Jump to content

Inlocuire ambreiaj


Ph3t0n88
 Share

Postare recomandată

Mecanicul care a demontat ambreiajul a spus ca pe langa jocul la volant si mijlocul discului de ambreiaj  acolo unde este axul ala are un joc.

Imi cer scuze daca nu ma fac înteles prea bine.Sunt sanse sa imi recuperez banii ,daca ma poate sfatui cineva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai decit sa mergi la service sa iti dea o declaratie/constatare ca acel kit este neconform dupa care  mergi la OPC sa deschizi o reclamatie.Daca nu se rezolva in 30 de zile nu ai decit sa mergi in instanta. Data viitoare lasa service-ul sa comande piesa cel putin eu asa procedez.Despre ce brand de kit vorbim?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este vorba de luk.am deviz de constatare ,problema ar fi ca factura de achizitie a piesei este pe firma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este vorba de ceea ce primeste Romania adica piese de o proasta calitate facute in Turcia. De ce ambreiajul original tine 200 000km, al meu are 294 000km, si inca merge, nu patineaza, si turcismele tin 50 000km sau hai maxim 100 000km daca circuli extern, si totusi un kit complet e de la 1500ron dual mass si 1250ron single mass. Suntem noi prosti ca le acceptam produsele de rahat, de vina sunt producatorii dar si depozitele care accepta sa lucreze cu piese de proasta calitate, dar stiu in ce se baga  si accepta intentionat ceasta marlanie pentru ca fac profit mai mare decat daca ar lucra cu piese de calitate. 

 

Daca am primit recomandari de la mecanici sa folosesc ambreiaje  AM produse de firme mai mici (gen itn/starline) va dati seama ce debandada si ce hotie este la kiturile luk/sachs.

 

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pretul dicteaza calitatea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este acum am patit pe propria piele.

Sa vedem daca o sa rezolv ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ambreajul tau nici macar nu a ajuns la fabrica, cum au mentionat cei de la piese... daca ai citat corect. Furnizorul lor a aruncat o privire rapida si atat... incearca sa obtii o hartie de la ei si sa iti returneze piesele. 

Totusi bataile si smuciturile nu sunt de la jocul acelui butuc din centrul discului de ambreiaj. 

Poti sa ne dai codurile? Eu as miza pe faptul ca cei de la service nu au pus placa pe 0 ( daca e ambreiaj de tip SAC.)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cod 60000017000 .Astazi cand am vb cu ei la telefon mi-au spu s ca au primit o un raspuns oficial de la fabrica si ca maine imi trimit setul de ambreiaj cu tot cu hartiile respective.In acel raspuns se specifica ca probleme injectia la masina si ca el de la o toleranta de 8 dinti admisa la volant asta are 4.Mecanicul cand a demontat-o mia artata si jocul acela la destul de mare dar avea si un joc sus jos nu rotund(nu stiu cum sa ma exprim mai exact).Aceasta a batut imediat dupa ce am plecat din service,chiar si acel mecanic a ramas surprins sa auda zgomotul de noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este normal ca masa dubla sa aiba un grad de libertate axiala si radiala. Nu este un defect. 

ala nu e cod de kit ambreiaj... e altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze 600001700

asta este codul.

Am inteles,dar este normal sa se auda bataie de nou la el?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa cum banuiam, este placa de presiune SAC. Nenea mecanicul a pus-o pe ) la montaj? de aici ar putea sa provina sumciturile, etc

Despre bataie, nu ma pot pronunta.  de la ce furnizor e achizitionat? 

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce am vazut era montata cu partea care scrie gi.... inspre cutie,mai trebuia facut si altceva?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma rog, nu la asta ma refera, discul intr-adevar se monteaza cu partea pe care scrie GEARBOX spre cutie... dar placa de presiune trebuie verificata si daca nu este pe 0, trebuie calata. ....

Sa vedem ce zic acele hartii.

Si intr-adevar, VW spune ca la volante LUk masa dubla poate sa joace pana la 7-8 dinti. La volant Sachs jocul maxim e de 4 dinti

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok.Iti multumesc pt timpul acordat.o sa revin dupa ce o sa primesc si hartiile respective.

Inca o data multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cati km avea vechiul ambreiaj si de ce l-ai inlocuit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

210.000.L-am inlocuit doarece batea la rece,pedala era tare si mai si smuncea uneori la schimbat viteze.De frica ca in vara o sa fac  cateva drumuri mai lungi si sa nu raman cu masina pe undeva,dar nu am vazut o mare diferenta din ce aveam fata de asta nou singura diferenta considerabila era pedala moale dar tinea undeva cam sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai stat linga masina cind s-a montat kit-ul? Uite asa se monteaza-

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se aplica la acet ambreiaj , aia e placa fara SAC. dar e ceva similar.

Vezi ca la cutiile in 6 trepte apar probleme la rulmentii din cutie si de acolo apar zgomote.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut si eu asta pe net.Nu a folosit asa ceva. In centrul discului a pus ceva pentru centrare ca un stut si atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

scula din video la ce ambreiaje se foloseste?sach,luk,valeo?

eu la mine am pus valeo si am avut numai centrorul de ambreiaj,pt centrare...am facut 35kkm de cand l am schimbat si nu am probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se foloseste la orice marca de ambreiaj care are mecanism SAC Self adjusting Clutch. Acel mecanism incroporat in placa de presiune permite ca pe masura ce discul de ambreiaj se subtiaza ( uzeaza) pedala de ambreiaj pastreaza aprox aceeasi cursa (punct de cuplare - decuplare). Deci depinde de tipul ambreajului si nu de marca

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa speram si eu sa montez totul nou si sa nu am probleme :) dar nu am fost chiar atat de norocos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La piese de motor, gen ambreiaj, pompa de apa, injectoare, etc, e bine sa cumperi din service-uri. Se ocupa ei de garantie, piese neconforme, etc, si nu platesti manopera la nesfarsit,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum stiu si eu ce am de facut pe viitor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu raspunsul care l-am primit de unde am achizitionat ambreiajul.

ambreiaj.jpg

ambreiaj 2.jpg

Modificat de darvin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!