Jump to content

Sfat achizitie Touran


marcopolo
 Share

Postare recomandată

fa o scanare si vezi ce erori ai stocate. Dupa aia, ne uitam peste ele si vdm despre ce e vb...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Caseta e electromagnetica,nu are sistem de directie servohidraulic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut

am ales si eu ca masina de familie un touran dupa ce am avut o skoda octavia 2 din 2007 masina achizitionata de noua

am cumparat de dincolo un touran din 2009 motor 1.9 TDI cu DSG 7 trepte si vreau sa spun ca sunt f multumit de masina mult mai multumit in comparatie cu skoda

spatiul mai mare

pozitia de mers mai comoda

dotari

consumul este f ok

nu am facut decat vreo 3 mii km asa ca pana acum sunt multumit

recomand

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce motoarele pe benzina si cele diesel de 105 cai vin cu cutie DSG7, iar cele diesel mai puternice 140 si 170 cai vin cu DSG6?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Saptamana viitoare merg in Germania (sau NL, DK, B - exclus PL) sa iau un Touran, fabricat dupa ianuarie 2007. Am citit topicul asta dar nu prea m-am lamurit.

In principiu as vrea 7 locuri, iar bugetul ar fi undeva pana in 9500 eur.

Deci pana la urma 1,9 sau 2,0? Manuala sau DSG? La ce ar trebui sa fiu atent??! Ceva sfaturi sunt binevenite.

Stima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La intrebarile astea doar tu poti raspunde. Motorul 2.0 e mai puternic dar e si mai scump. Cutia DSG e mai comfortabila dar e si mai scumpa.

Bafta multa

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca iti permiti din start DSG si pentru motor cum crezi tu oricum acum si la 1.9 se poate face tuning si iti da ceva caii.Eu m-as uita mai mult la km si dotariile masinii sa fie si restul cum ti-a spus si Adrian mai sus..(parere personala)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Eu inclin catre 2.0 si DSG.

Problema ar fi ca tot aud pareri contra despre motorul asta de 2.0. Are probleme asa mari sau care a faza??

Stima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul nu am nici o probleme cu motorul, nici nu completez ulei de la schimb la schimb.

Trage bine, consuma ca unul 1.9, e chiar si putin mai silentios ca 1.9....

Vorbesc doar in numele meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
Beyond Invisible

Ca sa nu deschid un topic nou il "reinvii" pe acesta :)............momentan detin un Touran din 2006 1.9 TDI BLS (cu DPF), in viitorul apropiat vreau sa-l schimb cu un FL (>2007) , DAR vreau neaparat unul pe benzina. Din cate stiu pe Touran FL s-au pus doar motoare de 1.6 / 1.6 FSI / 1.4 TSI de 140CP si 1.4 TSI de 170CP.

1.6 MPI e destul de fiabil, dar cam "puturos" pentru greutatea masinii .

Din celelalte 3 optiuni care ar fi cel mai fiabil dintre ele?? 1.4 TSI de 140 am inteles ca are probleme cu lantul de distributie, cel de 170 sufera de aceeasi "boala"??

Sau sa nu ma complic si sa iau un 1.6 MPI?

Mentionez ca nu ma intereseaza in mod deosebit sa am sute de cai............este totusi o masina de familie, nu de liniute la semafor. :)

Esentialul este sa fie motorul fiabil si silentios.............restul e can-can :) :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cunosc personal pe cineva care are 1.6 MPI si nu prea e multumit de el. Motorul "puturos" nu parea sa fie in elementul lui cand eram 4 in masina. E posibil sa aiba si ceva probleme si sa nu stiu eu dar daca as fi in locul tau as alege 1.4 TSI. "boala" motorului nu consta in ceva de neinlocuit si nu cred ca e chiar asa frecventa. Te salut si spune-ne si noua ce decizi :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Beyond Invisible

Intr-adevar la 1.4 TSI problema nu este nerezolvabila, numai ca aici in DE costurile se invart in jur de 1200-1400 Euro pentru repararea ei (ceea ce e destul de mult), iar altii au avut norocul sa le sara lantul de 2 ori intr-un an :(

Cu 1.6 mpi m-am plimbat destul (are socrul meu un Touran 1.6). Nu sunt in extaz de felul cum accelereaza , dar imi place ca e silentios si nu este pretentios deloc, in 2 ani a schimbat doar uleiul la el si ......cam atat. In schimb eu la TDI am schimbat un rand de senzori intr-un singur an si acum am luat-o de la capat :(

1.6 FSI e ceva de capul lui? N-am avut ocazia sa ma plimb cu unul si nici nu prea am auzit de ele (nici de bine, nici de rau).

Din pacate alte alternative nu am .....decat unul din astea 3 motoare pe benzina :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare dragi posesori de Touran,

Am pus ochii pe un Touran 2009 motor 1.9 TDI 6 trepte, destul de dotat, insa durerea cea mai mare este ca e in 5 locuri. Intrebarea mea, se pot monta acele 2 scaune suplimentare in portbagaj?? Sau va trebui sa-mi iau gandul de la acesta cu 5 locuri si sa ma orientez la unu cu 7??

O seara buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Beyond Invisible

Nu se pot monta.....

Ce motor este? BKC sau BLS?? are DPF?? Daca e BLS, nu te sfatuiesc...................m-am plictisit eu de cate belele are :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul are DPF dar nu stiu ce cod motor e ca nu are buletin de Ro.

Masina am luat'o putin in probe, insa m'a mirat consumul putin cam mare zic eu, la un drum cu viteze de 130-140km/h accelerari line, nu in wot si 3 pers in masina cu bagaje nu foarte multe + AC am scos 6.8.

Aseara am facut iarasi nu drum singurel fara clima ca era noapte si erau temperaturi intre 17-20

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Xdx nu cu putin in urma exista topic pentru consum clima on/off

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Beyond Invisible

@xdx:

Daca este cu DPF atunci e motorul 1.9 BLS de 105 CP. Acelasi motor il am si eu (momentan), e cam problematic acest motor din cauza DPF-ului (+senzorii aferenti) si Coolerului EGR. Mie in oras imi "crapa" 10-11L (indiferent de stilul de condus). In afara localitatii ~ 6.5-7 L la viteze de 110-120 km/h si 13L/100 la viteze de 160-180 km/h (pe autostrada). Alta "boala" a acestui motor este axa cu came , care se uzeaza prematur din cauza formei mai "ascutite" a camelor (Post injection & sh#$t) si costa numai 400 Euro o axa noua. Sunt pline forumurile nemtesti de discutii referitoare la problemele acestui motor, poti folosi Google translate si sa te minunezi si singur. Deci sfatul meu........sau cauti o masina cu 1.9L BKC sau de 2.0L dar fara DPF, sau daca-ti place masina atat de mult si o cumperi sa-i faci direct anulare DPF la vre-un tuner.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Sunt nou posesor a unui Touran de 1.9 TDI, 105 CP. In talon imi scrie ca e motor BXE. Intr-adevar, am observat si eu, consumul mi se pare uluitor de mare( 8% la un mers mai sportiv (140-150) pe autostrada), mai cu seama ca vin de pe un ALH. SA inteleg ca sunt probleme cu acest motor? E normal un astfel de consum?

Modificat de dansim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consum de 8% pentru viteze de 150km/h e bun.

Mie la 2.0TDI 140CP la viteza de 130km/h pe GPS, pilot auto activat imi consuma 7.3%.

Poate sa spuna cineva daca modelul nou de Touran e mai silentios la interior decat modelul 2007-2010?

Vreau sa schimb masina pentru ca mi se pare zgomotoasa si clima nu raceste destul de bine.

Modificat de Adrian 80
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut mam hotarit sa-mi iau si eu un touran dupa 2004 si nu stiu care ar fi mai indicat ,sint in franta momentan dar mas putea deplasa in germania unde sint mai ieftine am vazut si preturile pe siteuri nemtesti mi se par acceptabile dar va intreb pe voi ce tip de motor sa aleg?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar tu poti decide ce motor ai nevoie.

Daca vrei consum mic dar costuri mai mari de intretinere alegi diesel.

Daca vrei silentiozitate si costuri la servici mai mici, atunci alegi benzina.

Nimeni nu poate face un top al celor mai bune motoare care sa fie 100% corecta si in cazul tau.

Depinde cum a fost exploatat fiecare motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect de acord cu Adi acuma depinde si cum conduci mai sportiv sau esti familist ca si mine . Sfatul meu personal sa te uiti si la dotarii nu numai la codul motor si km conteaza plus ca daca nu stii cum a fost exploatata e cum tie norocul.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul are DPF dar nu stiu ce cod motor e ca nu are buletin de Ro.

Masina am luat'o putin in probe, insa m'a mirat consumul putin cam mare zic eu, la un drum cu viteze de 130-140km/h accelerari line, nu in wot si 3 pers in masina cu bagaje nu foarte multe + AC am scos 6.8.

Aseara am facut iarasi nu drum singurel fara clima ca era noapte si erau temperaturi intre 17-20°, cu o viteza 100-110 rar 120km/h m'a surprins cu un consum 5l/100km..sincer m'am cam mirat..sa fie asa mare diferenta ac on/off iar diferenta de persoane sa se resimta asa tare?!

M'am tot uitat prin aria si n'am vazut nici un post referitor la consum, sunt curios daca alte persoane cu acelasi motor au consumuri diferite fata de mine!

Parerea mea,daca vrei 7 locuri,alege 2.0 tdi,ptr ca la 1.9 cei 105 cai sunt cam putini ptr greutatea masinii si daca mai sunt si 7 persoane o sa tragi de ea ca de o RABA

Modificat de peteru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

barele de pe plafon se pot monta ulterior?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Domnu coleg Dragos R ! bineinteles ca se pot monta ulterior, ocazie cu care se pot pune bare cromate care arata foarte bine. Numai ca e ceva de munca iar plafonul va fi ciuruit cu bormasina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!