Jump to content

Revizie (Touareg 7P)


Xenomorf
 Share

Postare recomandată

Confirm.

La mine la 45.000 km, schimbul de placute plus revizia normala a fost 2800 de lei. Ar trebui sa invat si eu un pic de mecanica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Unde va mai faceti reviziile ? Noi suntem la a-4-a revizie . Anul acesta iesim din garantie si doresc sa asist la revizie . Pana acum le-am facut pe toata la PBN fara a asista . Ce service unde se poate asista recomandati ? evident autorizat vw .

 

 

until then have fun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hy all.. schimbat ieri la vw cluj placute ,senzori si discuri fata la pretul de 3931 lei.masina avea 105.000 km. au insistat ca trebuie neaparat schimbate discurile .eu zic ca mai mergeau inca 2 ture de placute.asta e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se schimba daca ajung la grosimea minima sau se ovalizeaza la reprezentanta recomanda inlocuirea discurilor si daca sunt ruginite putin iar cand il duci pe consilierul service in showroom unde este minim o masina noua cu discuri ruginite omul brusc schimba placa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hy all.. schimbat ieri la vw cluj placute ,senzori si discuri fata la pretul de 3931 lei.masina avea 105.000 km. au insistat ca trebuie neaparat schimbate discurile .eu zic ca mai mergeau inca 2 ture de placute.asta e.

 

depinde cum a fost condusa - dar mai mult ca sigur, mai mergeau.

 

pretul - da, costa ceva placutele la ele.... senzorii pt placute, s.a.m.d.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit azi la Pbn , au service rapid din nou unde se poate asista . Deci ramane tot reprezentanta revizie mare .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu servisez la Avia Pantelimon de ani de zile, intotdeauna stau langa masina, preturile sunt considerabil sub PBN.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La noi este cred de psihic mai mult sa fie reprezentanta , avand numai masini noi...stiu ca la revanzare cam toti vor istoric vw si probabil de asta  :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oriunde am fost la service autorizat(Cybernet BC sau NT, Cardinal, Scorpion, PBN) am stat langa masina daca am vrut. E dreptul nostru al clientilor. Si chiar voi sta de acum in coasta lor pe unde ma voi duce, mai ales ca am vazut ca, atunci cand i-am lasat singuri, au cam facut destule prostii: ba suruburi lipsa, scuturi rupte, cleme lipsa etc. Normal, replica intotdeauna este: "Asa era!" Concluzia e clara oricum, ca o fi reprezentanta sau nu, nu-i supraveghezi personal, sunt total dezinteresati!

Modificat de VMLG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am facut revizia . Service rapid pbn ( unde schimba anvelopele ) . Am fost invitat sa stau chiar langa masina doar sa nu ma bag sub ea . Am vazut fiecare operatiune , am facut poze tot , discutat cu mecanicul respectiv . Revizie mare : toate filtrele + ulei 20 mil. Avem cica nevoie de placute si spate mi-au aruncat un pret ....1600 ron :) am zis ca le cumpar eu si le montez in alta parte...

 

Poze in thread cu masina .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizie cu toate filtrele(ulei, aer, polen, combustibil) eu fac cu 1550 la avia.

Placute fata(trw) cu senzor(bosch) luate de mine, montate la avia 650 parca. Pt spate nu cred ca ar trebui sa sari de 550.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe fata am pus brembo dar pe spate merg si trw dalen "masa" :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am acuma si pe fata si pe spate trw, si merg brici.TRW este echipare oe pt bmw.

De altfel tauregu din fabrica avea pagid pe fata si brembo pe spate.

Singura diferenta dintre astea si cele oe, inafara de pret, ar fi ca mai scartzaie usor cand si cand. La bmw nu au scartzait niciodata nici alea oe si nici randu doi luat tot asa de mine din comert si montat la reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cei de la reprezentante ofera solutia de a pune placute AM. Ultimul meu schimb chiar l-am facut cu acest gen de placute, mai ales ca discurile sunt pe duca si vor fi schimbate cu urmatorul set de placute. Au costat in jur de 1500Ron(fata-spate+manopera). Problema e ca, dupa ce se incing, scartaie rau de tot cele pe fata, mai ales la parcarea cu spatele, acum nu stiu, o fi din cauza discurilor uzate, o fi din cauza producatorului. In fine, masina a cam iesit din garantie si voi lucra tot cu AM, sunt diferente uriase de pret fata de OEM. Dam 40-50%, daca nu mai mult, doar pentru controlul calitatii VW. Voi merge pe Brembo AM pe viitor.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde le-ai montat pe spate , ca din ce am auzit ar fi mai complicat pe spate din cauza franei de mana electronice

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu le-am schimbat inca , doar am spus pretul primit de alt service .... tot autorizat vw .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine stie ce marca sunt placutele originale ca sa stiu sa nu mai iau? Am ajuns la 75k km si cica e nevoie de al treilea set. Aparent sunt de rahat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum am scris mai sus, din fabrica masina a avut pe fata pagid si pe spate brembo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde le-ai montat pe spate , ca din ce am auzit ar fi mai complicat pe spate din cauza franei de mana electronice

 

nu, nu este complicat - este foarte simplu.

 

Dupa cum am scris mai sus, din fabrica masina a avut pe fata pagid si pe spate brembo.

 

exact - pe spate este sistem de franare Brembo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am primit oferta de la service asa : placute fata Brembo + placute spate TRW + senzori + montaj - 1300 de lei.

Ce mi se pare suspect e ca vor sa schimbe si senzoii din placute desi nu s-au aprins inca. 

Oare incearca sa ma pacaleasca?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Andrei_72 unpinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!