Jump to content

Problema dupa montare xenon Sharan 1.9 tdi


andrei sv
 Share

Postare recomandată

  • 4 weeks later...
  • Replies 137
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • razvi_gyl

    19

  • andrusel

    17

  • Mmarius

    17

  • adrianf

    14

Top Posters In This Topic

Posted Images

Stimati colegi,intentionez sa schimb becurile cam oarbe de la Sharanul meu, cu niste halogene mai puternice(am faruri normale, fara lupa si nu as vrea xenon am pt a nu deranja ceilalti participanti la trafic) si m-am gandit inainte de a face acest lucru, sa ma consult si cu voi.

Intentionez ca pe faza scurta si pe faza lunga sa pun becuri Osram Nightbraker Unlimited.Ar fi o alegere ok,ca am vazut ca sunt destul de laudate,sau e doar marketing?Voi ce configuratie aveti?Eu doresc sa am vizibilitate buna noaptea pe timp senin,dar si pe ploaie,ninsoare,ceata.

 

-pt proiectoarele de ceata nu m-am hotarat inca ce fel de becuri sa cumpar...am nevoie de unele care sa faca treaba buna,mai ales acum iarna, cand vremea este destul de capricioasa si din cauza cetii,in special noaptea nu avem vizibilitate ok.ce becuri ar trebui sa aleg pt proiectoare care sa faca treaba buna pe ceata?voi ce ati pus pe Sharanele voastre si sa va multumeasca? 

 

-si putin ajutor cu o mica problema,daca ii pot spune astfel: doresc sa scot afara din bara proiectoarele pt a schimba becurile si pt a le polisha deoarece incep sa se matuiasca ,dar se pare ca nu reusesc...am dat jos capacul negru de plastic ornamental,apoi am desfacut cele 3 suruburi care tin proiectorul fixat in bara.pana aici a fost bine,dar cand am incercat apoi sa il scot  ,surpriza,nu iese:este foarte voluminos si nu are loc prin zona din bara pe unde vine capacul acela negru.voi cum procedati,in special pt a schimba becurile din proiectoare?cum ar trebui sa procedez pt a scoate proiectoarele,sau macar pt a schimba becul din ele?multumesc pt orice ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Proiectoarele la Sharan sunt de sticla,deci nu ai ce sa polishezi si becurile la proiectoare se schimba cum ti-am mai spus si in topicul celalalt.Urca masina pe elevator,iar daca operatiunea cu elevatorul ti se pare grea,nu ai decat sa te tavalesti pe sub masina, o sa vezi la fata locului ce simplu se schimba becul,este o operatie care chiar nu trebuie sa fi electrician auto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa poti sa umbli la becurile de la proiectoare trebuie sa desfaci cateva suruburi care tin aparatoare de noroi(partea din fata) si ai acces berechet sa umbli la becuri fara a te tavali.Razvan nu cred ca toti au acces la o rampa asa fara sa faci alte lucrari la un service .Referitor la becuri ,eu am incercat cam toate variantele de la Philps si nici unul nu m-a multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai greu cu elevatorul in service fara a fi nevoie si de alte lucrari intr-adevar,de aceea asteptam si alte sugestii...o sa incerc si metoda cu desfacutul suruburilor de la aparatorile de noroi.ms amandurora si inca mai astept opinii despre ce becuri aveti si v-au multumit/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu folosesc de 4 ani Night breaker. multumit de ele.

recent am mers cu o masina echipata cu Cool blue, tot de la Osram, foarte ok si alea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca elevatorul este sau a ajuns un lux si pentru proiectoare trebuie sa desfacem aparatorile de noroi eu ma retrag,deja ne scarpinam la urechea dreapta cu mana stanga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Razvane pana scrii un mesaj aici eu reusesc sa desfac 2-3 suruburi care tin partea din fata a aparatorii si am acces la proiector(mult mai mult dureaza sa te scarpini la urechea dreapta cu mana stanga :D ),ca sa nu mai zic de timpul,motorina si atentia care trebuie sa i-o dai mecanicului ca ti-o ridica pe elevator(asta dupa ce vorbesti cu el si gaseste timp sa te primeasca sa mesteresti tu la masina).Doar suntem aici ca sa gasim solutii optime ca sa facem unele treburi si acasa,si pentru treaba asta chiar nu e cazul sa mergi la un elevator. :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!
Am ci tit cam tot topicul si am constatat ca majoritatea este nemultumita de luma sharanului cu xenon!!!! Tot aceasta nemultumire am avut si eu acum 2 ani cand am inceput sa studiez problema, concluzia a fost ca poti sa pui ce bec vrei tu in farurile de sharan si tot nu vor da lumina satisfacatoare!!! Se ia farul acasa si se desface in bucatele mici, apoi se sterge lupa farului (cea de faza scurta) si dupa aceea vei avea lumina pe masina cu becurile originale.

 In far ajunge un praf FOARTE fin cere se asaza pe pupa si pe oglinda care scade eficienta becurilor uimitor de mult.

Eu asa am facut si acum am faruri !!!

 Bafta si spor la lucru .

ATENTIE la saibele din interiorul farului si cat de mult le strangeti ca va treziti ca faza scurta bate undeva si lunga in alta parte!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegu dar nu se poate sterge lupa prin gaura becului.Ne-ar scuti si pe noi de demontarea farului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Partea din spre geamul farului nu este accesibila. Sincer nu am studiat cum s-ar putea sterge fara demontare. Poate sa dezlipesti sticla de pe carcasa de plastic , ceeace este destul de dificil si periculos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nelu spune prin gaura unde intra becul colegu daca se poate,da se poate,mai greu dar merge,problema este sa nu ai surpriza sa fie oglinda distrusa cum am gasit-o eu,am montat farul crezand ca am sters lupa si de fapt lupa nici nu mai exista si pana la urma tot trebuie desfacut farul si dus reflectorul la argintat sau cumparat far nou. 

 La multi ani,un nou an cu sanatate tuturor colegilor de forum!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Este complicat de dat farurile jos de pe masina, trebuie data bara jos?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu,ai 2 suruburi sus si 2 pe laterale jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rog un coleg, care ma poate ajuta cu o imagine ETKA sau de la un alt program, in care sa pot vedea cum pot da farurile jos.

 

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am incercat niciodata sa dau farurile jos fara sa demontez bara.Este o operatie foarte simpla,desfaci jumatatea de jos a suruburilor ce tine aparatoarea de noroi stanga/dreapta,ai 3 suruburi inaintea scutului motor si parca 4 deasupra la masca,toate torx,tragi de bara spre infata si gata.Farurile au cate 4 suruburi 3 la vedere unul mai ascuns putin pe partea cu aripile dar le vezi,pe cele de la baza farului nu este nevoie sa le desfaci de tot,doar slabite si tragi farul afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Am montat xenon aftermarket de la rdxenon si dupa un timp in care nu am nici un fel de probleme am montat si lup marimoto. In momentul cand am montat lupele am rupt masa pe care o montasem la balasturi si a doua zi s-a blocat modulul de comfort si-mi anula avaria semnalizarile..., iar de atunci tot am mai avut probleme din cand in cand,

 

Dupa un timp am schimbat ceva filtre si am modificat pozitia balasturilor de xenon iar dupa aceea cum aprindeam faza scurta imediat se blocau semnalizarile, lumina din interior, dezaburirea parbriz si luneta, inchiderea centralizata.

 

Greseala pe care am facut-o este de cand am montat lupele, atunci am rupt masa balasturilor.

 

Deci acum am refacut legaturile balasturilor. Am pus masa la fiecare din cele 2 balasturi si nu s-a mai repetat. Totul este ok acum iar acele balasturi despre care imi faceam complexe ca le-am cumparat sunt foarte bune.

Am mai cumparat si pentru alte masini aceleasi balasturi si sunt foarte ok (Toyota Hilux, Pasat 2010).

 

Concluzie - Totul este din masa balasturilor.

 

Eu banuiesc ca este diferenta intre xenoanele originele si cele aftermarket, insa eu sunt foarte multumit de xenoane si de lupele pe care le-am luat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel patesc si eu. Dupa ce am scos xenonul original si am montat xenon cu becuri h1 de 55 w de la rdxenon si lupe de 3inch de la morimoto, cateodata nu functioneaza plafonierele, avariile/semnalizarile si inchiderea centralizata. Trebuoe sa scot siguranta de 3 Ah din cutia de la compartimentul motorului. Dupa ce o pun la loc totul revine la normal. Se intampla cateodata. Nu stiu ce sa-i fac. Instalatia de xenon este alimentata +/- pe firele ce veneau la faza scurta(balast xenon original). Ceva idei despre rezolvare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scoate panaramele alea chinezesti si treci inapoi pe original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegu Tutulup,ai facut poze cu montaju lupelor.cum ai promis,daca da pune niste poze cu farurile sa vedem cum arata cu lupe morimoto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa cum am precizat este nevoie de un fir separat de instalatia xenonului, intre balast si carcasa masinii, de masa, un fir de 2,5.

 

Deocamdata sunt foarte multumit si nu as revenii pe halogen, nici nu se compara. 

Modificat de Mmarius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mmarius ai poze cu montaju lupelor sau pune aici niste poze cu farurile modificate,foarte secretosi sunteti cind faceti modificari in bine la masini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata frumos,daca ai poze cu toate etapele lucrarii(dat jos de pe masina,demontat sticla de pe far,....)ia legatura cu colegu flotouran95 si faceti un tutorial sa stie si alti colegi ce au de facut sa-si monteze lupe.

 
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa cum am precizat anterior nu le-am montat eu asa ca nu am cum sa am foto cu montajul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!