Jump to content

Revizie (Touareg 7P)


Xenomorf
 Share

Postare recomandată

Pai aia e problema, ca nu e tot una 100k km sau 500k km ( sau poate chiar mai mult ) :) 

Adevarul e ca cine face multi km/an, nu tine masina mai mult decat garantia deobicei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ajuns la o vârstă și experiență în care nu mai cred neaparat orice așa ușor. Fiecare își urmărește propriul interes. 

 

Multi specialiști recomandă ei chestii pentru că au un interes vădit în asta. Mai am un mecanic pe tik tok ce recomanda schimbarea distribuției pe lanț la Touareg din 60 în 60k km sau maxim 3 ani că se duce. La fel și cutia și tot. Evident el având service de așa ceva. 

 

Eu am avut parte un pic și de sistemul din US, acolo există încă mulți oameni dar mai ales mecanici care jură că dacă nu schimbi uleiul la fiecare 3000 de mile (5000 km) îți distrugi mașina. Că uleiul long life e doar o chichiță de marketing, ei nu recomandă așa ceva. 

 

Cand le-am zis că în europa lumea schimbă cum scrie la carte (anual sau 15k km) au rămas mască. Cum? 12000 mile cu un ulei? Dezastru! Distrugi motorul! Mașina aia o poți arunca la gunoi după 5 ani! 

Eu cu dieselul meu cu 300k km (nu touareg) ce se schimbau odată la 20k km fără nici o problemă, nu consuma dram de ulei.

 

 

Adevărul e că greu de navigat prin interesele tuturor. Da, producatorul mașinii are interesul să îți iei alta nouă, dar totuși dacă îți va pică cutia la 300k km tot nu te vei mai atinge de brandul ăla și ei știu asta. Cel mai mare dușman al lor e costul nu longevitatea, toți le-ar face tancuri dacă ar putea, dar contabilii au putere mai mare decizie așa că se fac compromisuri, plastice, ieftineli. 

 

Și eu clar voi dori împrospătarea uleiului din cutie când ajung la 200k să zicem (dacă o voi mai avea) dar nici s-o fac la 60k nu mi se pare mare afacere. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 minutes ago, manu144x said:

 

Multi specialiști recomandă ei chestii pentru că au un interes vădit în asta. Mai am un mecanic pe tik tok ce recomanda schimbarea distribuției pe lanț la Touareg din 60 în 60k km sau maxim 3 ani că se duce. La fel și cutia și tot. Evident el având service de așa ceva. 

 

Cine, Daniel din Hidisel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, tot îmi apar mai mulți. 

 

El e rezonabil, 200k km, e ok, pe acolo am de gând să fac si eu o împrospătare totală a mașinii. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asa e si recomandat, 180-200km km e ok pt distributie.

Uleiul la cutie ar fi recomandat pe la 100-120k km.

Uleiurile de la cutie transfer/diferentiale, sunt destul de ieftine, nici nu merita sa nu fie schimbate mai des. Cantitatea e mica. Eu as zice tot asa, 80-100k km maxim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimbul la diferentiale si cutia de transfer , maxim 60k , crede-ma ca nu vrei sa-ti pice unu din astea. In rest de acord, 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

S-a facut si revizia de 315.000 km la Nurvil Toyota

15.000 km - 9 luni de la ultima revizie

Schimbat toate filtrele ( toate MANN - cel de polen = FP 2847/1 ) si 8L ulei - tot Castrol EDGE Professional Long Life III 5W-30 cod 507 00

Uleiul vechi era complet negru negru ( de culoare , sa nu fim considerati rasisti )

Si lichid frana de data asta ca au trecut mai mult de 2 ani

La ulei motor mai aveam o gradatie , deci consumul de ulei este ok ptr km astia , la fel a fost si la revizia trecuta

Nu exista scurgeri de ulei dupa lucrarea de schimbare a distributiei de acum 2 ani , totul curat si uscat in zona si pe scut

Am fost cu rezervorul aproape gol , range 100 km , maine fac si plinul

La scanare a aparut o eroare pe senzor pompa motorina = scurt

Au sters toate erorile

Nimeni nu a stiut sa imi spuna de ce , cum si ce exact - decat ... o lasam asa si vedem ulterior

Nu am avut niciodata probleme cu plinul , cu afisarea consumului , range , etc

Oricum in curand fac ITP-ul si mai fac atunci o scanare , daca nu mai apare o trecem la evenimente ozn si ne vedem de drum

Daca apare cica se schimba cu tot cu pompa si OE e undeva pe la 2400 lei iar Conti la jumatate dar nu era la niciun furnizor azi

REVIZIE 315.000 KM.jpg

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!