Jump to content

Bluemotion pe passat, merita?


sebastianjercan
 Share

Postare recomandată

Masina mea din 2011 bluemotion din romania pana in italia mi-a iesit consumul 4.8 cu 2 persoane si destul de plona masina cu bagaje. In schimb aici pana la servici si inapoi 5 km intr-o parte si 5 km inapoi imi face consum de 7 l...destul de mare zic eu. Dupa mine merita doar daca se foloseste masina foarte mult in autostrada sau la viteze constante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa m-au bombardat si pe mine altii cand am spus ca am avut pe buc - pitesti mers 140km/h pe pilot cu clima tot drumul si pe ici pe colo 160 tot pe pilot un consum mediu de 5.2 cu vw passat B6 2.0 tdi 110 cp bluemotion 5 trepte din 2009 cu 100.000 km reali ; masina consuma super putin si sunt sigur ca merita din plin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

In urma cu vreo doi ani am avut si un Ford Focus sedan 1,6tdci, 110 cp. Cel mai bun consum l-am scos pe o distanta de cca 60km, mers pe timpul noptii, extern, trafic lejer, cu viteza medie de 90-100km si cand am ajuns la destinatie aveam aprox 3,4 l/100km consum mediu extern. Mentionez ca l-am condus cat de economic am putut, tocmai pt a-i testa consumul despre care auzisem in prealabil ca este foarte mic. De regula aveam consum exterior mediu de 4,5l/100km, mixt de cca 5-5,2l/100km si in oras sub 6,5l/100km.

Cam prin aceeasi perioada mi-am luat si Passat-ul B6, fab 2006, 1,9tdi BKC, cu 6 trepte (modificat de pe 5 trepte). Cel mai bun consum pe care l-am scos pana acum, pe extern a fost de 4,9l/100km. Chiar am urmarit mai multe topic-uri de pe acest forum si am concluzionat ca nu am consumul corespunzator motorizarii. Mentionez ca la 2000 turatii am viteza de 95-100km/h, ceea ce echivaleaza exact cu 1,9tdi in 5 trepte la 2000 ture in treapta a 5-a. (Anterior acestui Passat, prin 2010 am mai avut un B6 1,9 tdi in 5 trepte, nu mai retin codul motorului). Pe tester, in "engine" mi-a dat codul 000071 (terminatia ...1 = 5 trepte). Am incercat sa-l codez pe 000072 (...2 = 6 trepte) si mi-a aparut eroarea "Coding rejected. Error 31. Request out of range." Sa fie oare testerul de vina?!? Mentionez ca folosesc VCDS Beta vers 11.0.2 (sau ceva cu 11 la inceput).

Un bun prieten cu B6, moto 2.0 Bluemotion parcurge des traseul Piatra Neamt - Buzau si in condus normal scoate 4,5 l/100km, iar condus eco (viteza maxima 120km/h) sub 4l/100km parcursi.

Precizez ca am scos cel mai bun consum la B6-ul actual de 4,9l/100km o singura data, iar de regula, oricat de economic as conduce in exterior, consumul nu scade sub 5,2 l/100km, chiar si daca parcurg distante lungi si nu depasesc 100-110km/h decat pentru unele depasiri. In oras treburile stau si mai prost. De ex, pe ultimii 1850km parcursi (50% oras - 50% extern) consumul este de 7,7.

Opinia mea: Bluemotion merita din plin, in special pentru cei care fac multe deplasari externe. . . si chiar sunt interesat de a-l schimba pe al meu cu unul.

Drive safe!

post-112884-0-07604000-1422395278_thumb.

post-112884-0-60277200-1422395315_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Cum îmi dau seama dacă al meu bluemotion tdi 1.6 are tehnologia asta de ziceți voi cu recuperarea energiei la frânare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
passat19tdi

Ce presupune tehnologia bluemotion pe passat 1.9 tdi PD din 2007 si bluemotion 2.0 tdi CR din 2009?

Au un rezervor suplimertar de combustibil special care ajuta la regenerarea dpf?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred, doar niste anvelope mai "speciale", o cutie cu alte rapoarte si eventual anumite modificari la aerodinamica + indicator care te anunta cand sa schimbi treapta ca sa ai consum cat mai mic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!