Jump to content

Achizitionare Passat B7


R_a_z_v_a_n
 Share

Postare recomandată

Nu este un miros de ars, cat este mai de graba un miros de incins, care este normal la orice masina.

Inseamna ca pana acum eu am avut noroc numai de masini anormale :lol: Cum sa fie normal??? :ceuameni:

PS: Iero, s-o stapanesti sanatos si fara evenimente! Vad ca n-ai climatronic, nu? Mi se pare ca la Climatronic exista un senzor de calitate a aerului, care chiar functioneaza. Eu n-am simtit niciodata vre-un miros deosebit in masina....oricum, passatul nou n-are de ce sa miroasa a ars, nici macar a incins...

Modificat de dinu_s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incet incet dispare ,miroase afara nu in masina , are si climatronic. sigur e ceva normal ,e nou tot in ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E normal mirosul. Pune pe S(daca ai DSG) sau plimba-te putin mai turat daca ai manuala.Vei vedea ca dupa ce opresti motorul va apArea un miros intepator de uree, iar cateodata ventilatorul se va opri mai greu.

(null)

Modificat de Audistul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil esti la prima masina noua, astfel nu imi expic reactia ta. Este absolut normal sa fie un miros de incins la inceput, deoarece toate componentele care se incing sunt acoperite cu diferite substante de lubrefiere, vaseline, etc.

Este normal pana se mai rodeaza putin!! :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-s la prima masina noua, stai linistit.

De curand am schimbat toata evacuarea de la o Corolla (teava, catalizator, toba finala) cu unele noi. Evident ca a mirosit nitel a ars, pana s-au prajit toate vaselinele si etichetele, dar n-a durat mai mult de 50 km pana mirosul a disparut complet. Passatul n-a mirosit niciodata a incins, doar in primele 2-3 zile avea un usor miros de plastic la interior, dar a disparut repede. Orice masina livrata e plimbata destul de mult pana ajunge la dealer, unde i se reseteaza kilometrajul. Citisem undeva ca passaturile fac vreo 70km reali pana ies pe poarta fabricii de la Emden, deci n-ar mai trebui sa miroasa (cel putin evacuarea, vezi mai sus).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mirosul va disprea ,sper...da mai am o problema scaunele astea ventilate ,m-am cam pacalit cu ele .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce?

Modificat de Audistul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma poate ajuta cineva cu un manual de utilizare pt B7 in format electronic (romana sau engleza).

Merci mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi a intrat masina in productie. Estimarea pentru livrare este w7/2012. Noroc ca vin sarbatorile si trece timpul mai repede :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur o sa ma ajute scaunele ventilate numai vara ,pt ca si daca pun clima pe HI tot simti ca nu se incalzeste cat de putin scaunul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru aia trebuia sa iti pui incalzirea in scaune (desi ma mir ca nu vin automat cu scaunele ventilate).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina era pe stoc ,si am primit o foarte buna reducere deci pentru scaunele alea incalzite asteptam 2 luni junate si asa a venit in 2 saptamini ,am preferat a doua varianta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci de ce zici ca te-ai pacalit cu scaunele ventilate daca tot n-ai avut de ales?! or fi bune si alea la ceva vara. Oricum, se stie ca Climatronicul din passatul B7 are tendinta sa raceasca foarte bine (unii se plang chiar ca face prea racoare!) de aia am dubiile mele in privinta utilitatii scaunelor ventilate...da poate ma insel, n-am incercat niciodata :dry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

Am rasfoit zilele astea manual de utilizare. Am vazut ca exista o optiune ca atunci cand dai cu spatele sa-ti regleze automat oglinzile ca sa poti vedea bordura.

Am incercat sa inteleg daca o sa am aceasta optiune dar nu m-am prins inca.

Imi puteti spune in ce conditii e disponibila aceasta functie? (adica cu ce optiune/pachet este inclusa).

Este ceva care se poate face din VAG COM in caz ca nu este inclusa?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot acolo in manual scrie: trebuie sa ai scaunele cu memorie. Daca nu le ai, atunci n-ai nici optiunea respectiva in meniu. Nu se poate face nimic cu vag-com-ul, exista insa un modul third-party care ar face ce vrei tu. Exista deja un thread similar (se discuta acolo de plierea oglinzilor, dar oarecum subiectele sunt corelate de lipsa motorului cu memorie in oglinda): http://vwforum.ro/topic/84850-pliere-automata-oglinzi-b7/page__fromsearch__1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e nevoie de scaune cu memorie.de fapt nu stiu cum e la passat,dar la golf v sunt standard si fara scaune cu memorie.

trebuie doar sa ai butonasul care reglezi oglinzile activat ori pe stanga ori pe dreapta,depinde pe ce parte vrei sa folosesti.si cand ai bagat retur deja trebuie sa coboare oglinda.

sunt sigur ca o sa mearga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Functia asta nu trebuie setata din meniul masinii, parca am citit ceva in cartea masinii!

?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

Are cineva Passat 1.6 TDI ? Mă interesează pentru ca nu știu ce sa aleg între Passat 1.6 si o Jetta de 2.0 de 140cp

Ei as inclina spre Passat având in vedere ca acum am un focus de 1.8. 115 cp....

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care e diferenta la bani intre 1,6 si 2.0 pe configurarea ta?

Eu am obtinut un discount bun si s-a anulat ,pt ca si eu am avut in cap 1.6 pe passat.. Eu zic sa iei 2.0 tdi e perfecta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu cateva intrebari legate de optionale... intr-o configuratie apar urmatoarele:

- Radio CD RCD 510,functie mp3 ,CD-changer pentru 6 CD-uri,,8 incinte acustice, antena Diversity si conector multimedia AUX IN.

- Volan multifunctional din piele in 3 spite - cu decor din aluminiu,comenzi pentru radio si telefon

legat de acestea doua... are sau nu are posibilitatea conectarii directe a telefonului?

- Scaune fata stofa"Nardo" cu control activ al climatizarii.

ce presupune aceasta optiune?

Mersi

Modificat de ccezar2004
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu cateva intrebari legate de optionale... intr-o configuratie apar urmatoarele:

- Radio CD RCD 510,functie mp3 ,CD-changer pentru 6 CD-uri,,8 incinte acustice, antena Diversity si conector multimedia AUX IN.

- Volan multifunctional din piele in 3 spite - cu decor din aluminiu,comenzi pentru radio si telefon

legat de acestea doua... are sau nu are posibilitatea conectarii directe a telefonului?

Pentru asta iti trebuie "pregatire telefon" (cea simpla, eventual cea "PLUS" sau "Premium"). Volanul multifunctional si RCD510 vor fi folosite atunci pentru colntrolul telefonului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am citit post-ul care descria partea cu oglinzi rabatabile. Intrebarea mea era despre reglarea automata la mersul cu spatele.

Banuiesc ca pentru asta nu ai nevoie de motorasul care face rabatare.

A incercat cineva pe o masina care nu are scaune cu memorie sa vada daca merge (ma refer la ajustarea automata in jos ci nu la rabatare)?

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am citit post-ul care descria partea cu oglinzi rabatabile. Intrebarea mea era despre reglarea automata la mersul cu spatele.

Banuiesc ca pentru asta nu ai nevoie de motorasul care face rabatare.

A incercat cineva pe o masina care nu are scaune cu memorie sa vada daca merge (ma refer la ajustarea automata in jos ci nu la rabatare)?

Merci

Ce e aia "reglarea automata la mersul cu spatele"? Masina nu cauta singura bordura ca sa indrepte oglinda dreapta inspre ea :biggrin: Pozitia respectiva o poti seta singur, din MFD. Ai nevoie de motorasul care intreapta oglinda in jos, si trebuie sa fie motorasul care are si memorie (sa tina minte pozitia in care trebuie sa fie oglinda cand mergi cu fata si cand mergi cu spatele). Alternativ, pozitia respectiva se poate stoca in controllerul folosit la scaunele cu memorie. E o chestie cunoscuta la masinile VAG, exista deja multe solutii...dar toate necesita fie schimbarea motorasului normal cu cel cu memorie (se pare ca merge si cel de la Golf, e mai ieftin) sau a controllerului de usa pasagerului, sau a controllerului de scaun.

PS: nu confunda motorul care regleaza inclinarea oglinzii cu cel care rabateaza oglinzile exterioare - sunt 2 chestii cat se poate de diferite!

Modificat de dinu_s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
  • Marian a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!