TDI 81 kW (110 CP) la caroseria Touranului sau e numai o pacaleala? adica te urca dealul sau gafaie, daca are vreo 5-7 persoane inauntru si ceva bagaje?

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
zaharia.bogdan

Salutare,

Ma gandesc sa achizitionez un Touran second hand, am inceput sa citesc despre masina, plusuri, minusuri...sincer nu prea ma pricep la masini...cu cat citesc mai mult parca sunt mai multe minusuri si probleme :)

Ideea e ca as avea nevoie de o masina in care sa incapa in spate 3 copii (destul de mici deocamdata) 2 adulti si bineinteles bagajele aferente. Masina va fi folosita cu preponderenta in oras iar in concediu cand e nevoie :)

Ma gandesc sa cumpar masina de afara, Germania sau unde gasesc, in tara mi se pare ca toate au in jur de 200.000 de km :) care sunt nu foare reali cu siguranta...

As vrea sa mi dati va rog un sfat in ceea ce priveste un buget pt o masina cat de cat decenta, din ce an sa fie masina, ce motorizare (nu sunt fan viteza, sprinturi si alte lucruri de genul - imi place mai mult un consum mic pe cat posibil ) sau orice alt lucru care trebuie luat in seama inainte de a achizitiona...

Multumesc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

zaharia.bogdan,

Depinde de cat de mult vrei sa tii masina si ce optionale vrei pe ea, ca in fuctie de asta decoleaza si pretul.

 Eu ma uitasem dupa Touran-uri  din DE de 2-3 ani vechime, cu DSG si max 100 k rulaj, pret ~15.000 eur si am ajuns sa iau un Touran [nou, sa zicem=60 Km rulaj] fabr. 21.05.2015, motor 1,6TDI, cutie manuala, varianta Comfortline cu 7 locuri, winterpachet+conectivity packet + alte optionale la 18.739 eur [pret netto]. In loc de o masina rulata, mai ieftina la pret cu ~4000 eur, am ales una la care ii fac eu rodajul acum. La ce am renuntat? La DSG, parkassist [dar am PDC=park distance control fata/spate] , plafon panoramic.

LAGER992_1.JPG

LAGER992_6.JPG

Modificat de Eggan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Va salut!

Intentionez sa achizitionez in viitorul apropiat o masina mai mare decat batranul meu Golf.

Orientat fiind pe Touran, chiar si din cele mai vechi, as dori sa aflu daca aveti vreo lista ceva, niste coduri de motoare fara FSI.

Vreau benzina cu injectie normala pentru a instala GPL.

Multumesc anticipat!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numai 1.6 MPI BGU: 07/03-05/05, BSE/BSF: 06/05-05/10

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! doresc sa achizitionez touran pe benzina si nu stiu daca sa iau benzina sau diesel ( sincer ma cam feresc de diesel pt. ca este scump la intretinere si apar probleme mai des ca la benzina ), 1,6 mpi sau fsi....sau 1,4 mpi? ( distributie lant sau curea?    cutie automata sau manuala?  eu as dori cutie automata dar mi-e frica de costuri daca se strica ceva la ea....nu stiu...). Mentionez ca merg cel mai mult in oras si anual fac maxim 5000 km pe an. Momentan detin o skoda Fabia 1.2 benzina. 

Multumesc frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!