Jump to content

Huruit viraj stanga


golf416
 Share

Postare recomandată

Salutare,

Am o mare rugaminte la voi. Am plecat din tara in concediu cu golful si intampin urmatoare problema. Un huruit, vajait cu vibratii putin sesizabile in volan la viraj stanga in jur a 2000rpm. Sunetul este asemanator cu cel produs in momentul in care se trece peste banda de sens dotate cu acele delimitatoare. Am incercat plecarea d epe loc cu viraj sa vad daca este planetara si nu se aude nimic. La fel nu se aude nimic daca intrau mai tare in viraj. Faza este ca trebui sa am in jur de 2000rpm si volanul virat la un anumit unghi. Am verificat servodirectia pe loc, pompa nu soaget zgomote, lichid este la nivel.

Oare ce ar putea sa aiba, de scoate aceste zgomote. Imi este tare frica s anu ma lase in drum al intoarcere de acea apelez la voi.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inceputul sfarsitului rulmentului dreapta :lol: Poti linistit sa te intorci inapoi, eu am mers asa aproape 1 an, l-am schimbat de curand.

Totusi am o intrebare, daca rulezi la relanti, se mai aude? In mod normal, rulmentul nu are treaba cu turatia motorului, ci doar cu viteza de deplasare.

Modificat de Adishoru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ce sens sa rulez la relanti?

Ceea ce am obs este ca se aude atat la mers cat si in frana de motor(aici mai putin). Insa daca iau virajul la liber nu se mai aude deloc. Zgomotul este cel mai tare in viraj si accelerare. Oare o fi ceva din cutie, este posibil sa se manifeste asa? Interesant este ca acest huruit vine din stanga si nu din dreapta, daca ar fi rulmentul, cel putin asa am impresia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa simtome ai un rulment fata pe duca,zgomotul apare in cazul asta la o anumita turatie a rulmentului(nu are legatura cu turatia motorului)decat ca la o turatie anume a turometrului corespunde cu inceperea vibratiilor din cauza rulmentului,zgomotul se amplifica in momentul cand iei viraj deoarece toata greutatea masinii se repartizeaza pe partea respectiva.Verifica si burduful de planetara daca este intact in cazul ca da eu as merge pe rulment.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rulmentul e sigur..aceeasi problema am intampinat-o si eu. :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Sa inteleg sa nu imi fac mare grij la intoarcere. Desi traseul este destul de virajat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

aceeasi problema am si eu ,prima data am crezut ca e ceva bucsa de stabilizare

dar o sa verific si eu rulmentul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Culmea, m-am intors cu bine si avum nici nu se mai aude. Mai astept sa apara sa ma duc la mecanic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare, revin cu noutati.

A inceput iarasi sa faca, si din cate am reusit sa izolez problema, vibratia este una metalica si apare doar la virarea stanga in panta la 2000rpm in special trepta 3-4, cand motorul este subturat.

poate sa vina acest zdranganit de la evacuare de undeva?ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am studiat chestia cu huruitul ,si la mine e la fel

prima data o sa incerc sa schimb tamponul de motor pe stanga

in rest nu imi dau seama de la ce ar fi

daca ar fi rulmentul ar trebuie sa huruie si pe drum drept nu numai in viraje

la mine e dus tamponul ,am vazut cand las in frana de motor ca smuceste un pic schimbatorul ,chestie ce nu ar trebui sa faca,in rest discul ,bucse etc toate sunt ok .....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am tot facut tot felu de teste intre timp. Si eu sunt apropare sigur ca planetara face aceste vibratii/huruit. Virat maxim al stanga daca pronesc putin mai tare imi troncane in podea, fapt ce a condus la concluzia mea.

Din cate am mai citit rulmentul huruie pe drum drept cand chiar ca este pe duca, altfel va hurie in momentul schimbarii directie cand forta de apasare pe acea roata este mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am si eu o problema similara, care ma exaspereaza din ce in ce mai tare.

La mine huruitul se manifesta astfel: incepe progresiv cu viteza, la mers drept, iar la viraj spre stanga huruie tare, huruitul se aude mai bine la rulare la liber si parca suna din ce in ce mai incet cand virez spre dreapta,

Pe stanga pana acum am schimbat rulment fata si spate, burduf planetara si bucsaraie am facut sidirectia mai de curand, inca ceva pe langa huruit se simte o vibratie in volan, in podea si prietenii imi spun ca ar venii din dreapta... E nasol de tot...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot rulmentul dreapta este si la tine. Cand virezi stanga, apasarea pe rulmentul dreapta este mai mare, drept pentru care el huruie mai tare.

Asa am patit si eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat problema, si toata galagia era facuta, nu de vreun rulment sau mai stiu eu ce, ci culmea de toba, care avea un suport rupt(inainte de catalizator) si la viraj stanga se lasa pe o parte so dadea in urechea rupta a suportului -> si de aici toate vibratiile dubioase de zici ca ba era planetara ba era rulmentul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...
myhay_tybst3r22

deci fratilor exact aceeasi problema am avut-o si eu huruit la viraj stanga ,am fost la 3 mecanici toti mi-au spus ca ba planetara,ba rulmentu,ba m-a pus sa schimb bucsele de la capu de la telescop cu tot cu rulment,ba sa imi fac unghiu de fuga ,altul mi-a zis sa imi schimb suportul dintre motor si cutie ca cica se lasa motorul in viraj si huruie,am schimbat tot si tot imi huruia,am cheltuit peste 5 milioane pana am ajuns la un mecanic serios si culmea culmilor exact ca la golf416 aceeasi problema dupa toba flexibila mai jos era desprinsa putin toba si la viraj dadea in suport si aia huruia,am sudat si merge brici!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut. Stiu ca este un topic mai vechi, si ca este pentru G4 & Bora, dar am o problema similara, si nu am dorit sa mai deschid un alt topic.

 

La o viteza mai mare, peste 80Km/h, cand virez la stanga mi se aude un huruit.

Cand merg drept sau virez la dreapta, nu se aude nimic. 

Am crezut prima oara ca ar fi vreun cap de planetara(burdufurile de la planetara sunt schimbate foarte recent) sau rulment(dar ar fi trebuit sa se auda si la drum drept), dar dupa ce am schimbat o roata dupa fata cu cea de rezerva, cea subtire, nu se mai auze nici un zgomot la viraj stanga. Mentionez ca am schimbat roata de rezerva cand pe stanga, cand pe dreapta, si huruitul in viraj stanga nu se auzea.

 

In momentul de fata ma gandesc ca ar putea fi bucsele de la brat, de la bascula. Mentionez ca acestea le am schimbat de vreo 2 saptamani, si am observat ca nu au fost montate potrivit, sa fie in pozitia de lucru, cele mici, nu cele in suportul de aluminiu(dupa indelungi discuti, am primit banii pe ele de la service, si nu am dorit sa imi monteze altele noi, datorita modului de lucru), am zis sa mai merg asa cu ele, dar uite ca nu e ok. Mentionez ca inainte, cu toate ca bucsele vechi erau praf, nu aveam acest zgomot in viraj stanga.

 

Credeti ca ar putea fi de la aceste bucse?

Modificat de d.stoica11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rulment pe partea dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi huruit l-am avut si eu si era de la rulmentul de pe partea stanga spate. Incearca sa verifici fiecare roata sa vezi care are joc. La mine asa se misca rulmentul

. Dupa ce am dat si placutele de frana jos m-am speriat ce joc avea. Fuzeta era tinuta de placute sa nu joace asa de tare.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat rotile, nu am joc. In privinta rulmentilor pe spate acestia sunt schimbati recent.

Ce ma mira este ca acest huruit nu apare cand am roata de uz temporar montată.

Va trebui sa verific/schimb bucsele fata mici de la bascula. Zgomotul a aparut de cand le am montat, nu au fost montate ok (unul dintre capetele ca de ciuperca ale bucsei mici nu a iesit din bascula, la presa, iar la cealalta a iesit doar jumatate. Un mecanic neatent, iar eu am observat tarziu). Daca este un viraj mai strâns nu se aude.

Modificat de d.stoica11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci e de la bucsele montate mai sigur. Cu roata temporara(daca am inteles eu bine ca de aceea subtire) nu se aude din cauza faptului ca nu face atat de mult contactul cu asfaltul si nu le forteaza. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Tocmai am schimbat bucsele montate necorespunzator, cu altele noi, Lemforder, pe garantie, montat ok, de data asta :), dar huruitul este tot acolo, cand virez usor stanga, la viteze mai mari, peste 80 Km/h, la fel ca inainte.

 

Va trebui sa mai verific,ciudat este si faptul ca geometria a iesit ok, nu trage stanga sau dreapta.

 

Ma gandesc ca daca ar fi fost un rulment pe fata ar fi trebuit sa se auda huruitul si la drum  drept, si mai ales nu ar fi trebuit sa fie influentat de roata de uz temporar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am aceeasi problema si am crezut pana astazi ca este toba.. Ei bine am fost la sudor, mi-a sudat-o cu autogen deoarece a gasit toba desprinsa dintr-un support de la mijlocul masinii, desi mie imi huruie si imi vibreaza in fata. In fine, a sudat a busit cu ciocanul ca spunea ca e prea aproape toba de nu stiu ce support si la viraj se atinge si huruie. Toate bune, a sudat-o a busit-o I-am platit si niciun efect. Nu se mai aude asa rau ca inainte, insa la viraj stanga tot se aude. Nu mai stiu ce sa fac. m-a disperat...de 1 an ma confrunt cu problema asta. Daca ii dati de cap va rog sa imi dati reply aici. multumesc.

Detin un golf 4 din 2001. Ca sa stiti despre ce masina vorbesc.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De vreo doua zile, daca iau o curba spre dreapta se aude urmatorul zgomot: http://youtu.be/t_2myk9eWCE

Precizez ca daca iau total dreapta pe un loc drept, nu se aude nimic.Problema este ca duminica plec din tara si mecanicii mi-au zis sa o las asa ca probabil e de la servo dar nu stiu de la ce.

Postez tot aici, nu cred ca are rost sa fac un topic doar pt ca la mn se aude spre dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!