Jump to content

Vreau garda la sol mai mare


val3nt1n
 Share

Postare recomandată

Am SOT 1 combi din 2001 luata din nemtia :D acuma 3 ani .De cand am luat`o aveam impresia ca merg cu barca,la fiecare groapa sau bordura coborata cu fata sau spatele loveam scutul.Noroc ca are PDG si are scutul de metal gros.Chiar si in spate cand cobor in parcare subterana la Plazza am carlig in spate si dau cu el de pamant ,e foarte nasol zici ca a picat masina dupa roti.La gropi nu se simte e ok e destul de confortabila,dar as vrea sa o ridic mai mult .Acuma parca a inceput sa dea la fiecare bordura sau groapa mai mica.masina are acuma 130k

Ce imi recomandatis sa schimb arcuri,amortizoare pret firma ?Sau ce ar fi mai bine sa schimb si mai ieftin :D

Nu vreau sa fie sport sau altceva vreau doar sa fie mai inalta si nu conteaza asa mult confortul

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intraba la reprezentanta de un kit de drumuri grele. Eu am comparat masina mea cu una care avea kit-ul si diferenta era vizibila, garda era mult mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai am pGD care vine cu scut de metal si inaltatoare dar nu se simte nimic.La kitul acela ce este inclus ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se gasesc pe net, niste inaltatoare de cauciuc, care se introduc intre spirele de la arc si ridica garda la sol cu 2-3 cm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit si eu la 65 euro, insa ridica cu 15mm. daca se inalta cu peste 20mm afecteaza mult stabilitatea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vrei am si eu inaltatoare de octavia exact ca cele OEM de vanzare (dar pt pret dicutam pe PM, pt a nu avea probleme), dar problema este ca daca tu ai asa ceva montat pe masina si tot balanseaza foarte tare, strict dupa parerea mea ar cam trebui sa schimbi amortizarele.eventual incearca sa faci un test pt ele si uitate sa nu fie curse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inaltatoare am,as vrea sa schimb totusi arc sau amortizor.Asa ca ce marci ma sfatuiti sa cumpar ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti recomand sa te duci la un nene in rosu(prin militari daca nu stii iti explic eu) sa iti intareasca amortizoarele.

Daca tu cand cobori face balans mare e clar iti curs amortizoarele, daca o sa ti-o inalti o sa ai mari probleme cu ea in viraje, nu mai faceti modificari masini aiurea, asta este sfatul meu.

Stima

Modificat de Cristicrc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa o fac normala nu intelegi, cum ar fi ea cand e noua acuam sunt duse amortizoarele sau arcurile si vreau sa le schimb sau sa fac ceva .Vad ca nu prea stie nimeni despre ce vorbesc pe aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat 2.5 TDI

Iti recomand sa te duci la un nene in rosu(prin militari daca nu stii iti explic eu) sa iti intareasca amortizoarele.

Daca tu cand cobori face balans mare e clar iti curs amortizoarele, daca o sa ti-o inalti o sa ai mari probleme cu ea in viraje, nu mai faceti modificari masini aiurea, asta este sfatul meu.

Stima

"nu mai faceti modificari masini aiurea, asta este sfatul meu." - Cristi... de cand "un nene prin militari" care iti umbla la amortizoare.. ( ti le intareste ) ar fi o chestie plina de inteligenta ??? eu unul nu mi-as pune viata in mainile lui Vasilica de la colt... dar e bine ca dai sfaturi pretioase...

Valentin.. daca nu iti place tinuta de drum a masinii, nu ai decat doua solutii.

1.Du-te la service si vezi exact ce arcuri si amortizoare ai pe masina din fabrica ( astea care sunt acum pe ea ), si vezi daca poti pune pachetul de drumuri grele pe masina ( pentru garda la sol marita )... sau...

2.Ia-ti alte arcuri originale de la service, pentru masina ta ( nu am inteles daca ai deja pachetul de drumuri grele sau nu pe masina ), si cauta amortizoare mai tari decat cele stock. Eu unul as recomanda Bilstein B6. Nu sunt ieftine dar nici nu sunt chinezarii de 200 de RON care dupa 2 luni iti curg... calitatea costa.

Modificat de Passat 2.5 TDI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat am PDG din fabrica ,care include scut din metal gros si inaltatoare,doar ca s`au dus amortizoarele cred.Am vorbit la un service.Amortizoare Monroe reflex 260 pe fata si 207 pe spate.Monroe erau si cele care sunt acuma pe masina .Sper sa fac o alegere buna.Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai PDG de fabrica n ai inaltatoare ci arcuri mai tari sunt marcate cu niste buline colorate de o vrei mai inalta poti lua inaltatoare ,se inalta cca 2cm.

Modificat de emilvef
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai oameni buni din cate vad aici val3nt1n are dreptate , nu prea intelegeti sau nu vreti sa intelegeti ce vrea omul sa spuna

O luam de la capat

Din fabrica masina are PDG deci are scut de otel si inaltatoare pe amortizoarele fata si cred ca si spate, de ce? datorita faptului ca de la greutatea scutului dc nu se pun inaltatoare masina va fi de fata mai joasa ca si una normala

Totodata arcurile care le are masina sunt de alt tip alte coduri , amortizoarele in schimb tind sa cred ca sunt normale, se poate sa se fi adus ceva modificari la bucse, duritatea cauciucului din care e facut

Acum val3nt1n ceea ce tu spui ca face si se comporta masina este foarte clar ca ai ceva probleme la sistemul de suspensie

Dat fiind ca masina are 10 ani si coroborat cu efectul de barca eu zic ca amortizorele sunt mult mai mult decat obosite, chiar dc nu sunt curse ele sunt destul de slabite

Arcurile totodata si ele in timp slabesc deci dupa 10 ani eu zic ca sunt la fel dstul de obosite, totodata un arc care isi pierde din proprietati nu va mai fi la fel de arcuit si astefl se va vedea si pe inaltimea masinii care se modific in timp

Ca sa fi impacat si sa ai masina ca si din fabrica sfatul meu este sa mergi pe un set de amortizoare noi ( pe original dc se poate) si pe un set de arcuri noi, astfel masina va fi din nou rigida si se va mai inalta putin datorita arcurilor noi

Sfatul meu este sa nu iei amortizoare Monroe reflex, am pus si eu pe focus si intr-un an de zile bateau pe spate la denivelari de ziceai ca e ultima coaja, cu toate ca erau ok ca si cpacitate de lucru( am descoperit cu greu ca sunt amortizoarele dupa ce am inlocuit tot ce era bucsa si brat pe spate si bataia era tot acolo), as recomanda in schimb Bilstein sau chiar sachs

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da am PDG cu scut de metal si da am si inaltatoare pe fata nu stiu ce marime au docamdata si da am arcurile cu niste puncte verzi si albastre.

Mulţumesc Pop Cristian o sa cer oferta si pentru marcile recomandate de tine .Cred ca esti singurul care ai inteles exact despre ce vorbeam.

post-72848-0-52956200-1311751983_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inaltatoarele de la PDG sunt niste distantiere cilindrice de aprox 2 cm care sunt montate pe capatul filetat al tijei amortizorului, unde se prinde acesta pe rulmentul de sarcina. Uzuri pot aparea la arcuri (cum s-a mentionat deja, care isi pierd elasticitatea si se scurteaza) si la bucsele de la rulmentul de sarcina - foto 2 - care se pot tasa si cu 1 cm - se observa capetele amortizoarelor fata ca ies prin oala arcului in sus)- foto 1

post-17228-0-33989500-1312044988_thumb.j

post-17228-0-59830100-1312044995_thumb.j

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Buna seara!

Si eu sunt curios sa aflu ce metode mai sunt ca am aceeasi situatie cu garda la sol si mai ales ca suntem si in sezonul friguros si zapada n-o sa ne lipseasca mai mult ca sigur nici anul acesta,masina mea va devenii iar (faras) :banghead: :grrrrrr: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai sunt topic-uri cu garda la sol si la sectiunea Golf 4 ( inaltatoare Golf 4 - 14 pag.) care are aceeasi platforma ca Octavia 1. Sunt si descrieri despre cum se poate ridica fara scule. In principiu este suficient sa mergi la reprezentanta si sa cumperi cu vreo 60 lei 2 inaltatoare de aluminiu de aprox. 2 cm care fac parte din pachetul drumuri grele Octavia 1. Se pun pe fata doar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai PDG de fabrica n ai inaltatoare ci arcuri mai tari sunt marcate cu niste buline colorate de o vrei mai inalta poti lua inaltatoare ,se inalta cca 2cm.

Daca nu aveti incredere ce zic eu uitehttp://vwforum.promo...00#entry1232076 postul 204 al lui Bundy! Iar pe spate se pot pune sub arc pe taler ceva garnituri de cauciuc ,eu am taiat din cauciuc de 1 cm. Modificat de emilvef
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

val3nt1n-aceeasi problema am avut-o si eu cu masina in urma cu vreo 4 ani .Am schimbat arcurile (erau cele normale )si am pus arcuri pt pdg ,schimbat telescoapele (toate 4 ) ,am pus Boge (super multumit de ele ,le am si in prezent si nu sunt dezamagit de alegerea facuta desi sunt mai scumpe ),si datorita faptului ca nu suport sa vad masina lasata de spate jos cand e incarcata am montat niste perne de aer in arcurile de pe spate .Le-am gasit pe internet sunt usor de montat si fac exact ce trebuie :-) ,masina incarcata cu 5 persoane si bagaje ,cu pernele umflate la 1,1-1,2 atm se lasa cam 2-3 cm fata de inaltimea ce o are neincarcata .

P.S.

pt cei care vor astfel de perne gasiti in Timisoara la individul care mi le-a adus si mie ,la tel:073290033. Au costat 500 de ron habar nu am cat sunt acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 years later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!