Jump to content

Achizitionare Passat B7


R_a_z_v_a_n
 Share

Postare recomandată

On 02.01.2017 at 17:57, florin r. a scris:

Xenonul e dotare optionala pe orice echipare, asa ca e normal sa ai highline fara xenon.

Alte dotari le diferentiaza,cum ar fi  scaunele cu alcantara, aluminiul de la praguri, crom la butoanele de la geamuri si oglinzi, dunga subtire de crom de pe mijlocul grilei inferioare, si altele.

Scaunele de fabrica cu alcantara neagra , aluminiul la praguri cu scrisul Passat , crom la butoanele de la geamuri si oglinzi pe toate astea le am ! Eu stiam ca e HL dar m.a disperat unul care nu stie decat XENON atat la o masina ... ! Va multumesc de raspunsuri si o zi buna sa aveti ! La multi ani ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

crom la butoane - nu difera de la echipare la echipare, ci de la model la model - B6-B7-CC.

nivelul de echipare scrie si in manualul utilizatorului - ai eticheta, si la roata de rezerva - ai colant acolo.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Am gasit o masina care ma intereseaza la Midocar Vitan, e vorba de un Passat B7 CL 1.8 TFSI 160cp.

Nu am vazut-o live inca insa mi-ar fi de ajutor niste pareri / sugestii de la posesorii de C6, C7 sau cei care au motorizarea asta - la ce sa fiu atent.

Masina este vizibila aici http://www.dasweltauto.ro/d/detail#brand=Vlc*&carId=1019901896&carIndex=2&garantie=true&maxPage=1&maxPrice=12000&minPS=100&minRegYear=2011&privat=false

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca e 10.500 EUR cu TVA inclusa ? E  bun pretul, avand in vedere  kilometrii foarte putini, pentru o masina de talia/puterea, dotarile  si anii ei...Ceva date despre istoric ? accidente, reparatii ? Si totusi, esti sigur ca vrei sa faci trecera de la TDI la benzina ? din cate stiu, benzinarul e foarte pretentios la calitatea combustibilului, are o gramada de electronica care il gestioneaza...sau poate stiu eu gresit ? In plus, mai e problema consumului de combustibil ( vorbim de cel real, nu cel declarat de producator...) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut bfor! da, pretul e cu tva inclus si istoricul e tot facut la ei, la midocar, nu am vazut nimic suspect, e achizitionata de la ei si data la buy back. sincer nu e o trecere pt ca nu renunt la nici o masina, e doar una in plus. nu stiu cum e vw benzina, mai am in familie o benzinara noua si am alimentat toate masinile la mol fara probleme pana acum. defapt mai sunt 2.. nu stiu nimic insa de combinatia benzina cu turbina de la vw, asa cum ziceam.

cat despre consum, ma astept ca 3-4 litri in plus la suta de km sa compenseze posibilele batai de cap pe care le da in general dieselul folosit preponderent in oras. doar ma astept...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe Mobile.de  Passat B7 2000 tdi pana in 100.000 km fara accident la 11000 €.Inainte de a lua o decizie mergi cu amandoua motoarele benzina/biesel ca sa-ti faci o idee.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salve wsw, am mers cu b6 2.0 140cp, era modelul 2007 daca imi amintesc bine. alerga acceptabil. daca insa te referi la modelul de 170 de cai, nu am mers cu el. nu stiu insa daca un model nou de diesel da randament pt mine care conduc mult pe distante scurte in oras si in afara ocazional, cam de aproximativ de 10 ori pe an. am citit mult despre problemele motoarelor diesel 2.0 mai noi, probleme pe care nu le-am intalnit la alh-ul meu batran. daca 1.8 tsi ar fi la fel de fiabil, consumul de carburant nu ma mai intereseaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 hours ago, wsw said:

Pe Mobile.de  Passat B7 2000 tdi pana in 100.000 km fara accident la 11000 €.Inainte de a lua o decizie mergi cu amandoua motoarele benzina/biesel ca sa-ti faci o idee.

Nu cred ca este posibil asa ceva... fara accident si sub 100 k la banii aia, dar visele nu sunt interzise

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe Mobile.de  Passat B7 2000 tdi pana in 100.000 km fara accident la 11000 €.Inainte de a lua o decizie mergi cu amandoua motoarele benzina/biesel ca sa-ti faci o idee.

Visele mai devin si realitate uneori 

 

image.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut wsw, dupa cum  arata asta, a fost fabricat pentru statele unite ....este de vanzare pe mobile.de, dar nu cumva intr-o tara de asta de prin est ( Letonia, Estonia, etc...) si nicicum in Germania ? Am citit de ateliere de prin tarile est europene care aduc pe vapor bucati de masini din USA, dau jos airbag-urile pline de sange si fac din trei masini una pe care o vand la un pret foarte mic....ai conduce asa ceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus anuntul la intampare,incerc sa ajut nu sa incurc.Orce masina s-e poate verifica,testa.

Fara accident 

 

image.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prima pare modelul pentru sua, chiar daca nu a fost lovita, interiorul nu e asa frumos ca la modelul european. a doua masina e aproape 12k la care se mai adauga 1.x mii cheltuieli conexe, drum cazare transport, transport masina, deci costul real ajunge aproape de cel al pietei daca nu apar probleme neprevazute.

kilometrajul insa ma face putin circumspect, atat de putin in 4 ani in germania, si la pretul asta... doar o parere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa fim seriosi si realisti...in Germania cine isi cumpara un Passat de 2 l il ia ca sa il alerge pe distante mari, nu ca sa se chinuie cu el prin orasele supraaglomerate sa-i incalzesca motorul sau sa gasesca un loc de parcare. Trebuie sa intelegem ca nemtii alearga masini de talia aceasta cate 50 - 60 mii km pe an, asa incat nu exista  (la modul general vorbind, in afara de exceptii  )  o masina de trei-patru ani sa aiba 80 - 90 mii km, iar una  de 50 ani 145 sau 167 mii km, asa cum le vedem pe majoritatea pe autovit...S-a discutat de n ori treba asta, in Romania masinile sunt mai ieftine si cu km mai putini decat cele din Germaia, desi ele de acolo provin...Se pare ca samsarii romani au gasit o potiune magica prin care intineresc si ieftinesc masinile...si totusi, sunt multi care musca.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

17 minutes ago, bfor said:

Trebuie sa intelegem ca nemtii alearga masini de talia aceasta cate 50 - 60 mii km pe an, asa incat nu exista  (la modul general vorbind, in afara de exceptii  )  o masina de trei-patru ani sa aiba 80 - 90 mii km

Există, multe :) la prețul corect.

http://vtp.volkswagen.de/vwdeb/i/s|9,BQ|92,D|112,BQVP,BQVQ|1041,100000|1070,2011|1300,U/l|10,1,STAT_FIRSTCLASS,U/controller.do#/s|9,BQ|92,D|112,BQVP,BQVQ|1041,100000|1070,2011|1150,1|1300,U/l|10,1,PRICE_SALE,U

 

 

Modificat de DOL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de acord, exista multe cu km putini....dar asa cum spuneai si tu au preturile mari, ori sunt lovite, ori nu prea au dotari, ori au motoare mici...haideti sa intelegem ca in germania exista anumite cataloage si criterii dupa care se stabileste pretul unei masini, si o masina buna nu este vanduta de proprietar sau de handler la un pret mic niciodata...crede-ma ca am cumparat ceva masinii din Germaina in viata mea si vorbesc in cunostinta de cauza. O masina netrucata, nelovita, cu istoric sigur si plina de toate dotarile ( asa cum le vor romanii ) se va vinde intotdeauna la pretul ei corect, care este de obicei peste preturile afisate de handlerii turci, rusi, poloni, etc...si pentru achizitionarea ei nu se va obtine de la vanzator un discount mare...

sau se vand prin firme de licitatii, eventual in pachete...tranzactii care nu apar niciodata pe mobile.de si la care nu au acces cumparatorii obisnuiti, persoanele fizice, etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10/01/2017 at 9:51 AM, bfor said:

salut wsw, dupa cum  arata asta, a fost fabricat pentru statele unite ....este de vanzare pe mobile.de, dar nu cumva intr-o tara de asta de prin est ( Letonia, Estonia, etc...) si nicicum in Germania ? Am citit de ateliere de prin tarile est europene care aduc pe vapor bucati de masini din USA, dau jos airbag-urile pline de sange si fac din trei masini una pe care o vand la un pret foarte mic....ai conduce asa ceva ?

Passatul americam are alt design

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

yuk, eu nu sunt expert, dar farurile care incorporeaza semnalizarea portocalie la Passat stiu ca e specifica modelelor fabricate pentru SUA...

 

Cred ca am gasit anuntul, este inca pe mobile.de, si dupa cate se pare e o masina care se comanda pentru a fi livrata ulterior in UE, este o " ocazie unica si un pret de top " pentru ca "clientul are nevoie urgenta de bani"......hai sa fim seriosi, voi chiar puteti inghiti toate smenurile astea ..? Si da, yuk, la spate si in interior are alt design..

 

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=235790718&transmissions=AUTOMATIC_GEAR&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&fuels=DIESEL&isSearchRequest=true&colors=WHITE&scopeId=C&minFirstRegistrationDate=2012-01-01&maxFirstRegistrationDate=2014-12-31&makeModelVariant1.makeId=25200&makeModelVariant1.modelId=25&pageNumber=1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revenind, comparativ cu motorul de 2.0 140cp de pe passat, 1.8 tsi mi se pare mai bun. Desi nu are acelasi cuplu, sunt alte rapoarte si mi s-a parut ca accelereaza mult mai in forta, nu doar 0-100 ci si peste.

@bfor: ai mers cu 1.8 sau 2.0 tsi? Daca da, cum ti s-a parut comparativ cu a ta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am mers si cu 1.8 si cu 2.0. Par mai sprintene, dar eu nu am gasit cuplul ala de 250sau 280 Nm chiar de la 1500 sau 1750 rpm, sau nu mai stiu cat spune producatorul. Ca sa -i simti puterea unui tsi trebuie sa o tii in turatie, mie mi s-a parut ca dupa 3500 - 4000 incepe sa te bage in scaun cu adevarat. De cativa ani conduc dieseluri de 2.0 si 2.7 l , toate resoftate, si nu am ramas asa profund marcat de tsi, asta  ca sa nu mai vorbesc de consumurile reale....Puterea care o afiseaza constructorul e o chestie pur tehnica, in practica nimeni nu merge cu motorul in zona de 5 - 6 mii rotatii, ca sa zici ca utilizezi puterea pe care stii tu ca o are acel motor. Ce folosim noi zi de zi si ni se pare ca face diferenta de la o masina la alta, este cuplul...care te ajuta si  la plecarea de  la semafor, si la depasirea unei coloane de adormiti sau unui tandem de doua- trei tiruri care merg bara in bara cu 80 - 90 km la ora....si nimeni nu se baga sa-i depaseasca pt ca pur si simplu nu au unde intra la loc pe banda...Atunci diferenta o face cuplul . .. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

18 hours ago, bfor said:

yuk, eu nu sunt expert, dar farurile care incorporeaza semnalizarea portocalie la Passat stiu ca e specifica modelelor fabricate pentru SUA...

 

Cred ca am gasit anuntul, este inca pe mobile.de, si dupa cate se pare e o masina care se comanda pentru a fi livrata ulterior in UE, este o " ocazie unica si un pret de top " pentru ca "clientul are nevoie urgenta de bani"......hai sa fim seriosi, voi chiar puteti inghiti toate smenurile astea ..? Si da, yuk, la spate si in interior are alt design..

 

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=235790718&transmissions=AUTOMATIC_GEAR&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&fuels=DIESEL&isSearchRequest=true&colors=WHITE&scopeId=C&minFirstRegistrationDate=2012-01-01&maxFirstRegistrationDate=2014-12-31&makeModelVariant1.makeId=25200&makeModelVariant1.modelId=25&pageNumber=1

Probabil o dauna totala. Cere un VIN si verifica-l aici http://www.salvagedb.com/ 

L.E. Era in josul anuntului. Da, este dauna masina in SUA 

http://www.salvagedb.com/search?q=1VWBN7A3XDC136214

Poze cu ea lovita la licitatie

41053975_01X.JPG

41053975_02X.JPG

41053975_05X.JPG

41053975_06X.JPG

41053975_07X.JPG

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Modificat de DOL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum o oră, bfor a scris:

Am spus eu....

Uite asa le cumparam de bune noi Romanii care fugim dupa ieftin si bun !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, Ungureanuion said:

Uite asa le cumparam de bune noi Romanii care fugim dupa ieftin si bun !

nu, imi pare rau sa nu fiu de acord aici...asa le cumpara din Romania cei care nu vor sa inteleaga un lucru evident, ca masinile nu pot ajunge in Romania mai ieftine si cu km mai putini decat aveau in Germania sau alte tari..,dar am mai spus lucrurile astea o data mai sus, nu are rost sa ma repet. Si uite asa incurajam pe niste smenari sa-si faca profituri frumusele la fiecare masina vanduta=fiecare roman pacalit, in timp ce o persoana sau o firma daca este serioasa face comert legal, care inseamna pretul din afara plu TVA plus cheltuieli de transport plus o marja mica a profitului ( ca doar nu o sa lucreze in pierdere ) , sta pe stoc cu masinile luni de zile, si toti arunca cu pieter ca "uite domne ce preturi amri au astia "...si asta e valabil si pentru un proprietar care incearca sa-si vanda masina pe internet, ori este sunat de smenari care ii propun un pret indecent, ori este injurat ca pretul lui este mai mare decat ce se gaseste pe piata...

Inca o data, nu exista ieftin si bun ! Nu are cum ! Doar daca cineva este la stramtoare si tb sa vanda de urgenta...dar parca nu m-as bucura sa stiu ca am profitat de suferinta altuia...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt sigur ca mi-am atras ura unora, dar ar trebui sa luam toti atitudine si sa nu mai permitem sa se intample chestii de astea ilegale sau la limita legii..presa este plina de articole in care oamenii isi gasesc masinile vandute pt ca erau prea lovite sau cu km multi, reparate, fardate si cu km dati inapoi in mod rusinos...si ar trebui sa fie clar instituita o lege prin care sa fie trasi la raspundere penala cei ce masluiesc masinile in halul asta si pun in pericol viata unor oameni de buna credinta, care cred ca au facut afacerea lor cumparand din targ sau de pe internet o masina buna si ieftina, pe cand ea de fapt e un cosciug pe roti si cu numere de inmatriculare...

Dupa ce o sa inchida cativa din acesti smecheri, dupa ce o sa inchida pe cine este dovedit ca a falsificat km unei masini...sa vezi cum se linistesc baietasii...si o sa putem cumpara linistiti masini decond-hand fara sa fii stresat ca maine poate ramai fara directie, sau fara frane sau ca ti se opreste motorul in timpul unei depasiri...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar la preturi cu 2-4k mai mari...si hai sa fim seriosi..cine vrea sh-uri la preturi corecte? :)

Atata timp cat persoana isi permite logan 0.9 sau echivalentul de la concurenta dar doreste premium sau pseudopremium la aceeasi bani...va exista piata pentru manarii si smecherii. 

Cum mai rad vecinii cu logan 1.4 faza 1 cand tu n ai bani de ratb dar mergi cu 3.0 quattro? ( exprimare la modul general

De ce sunt toate janghinele pe strazi? Pentru ca oamenii vor sa fenteze legile, vor sa epateze, vor sa fie mai "jmecheri" decat vecinul de la 2...pentru ca in tara asta s-a inoculat ideea ca daca ai o masina de tipul x ai reusit in viata...ai succes..."merge bine afacerile".

Exemplu concret: am un coleg la munca care tot se lauda ca are bmw e46 de 3l, ca el face ca drege...dar face naveta cu rata, are asigurare scoasa la imprimanta si talon cumparat de la librarie...despre ce vorbim? 

Revenind on topic, masinile corecte se vand la pretul corect si rar apar pe piata libera tocmai pentru ca de cele mai multe ori se dau in grupul de prieteni.  

In acelasi timp nu costa o avere sa verifici o masina la reprezentanta dar multi sunt pregatiti sa dea mii de euro pe masina dar nu concep sa plateasca o verificare de 2-300 ron inainte de achizitie.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
  • Marian a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!