Jump to content

Care faruri cu lupa sunt bune pentru xenon?


marius_dorofti
 Share

Postare recomandată

marius_dorofti

Salut,

Imi poate spune si mie cineva care are pe masina faruri cu lupa si apoi a montat xenon iar rezultatul sa fie unul f bun?

PS 1.Am mai vazut faruri cu lupa pe golf 4 dar nu aveau nici o treaba, lumina parca era aruncata pe jos(nu era deloc focalizata).

2.Farurile de Golf 4 R32(alea cu lupa mica) sunt ok?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 112
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • norbi_nw

    14

  • marius_dorofti

    10

  • F l o r i n

    10

  • bbogdanmircea

    5

Cauta faruri Depo sau cele de la InPro.

Depinde foarte mult si cine iti regleaza farurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt 2 colegi in Iasi chiar,care au faruri DEPO(cele mai des intalnite) cu fundal negru si lupa,fara angel eye,etc,etc.Unul e TurboDiesel si celalalt MasinaPoporului(sper sa nu se supere ca ii mentionez).Am vazut la ambii cum lumineaza,in mers paralel si dispersia era controlata.Cel mai bine le'am analizat pe cele ale lui TurboDiesel intr'o seara in parcare iar linia de delimitare a luminii era bine definita.Preturile am vazut ca erau in jur de 500-600 perechea.

OffTopic:TurboDiesel a trebuit sa "refaca" itp'ul cu o pereche de faruri stock(adica i'a dat revenire).

Modificat de zebrocksky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand spui de faruri gollf IV R32 te referi la cele cu xenon OEM. sunt frumoase si dau altfel si la aspect fiind OEM, insa noi sunt prea scumpe, in dezmembrari gasesti greu si tine cont ca nu iti va functiona auto levelingul la ele, tu neavand senzorii necesari instalatiei OEM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu tot Depo am pe masina doar ca modelul crom. Cu xenon pus pe ele vizibilitatea este foarte buna, nu orbesc pe nimeni, lumina este delimitata perfect. Doua inconveniente am gasit la ele: 1) pe proiectoare nu au acea tablita care delimiteaza lumina cum sunt la proiectoarele oem din faruri 2) iarna abureau foarte tare si se vedea foarte urat. Pct 1 l-am rezolvat prin anularea acelor proiectoare si punerea unor proiectoare oem in grilele din spoiler iar pct 2 l-am rezolvat schimband sticlele cu unele noi si izoland foarte bine cu silicon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic:

Ma mir ca nu a trecut ITPul.Eu la leon am faruri dectane cu drl si n-am avut nicio problema(ba chiar le-a admirat),plus ca pe faza lunga am tot xenon(pt nesimtitii care conduc tiruri :blah: ).

Nu vad de ce sa pici ITPul atata vreme cat produsele astea au TUV,care e peste RARul nostru...,dar se pare ca asa e la noi

Modificat de TIBI_84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cica este o regula:xenon+lupa+spalatoare+auto leveling=love....altfel,nu e love :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am xenon AM pe faruri cu lupa hella.

dupa parerea mea obtii o combinatie perfecta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius_dorofti

Eu de asta va intreb pentru ca am xenon pe lunga si scurta dar fara lupa, le-am reglat pana nu am mai primit nici un blitz noaptea :)) dar am ajuns cu ele destul de aproape de masina.

Faruri cu lupa am mai vazut pe golf 4 dar aruncau 2 linii in loc sa focalizeze bine lumina. Are cineva modelul de la fk cu angel eyes? Am inteles de la 3 persoane ca astea focalizeaza lumina destul de bine.

PS 1.Daylight urile pt golf 4 sunt ok?

2. Daca imi pun faruri cu lupa si nu am spalator faruri este riscul sa raman cu certificatul suspendat daca ma opreste militianul? In ultima perioada mi s-a cam intamplat.....

Modificat de marius_dorofti
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.am eu...o sa pun niste poze mai diseara.

2.Tocmai asta a patit TurboDiesel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am faruri Depo R32 look si xenoane. Inca nu sunt reglade (deloc) dar lumineaza ok. Singura problema: se abureste farul din dreapta, dar maine dau cu silicon :D

Jorjel tu ai acoperit si gaura aia de aerisire din spate sau ai siliconat doar la sticla?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius_dorofti

Farurile depo sa inteleg ca focalizeaza bine lumina? Problema cu aburitul cred ca e de la un aerisitor care a fost blocat....si la farurile normale cand mi-am pus xenon s-au aburit 2 3 zile, apoi si-au revenit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La unul din faruri am scos sticla veche am curatat santul acela foarte bine l-am umplut cu silicon de acvarii, am montat sticla noua care am presat-o foarte bine timp de o zi dupa care am siliconat foarte bine si imbinarea dinte sticla si marginea de plastic. La al doilea am siliconat doar imbinare ... si momentan nu mai am probleme cu nici unul !!

Legat de gaura de aerisire nici nu stiu unde e :lol:

Modificat de Jorjel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi am siliconat ambele faruri, dar doar la imbinare sticla/plastic. Am facut o greseala, am pus farul cu fata in jos pe iarba, si a intrat putina apa, si cum am ridicat nu am vazut iar cand am siliconat apa s-a plimbat pe sticla (in interior) si cum era praf, acum am niste urme de zici ca a circulat un melc in interior. Cum as putea sa sterg acolo? fara sa dau jos sticla.. Am primit un sfat ca sa scot becurile, si sa spal farul complet (interior) cu apa distilata si alcool tehnic.

eee. si am mai gasit inca 2 chestii la far. sub far este un dop de plastic, care se foloseste ptr a elimina apa din far, si am mai gasit inca 1 gaura de aerisire cu un tub de cauciuc. (+ aerisirea cu alt dop de cauciuc in capacul detasabil)

Modificat de norbi_nw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma tem sa nu-i faci mai rau cu apa distilata si alcool. In sensul ca e posibil sa deteriorezi stratul acele da crom sau de vopsea neagra (daca sunt cu fundal negru). Sticla daca e originala nu poti sa o scoti decat prin spargere (la farurile Depo). Dopul de cauciuc din capacul detasabil nu cred ca e pentru aerisire ci pentru a-ti putea monta mai usor faruri de xenon. Nu mai esti nevoit sa dai gaura cu burghiul !

Modificat de Jorjel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca alcoolul tehnic ar dizolva vopseaua aia sau chromul... (da ale mele sunt Black).

Am mai gasit o problema, la mine farul din dreapta (pasager) vibreaza.. Adica se misca ceva pe acolo. La relanti se vede asa daca pui mana , ca lumina vibreaza cum vibreaza motorul. (farul din stanga e ok). Si la gropi si denivelari face ca si farurile de camioane.. stroboscop.

Poti sa te uiti la tine in farul din dreapta, daca locasul acela in care pui becul are mobilitate? la mine se misca putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius_dorofti

Strange mai bine suruburile de la far, poate ai rupta vreo urechiusa de fixare....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Momentan am masina in service dar cu siguranta nu vibreaza nimic. Cand trec peste denivelari mai nasoale tremura putin lumina dar in rest e ok. Vezi sa nu fie sarit suportul acela din suruburile alea albe lungi de reglare sau sa nu fii iesit motorasul. Din cate imi aduc aminte motorasul de la far tine oglinda aia fixa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorasul nu am putut sa il pun exact asa cum era in farul original. adica nu sta oriontal de tot, are ceva inclinatie ca nu mai puteam sa intorc. (sta asa cam pe la "ora 2" - "2:30")

Urechiusele nu sunt rupte, toate sunt ok. Si la mine tot la denivelari mai nasoale vibreaza lumina, adica la denivelarile pe care le simt si eu in scaun. Am strans putin surubul ala alb de la lupa, parca e mai ok acum (am verificat ziua cu lumina pe mana).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai iti zic sigur eu ca e de la pozitia incorecta a motorasului vibratia . Am umblat destul de mult prin farurile mele , la reglaje si la tot . Motorasul tine oglinda fixa in al treilea punct ( primele doua fiind suruburile de reglare fz scurta , fz lunga ) . Daca ala nu sta calumea , si oglinda sta dupa el . Ai sa vezi dupa ce rezolvi problema ca dispare tremuratu ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da dar nu mai merge sa intorc motorasul. Am fortat si asa, si imi e teama ca rup motorasul daca mai fortez.

Intre timp am bagat alcool tehnic sa curat farurile. FAIL. se pare ca farurile nu se pot curata ca si o sticla de suc de ex. Nu s-a luat vopseaua, dar s-a depus ceva pe oglinda de faza lunga... daca dau cu unghia, parca dispare, dar nu ajung cu degetul acolo. Parca s-a matuit oglinda aia. Si nici sticla nu s-a curatat. Asa ca va trebui sa desfac farurile, sa incerc sa curat chromul matuit cu ceva, si sa curat si sticla.

Problemele sunt: 1. cum dau jos sticla de pe far 2. cu ce curat eu oglinda de la faza lunga (sau se poate cumpara oglinda separat?). :/ Pe oglinda chromata se vede si grasimea de pe deget, si nu se mai da jos cu frecare.. o sa incerc cu Cif. Daca nu merge pot sa cumpar oglinda de undeva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.daca ai faruri Hella se scoate ca e montata cu silicon.Ca metode ori in cuptor cu un termometru si il lasi vreo 1-2 min la 200grade sau cu un foehn profesional.Daca sunt Valeo,e valeu.Nu iese sticla decat cu ciocanul.

2.oglinda o poti curata daca nu e patata tare cu pasta fina de polish.Sau poate gasesti pe la cineva un far spart si iei oglinda completa.Sunt legate intre ele faza lunga cu cea scurta.

Modificat de zebrocksky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate zicea mai sus colegul are faruri Depo R32Look. Da-te la ele cu ciocanu ca alta sansa nu cred ca ai. Eu am incercat initial cu caldura de la un feon dar fara rezultat. In cuptor nu am incercat ca sa nu fac alte minuni. Cu un ciocan mediu si cu farul indreptat in jos incepi sa spargi usor usor bucati de sticla. Iti recomand sa ai o folie ceva pusa pe jos sa porti manusi si eventual niste ochelari de protectie pentru ca vor sari cioburi foarte fine. Dupa ce spargi in mare parte sticla vine alta parte grea. Ai de curatat santul plin de mastic. Incepi dintr-un capat cu o surubelnita lata dreapta si ai de frecat serios la el pana il cureti complet. Ai mare grija la pasta aia din sant ca e plina de cioburi si foarte periculoasa. La interior nu stiu cu ce ai putea curata oglinda !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms mult de sfat, dar nu am vrus sa sparg sticla ca e fffFF mult de lucru. Sticla noua = 130 ron + adeziv + silicon + alte chestii ajungi pe la 200ron. Eu am pus farurile la vanzare cu 400ron, dar le dau si cu 350 daca le vrea cineva si cumpar altele cu 600. De ce? ptr ca sunt "nebun" cu estetica. Singura buba la far e oglinda aia putin matuita. Am pus un link sa vedeti oglinda, imi cer scuze ca e de pe okazii, dar nu mai am poze, si nici rabdare sa mai ies in ploaie sa fac. Daca cineva vrea sa le curete, eu cred ca se poate curata, dar trebuie sparta sau data jos sticla.

http://www.okazii.ro/catalog/56571372/faruri-golf-4-depo-r32-look.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OFFTOPIC...chiar ca esti nebun :) :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!