Jump to content

Achizitionare Passat B7


R_a_z_v_a_n
 Share

Postare recomandată

Da Cristi, cum zici tu : cu preturi mai mari cu 2-4 mii , dar stii ca iti cumperi o masina cu istoric garantat, cu revizii facute la timp si care iti asigura siguranta, si dpdv al functionarii, si dpdv al integritatii caroseriei, al existentei si al functionarii airbagurilor, samd..In fond, cine cumpara o masina, in general, o cumpara pentru un interval de timp, nu stiu , 1,2 5 ani... si nu cred ca are de gand sa o cumpere doar pentru a avea motiv sa se faca un client fidel al service-urilor, ci pentru ca vrea sa aiba un mijloc de transport. Si atunci, de ce sa ne mintim singuri si sa ne imbatam cu apa rece ? Chiar nu se gandeste nimeni ca nu se poate ca toate masinile dintr-o anumita categorie aflate la vanzare pe internet  sa aiba  155 pina la 167 si 175 mii km....toate, ca trase la indigo...ca daca ii pui km reali, de 200 sau 300 mii, nimeni nu o mai inttreaba...

Adica, eu nu inteleg...preferam sa luam o masina cu km mai putini, dar incerti, ca si istoricul ei, decat o masina cu ceva mai multi km, putin mai scumpa, cu istoric garantat si fara probleme de provenienta / trecere succesiva prin mai multe firme pentru a i se pierde urma si a fenta plata TVA ? Cine va fi mai linistit ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina de la care am initiat discutia era insa ca in descriere, m-am dus la Bucuresti chiar in ziua aia sa o vad live. Cat despre consum @bfor: in specificatii ei zic 6.0, eu am scos real 7.5 - 8.1 litri. Mi se pare mai bun decat ma asteptam. Acelasi stil de condus cu masina din semnatura si acelasi traseu in acelasi anotimp scot 6.3 - 6.7. Probabil ca se poate scoate si 6 dar la mers pana in 100km/h.

 

@DOL: foarte tare ce ai gasit! Se vede ca nu sunt romani totusi pentru ca au lasat kilometrajul real!

Modificat de imads
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In domeniul asta este un dezastru . Acesti bisnitari nu platesc un leu taxe la stat nu sunt controlati de nimeni . Eu as pune o taxa de vanzare daca ai vandut mai mult de 2 masini intr-un an platesti 16 % impozit pe venit . Si vanzarile facute la un pret de catalog nu dupa ureche treci ca ai vandut Mercedes calasa E din 2012 cu 3000 de euro . La fel sa nu mai poti vinde masina decat daca este trecuta pe numele tau si inmatriculata definitiv in Romania . Astfel fiscul iar pescuii pe acesti bisnitari . Habar nu aveti ce averi au unii care traiesc DOAR din asta .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 hours ago, imads said:

Masina de la care am initiat discutia era insa ca in descriere, m-am dus la Bucuresti chiar in ziua aia sa o vad live. Cat despre consum @bfor: in specificatii ei zic 6.0, eu am scos real 7.5 - 8.1 litri. Mi se pare mai bun decat ma asteptam. Acelasi stil de condus cu masina din semnatura si acelasi traseu in acelasi anotimp scot 6.3 - 6.7. Probabil ca se poate scoate si 6 dar la mers pana in 100km/h.

 

@DOL: foarte tare ce ai gasit! Se vede ca nu sunt romani totusi pentru ca au lasat kilometrajul real!

E plin autovit.ro cu masini aduse din SUA in stare similara. Multe dintre ele inmatriculate in MM/SM dar si prin restul tarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu stiu ce sa zic... cei ce au putere decizionala in diverse domenii ( politie, fisc, servicii secrete, politica, etc..), chiar daca isi ating repede limita superioara in anumite privinte, sunt totusi ajutati si asistati de o gramada de consultanti, care sunt platiti tot din banii nostri si care se presupune ca ar trebui sa fie sfatuitori de bine....Chiar nu se gaseste nimeni sa indice clar problemele aste care se tot discuta ? Targurile auto sunt pline de smenari si bisnitari, am ajuns ca in piata agricola: daca taranul se duce sa-si vanda legatura de morcovi sau cartofi pe care i-a produs cu multa truda in gospodarie, este santajat si scos din piata de bisnitarii plini de "Certificate de producator ", pe care se face ca nu-i vede nimeni...

Cam asa sta treaba si cu vanzarile de masini...piata este in proportie de 90 % plina de masini trucate, vandute toate de persoane fizice care nu au nici o calitate...nu sunt proprietari, nu sunt comercianti cu acte in regula, si nu platesc nimic statului roman: ba din contra, vand numai masini contrafacute, pun in pericol persoanele de buna credinta, care nu se pricep la masini, si care se uita prima data la  preturile foarte mici, ca asa e viata..De de nu intra Politia si Antifrauda in ei ? Nimeni nu stie, si treaba asta dureaza de ani buni.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

treaba e ca cele 10% de masini netrucate sa zic asa nu sunt cautate de nimeni . Am un amic care a tinut 2 ani o masina la vanzare si pana la urma a dat-o pomana . A tinut la pret ca era o masina buna, dar fiind sh nu dedea nimeni 2-3ooo euro mai mult decat pe o masina de afara !! Pana nu a venit cu pretul cel mai mic de pe piata nu a vandut !! CC 2011/12 2,0i DSG 33k km .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta patesc eu acum cu masina mea , are 215 kkm , e ingrijita , nu a avut reparatii majore si tin la pret deoarece in 60.000 km nu a vazut decat ulei si filtre , zero erori zero probleme , cum sa o dau la pretul de masina de bisnita cum gasesti pe net , daca nu o dau cu 12.000 euro o tin eu pana face 300 400 mii de km si gata , nu o dau la pret de masina de bisnita niciodata ! O pastrez mai bine 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prețul e dat de cerere și oferta....Ăsta e nația romana.sa fie gratis și nou.Ca oricum nu are bani și de întreținere și reparații. .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, Ungureanuion said:

Asta patesc eu acum cu masina mea , are 215 kkm , e ingrijita , nu a avut reparatii majore si tin la pret deoarece in 60.000 km nu a vazut decat ulei si filtre , zero erori zero probleme , cum sa o dau la pretul de masina de bisnita cum gasesti pe net , daca nu o dau cu 12.000 euro o tin eu pana face 300 400 mii de km si gata , nu o dau la pret de masina de bisnita niciodata ! O pastrez mai bine 

Pregateste-te sufleteste sa ramai cu ea pana face 300-400 mii la tine ....

eu nu am putut sa vand in piata un passat 2.0 tdi ... cu 170 mii km absolut reali si f ingrijita la modesta suma de 11 mii.

I-am dat-o pana la urma lui socramiu' ... mai ieftin dar, macar nu-si freaca nimeni ridichea ca " ce deal bun a facut el ". :)) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate preturile de pe autovit / olx / etc dicteaza valoarea masinii in momentul in care doresti sa o vinzi indiferent de stare/dotari etc. La fel se intampla si pe alte meleaguri. Sunt putine cazurile in care poti sa vinzi o masina peste pretul pietei si de cele mai multe ori masinile astea nu ajung pe net ci se vand direct la cunostinte. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 hours ago, skodita100 said:

Am un amic care a tinut 2 ani o masina la vanzare si pana la urma a dat-o pomana .

Aici gresesti si tu si el. Pretul e cel de pe piata si daca voia sa o vanda punea de la inceput pretul pietei, asa a stat 2 ani timp in care a pierdut mai mult la pret. Si nu a dat-o de pomana ci ala e pretul real.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ungureanuion trebuie sa privesti si altfel problema si sa-i intelegi si tu pe ceilalalti. Eu am capatat o experienta destul de vasta cu masinile sh, si ti-as spune din start daca ti-as vedea masina ca e un semn de intrebare ca nu ai schimbat absolut nimic de cand e masina la tine. 

 

In 60 000km trebuie sa schimbi cel putin niste consumabile, ca sa nu zic ca trebuiau deja schimbat lichidul de frana, distributia la 210 k, placutele de frana cel putin, cam la 100 000km schimbi si discuri, poate putin peste. 

 

Deci parerea mea, eu as fugi de o masina in care nu s-a investit altceva decat ulei si filtre. Nu e o lauda sa schimbi doar uleiul, masina mai are si alte necesitati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deenman - Mi-ai adus zambetul pe buze :)  Deci sa o dau de pomana de maine , daca tot nu am schimbat nimic la ea inseamna ca e o masina cu probleme :)) M-ai amuzat ! 

Apropo de acele necesitati de care zici ca le mai are masina , care sunt alea atat timp cat masina nu le cere , nu se defecteaza , nu are nimic aprins in bord etc ? Sa ma apuc eu de stricat ca sa aiba necesitati sau cum trebuie procedat ? :) 

Da , am schimbat distributia , placute de frana , ulei si filtre , astea sunt lucruri firesti odata ce fac km , masina o am de 1 an de zile , am facut 60.000 km fara investitii in ea , in sensul de cazut injectoare , cazut egr , cazut turbina sau eu mai stiu ce probleme , masina are tester facut la reprezentanta , toate functioneaza in parametrii normali , acum unde e problema ca nu inteleg , uhh chiar m-ai amuzat ! 

Cascadoru - Asta ziceam ca sunt impacat cu ideea ca o tin eu pana fac 3-400.000 km in bord , pentru ca in regimul in care eu folosesc masina nu voi avea probleme sigur pana la acei km , singurul lucru probabil va fi ambreajul care il voi schimba cand va incepe sa fie problema , in rest de ce sa o dau la pret de masina de bisnita cand nu ma sacaie nimic la ea sa traga a vanzare " urgenta" cum mai vad unele titluri in anunturi , sa fim seriosi o pastrez linistit eu decat sa o dau la bani de bisnita si cand face 3-400.000 km o vand cu 6000 euro si nu imi mai pare rau nici o secunda , daca ii iau si pe aia daca nu o dau de pomana ca sincer daca mergeam cu maxi taxi 200.000 km ma costa mai mult deci asa ca isi scoate banii masina la mine facand km ! O zi buna tuturor ! 

Snack - Nu olx /autovit sau alte site-uri imi dicteaza pretul masinii mele , doar eu stiu cat valoreaza masina mea si de ce pun pretul ala la ea , altfel o pastrez , nu imi dicteaza nimeni cat sa cer pe un lucru care este proprietate personala , aaa ca nu se vinde la pretul ala nu e nici o suparare , o pastrez repet , nu o dau unuia de buna la 10.000 euro , sa cumpere masina de bisnita la banii aia , sa se apuce de bagat bani in ea si apoi sa vezi cum se plang de masini cu pretul pietei sau sub pretul pietei ! 

Modificat de Ungureanuion
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord cu deenman,daca o masina nu are macar 2 revizii (normal ar trebui 4) in 60 mii km ......e de evitat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si atunci cum mai ai tupeul sa zici ca nu ai schimbat nimic la ea 60.000km? distributie, placute, astea sunt nimicuri? sunt consumabile si se trec in agenda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ungureanuion - ai dreptate in felul tau dar din pacate nu te ajuta cu absolut nimic ceea ce vrei tu versus ceea ce poti sa primesti pe masina.

Indiferent cum vrem noi sa argumentam pretul de vanzare tot trebuie sa ne raportam la ceea ce se gaseste pe piata (exceptiile insa nu le discutam acum), de aceea trebuie sa fim realisti si nu visatori cand vine momentul sa vindem o masina, daca dorim cu adevarat s-o vindem.

Modificat de snack
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masinile sunt cele mai pacatoase investitii, economic vorbind. Si la masinile noi e aceeasi problema cu pretul - o cumperi azi cu un pret si dupa o saptamana nu mai are aceeasi valore dapai la una cu 3-4 ani vechime si 200k km.

Dar astea sunt discutii care nu tin de topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 5 ore, deenman a scris:

Si atunci cum mai ai tupeul sa zici ca nu ai schimbat nimic la ea 60.000km? distributie, placute, astea sunt nimicuri? sunt consumabile si se trec in agenda.

Eu nu sunt de parere cu tine @deenman. Distributia, franele, uleiul si filtrele sunt consumabile si deci cheltuieli prevazute care ti le asumi la orice masina ai avea. Tu vrei sa spui ca motorina o bagi la cheltuieli care nu te asteptai sa le ai?  Atata timp cat omul nu a schimbat piese care s-au defectat, poti spune ca nu a bagat bani in masina ci doar a platit faptul ca a mers cu ea, aici intrat totul de la revizie, lichid de parbriz pana la rca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord si eu cu cele spuse de mihai.onu94...consumabilele si intretinerea data de manual nu ar trebui sa fie considerate probleme si bani aruncati...sunt cheltuieli normale pentru a mentine "sanatatea" masinii. Cand te bagi sa schimbi tot felul de subansambluri care nu te asteptai sa cedeze, aia e problema...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce-am zis eu, si ce s-a inteles. Eu ziceam ca pe cumparator il intereseaza tot ce ai schimbat la o masina, aici intra si distributia, si reviziile.

 

La cum s-a exprimat colegul de mai sus, am dedus simplu ca in 60 000km a facut doar reviziile cu filtre si ulei si absolut nici o alta investitie din partea lui, si ca eu ca posibil cumparator, o sa-i fac si distributia, si schimb de placute, si lichid de frana si multe altele, ceea ce ar fi de evitat. Un cumparator trebuie sa stie absolut tot ceea ce ai schimbat la o masina, chiar daca tu le consideri consumabile, eu vreau sa stiu absolut tot, inclusiv daca ai schimbat o perie de geam, sau un surub la scut.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deenman - Ai probleme man crede-ma !!! Tocmai de aceea evit sa mai conversez cu tine , esti depasit din punctul meu de vedere , nu esti in stare sa faci diferenta intre consumabile si defecte de functionare a masinii , ceea ce am zis eu este destul de clar , nu am schimbat nimic la ea , nu s-a defectat nimic la ea , inafara de consumabile care nici nu le socotesc , merg cu ea deci necesita ... 

Snack - " Nu doresc cu adevarat sa o vand" , doresc sa o vand doar pentru a trece la alta masina , nu doresc cu "adevarat" incat sa las masina la pretul uneia de bisnita ! 

EEXCALADE - Intrii in aceeasi oala cu Deenman , succes , reciteste , poate reusesti !!! 

Mihai.onu94 - Ai inteles exact ceea ce am zis , in sfarsit o persoana cu picioarele pe pamant ! 

Acum referitor la distributie ulei si toate cele necesare parcurgerii km-trilor , am " morman" de acte la masina de cand am luat-o , cu absolut tot ce schimb , de la cauciucuri , bracaj , becuri etc pana la distributie care o am schimbata de cand am luat masina , cand cumpar o masina eu stiu sigur ca o tin minim 60-100.000 km si primul lucru schimb distributia chiar daca nu e necesar , apoi uleiul si filtrele chiar daca apar abia schimbate , asa ca Deenman , calmeaza-te ca eu chiar intretin masina care o am , in general , nu doar Passat-ul asta , de aia nici nu o vand la pret de bisnita !!! 

Deja suntem off-topic si nu face bine , ma opresc aici , o seara buna tuturor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa reveniti ontopic si fără atacuri la persoana sa pastrati un dialog civilizat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"o am de 1 an de zile , am facut 60.000 k" deci tragi de ea nu gluma!!

Sa revenim DACA esti un vanzator corect ii spui potentialului client si de cate ori ai umflat cauciucurile(ipotetic)dar daca ii spui ca nu i ai facut nimic la masina deja nu e ok(sa nu aud"sunt consumabile')pt.ca si astea tot interventii la masina sunt/da dovada ca ai avut grija de ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Topic closed!

 

Daca nu va calmati si nu dati dovada de inteligenta, in asa fel incat sa purtati o discutie fara atacuri la persoana si fara jigniri, veti fi sanctionati.

 

PS:

@Ungureanuion revizuieste-ti te rog felul de a posta.

Esti mult prea coleric si raspunsurile tale de regula provoaca iritare.

Am vazut asta atat aici cat si pe topicul de rechemare pentru update de soft.

Probabil ca au inteles cu totii care iti este parerea, asa ca te rog n-o mai repeta.

Multumesc pentru intelegere!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
  • Marian a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!