Jump to content

Bluemotion pe passat, merita?


sebastianjercan
 Share

Postare recomandată

sebastianjercan

Salut,

Stiti cumva daca Bluemotion intradevar merita sau nu? Ma refer la consum, pentru ca practic asta ne intereseaza in primul rand. Spre exemplu, eu pe al meu Passat fara Bluemotion din 2008 motor PD 2.0 140PS am un consum mediu de 7l/100km si ma gandesc ca daca as avea un consum de 5l/100km ar fi intradevar o schimbare foarte mare pentru ca circul foarte mult. Am cautat pe net si pe forumul nostru si nu am gasit o discutie asemanatoare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar este o diferenta, insa nu cred ca e asa mare asa cum ai dat tu exemplu, cred ca e o diferenta cam de 1 l.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta e o pacaleala cu bluemotion, acuma toate motoarele de la passatul nou in sus sunt bluemotion.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sebastianjercan

Si daca sunt toate motoarele de la passatul nou cu bluemotion, unde e teapa? :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Blue Motionul consuma mai mult, se refera la emisii...

Atasez ceva daca reusesc si uitati-va si voi, poate gresesc!

:Driver:

post-54413-0-20104300-1308660573_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu unde ai vazut tu ca iti consuma mai mult un bluemotion.

Modificat de Celeronu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cel de 2l, cel de 143 cp ( blue ) consuma cu 10% mai mult decat cel de 140 care nu este blue!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista Blue TDI care reprezinta motorul nou, probabil compatibil Euro 6 si Bluemotion. Conform tabelului de mai sus Bluemotion consuma mai putin decat noul motor Blue TD.

Dupa cate stiu, Blue TDI se refera doar la motor pe cand Bluemotion are imbunatatiri atat la motor cat si la trenul de rulare, chiar daca eset mai vechi ca generatie

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca eu nu am inteles bine, dar ma rog, diferenta ati vazut, nu e mare la consum...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sebastianjercan

Ar fi interesant de stiut o diferenta 2.0 TDI de consum intre PD CR si CR Bluemotion. Daca aveti cumva un tabel ca cel mai de sus, ar fi super...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10% diferenta la consum, este foarte mult... cum nu e mare diferenta? e o economie de cateva sute de euro pe an pentru un individ care circulca cat de cat cu masina. Mi se pare foarte bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

diferenta de consum de la BlueMotion se simte la drumurile lungi. Daca o folosesti in oras sau 50-50 esti tot acolo. Bluemotion-ul are niste optimizari aerodinamice si o cutie de viteze usor modificata, eventual iti mai sugereaza cand sa schimbi viteza printr-un semnal in bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1) Passat-ul Blue Motion se ofera doar la nivel de echipare "Trendline" (deci optionalele costa mai mult, iar echiparea de baza e cam spartana) si doar cu motorul de 77kW si M6. Restul sunt Blue TDI.

2) (vorbind despre confi-ul din Germania) un BM e mai scump fata de un BMT cu 2.000 Euro.

3) BM 77kW consuma 5,2/3,6/4,1 iar un BMT 77kW consuma 5,2/3,8/4,3.

In rest, masinile sunt identice (evident, lasand la o parte diferentele estetice).

Deci: la o medie de 0,2l./100 km. in minus, un pret de 1,23 Euro/l. la diesel Euro 5, economia per 100 km. este de 0.246 Euro/100 km.

Asta inseamna ca diferenta de 2.000 Euro merita de la... 813.008,10 km. in sus. :dry:

Singurul argument care ar justifica achizitionarea unui Blue Motion ar fi un sistem de impozitare ce favorizeaza emisiile reduse de noxe (BM emite 109 g./km. CO2, pe cand un Blue TDI, 114). Nu semnificativ mai mult, dar oricum...

Concluzie: nu merita.

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bwwlan, sunt de acord cu tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de cateva zile sunt posesorul unui Passat BlueMotion 2.0 cod motor CDBC (sper sa nu gresesc), 81kw....pot sa va spun ca la un drum de 320km cu foarte multe semafoare, fiind drum in lucru si cu multe accelerari si invers, am scos un consum mediu de 5.0, intradevar imi arata in bord cand se cere schimbarea treptei de viteza dar nu am respectat asta.

Eu zic ca este un consum foarte bun, luand in calcul capacitatea motorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Parerea mea e ca merita din plin sa ai bluemotion, din punct de vedere al consumului. Bluemotion are garda la sol mai mica, modificate treptele de viteze3, 4 si 5 sunt mai lungi, turatia la ralanti e de 777 ture, iti arata in bord in ce trapta de viteze esti si cum ar trebui sa fii pt un consum optim. La modelul din 2010 au mai adaugat si functia stop/start si ce am mai citit ca ar fi pus si recuperatoare de energie din franare, care incarca bateria astfel se decupleaza incarcarea cu alternatorul ( adica se decupleaza un consumator), iar in aceleratii se decupleaza toti consumatorii (electrici) de pe motor si trec pe baterie , astfel ai un consum mai mic de carburant si o putere mai mare a motorului.Eu sunt multumit de consumul bluemotion meu am scos Piatra Neamt - Bacau 3.3% si pana la Galati a iesit 3.7%. La 1860 km am o medie de 5% in bord si verificati si la pompa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

. La modelul din 2010 au mai adaugat si functia stop/start

.........aceasta functie o am si eu si este din 2009 :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care functie stop/ start sau cea cu recuperare de energie, sau amandoua? Oricum cred ca esti f. multumit de alegerea facuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu cum se manifesta functia de "recuperare energie" si nu ma pot pronunta daca o am sau nu.....dar am functia start/stop.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce am citit e ca recuperatorul de energie din franari iti incarca bateria ceea ce insemna ca nu mai consuma alternatorul motorina si la accelerari iti decupleaza consumatorii electrici de pe motor si ii trece pe baterie, ceea ce iti da un plus de putere( toti caii) si normal un consum de motorina mai mic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

deci diferentele intre bluemotion tdi si blue tdi:

bluemotion este o marca a vw prin care au adus modificari cutiei.trenului de rulare, garzii la sol, chiar si a anvelopelor, plus acele recuperari de energie

blue tdi se refera la tehnologia de filtru de particule cu acel aditiv care sa pune intr-un rezervor special din portbagaj numit BLUE, asta pt a reduce emisiile

acum in legatura cu cat consuma un bluemotion de 2l din 2010: in jur de4.2 la 100 fara consumatori gem aer conditionat si la viteza legala de 90-100km/ora, ceea ce e net inferior consumului unui pompe duse

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

si la ce foloseste Blue TDI? ca am mers azi cu un passat care avea 143 cp, dar era mult mai puturoasa decat golful meu de 110cp, adevarat ca e si mai grea, si lunga, daca ma asteptam 33cp in plus sa i simt cumva..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu de exemplu am cumparat BlueTDI doar din cauza taxelor, adica nu am platit acea taxa de prima inmatriculare/mediu sau cum Dumnezeu se mai numeste. In carte este trecut Euro6, dar ea este defapt Euro5, poate respecta normele Euro6 prin adaugarea acelei solutii(nu am incercat-o pana acum). Ca si consum, sunt destul de multumit, adica 3.2 pe autostrada(recordul a fost de 2.2 parca, pe instant pe o distanta de 2km cu tempomat-ul activat). Adevarat, arata pe bord cand trebuie sa schimbi viteza, am incercat de curiozitate sa vad daca pot sa scot un consum mai mic luandu-ma dupa calculator. Concluzia este ca nu scoti un consum mai bun. Mergi si subturat daca schimbi cand zice ea(masina) , adica la 80km/h iti zice sa mergi intr-a 6. Am incercat, pe aceeasi distanta sa merg in stilul meu(vit a4-a 100-110) si am scos un consum mai bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hotomane, consumul ala - vb de instant probabil, ce ai vazut pe BC.... mediu pe o distanta respectabila, nu poti obtine asa ceva, ca nu e scuter.

 

altfel, daca e la vale, frana de motor, etc... da,se pot obtine consumuri mici, dar nu au importanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3,2% pe autostrada e un consum acceptabil, dar se poate si mai putin. eu cu focus-ul scot si 1.3/1.4%.

Sent from my GT-I9001 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!