Jump to content

Probleme inchidere centralizata si lumina usa


Dobre
 Share

Postare recomandată

E mai mult decat bun. Daca ai noroc schimbi numai partea superioara. Oricum, vezi cand dai jos yala. Sa refaci si lipiturile, daca tot desfaci.

P.S. 1 - uite un tutorial video, sa te ajute http://vwforum.ro/topic/76424-diy-schimbare-switch/

P.S. 2 - daca nu te descurci cand te apuci de treaba, ma suni si iti zic ce si cum.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, ma apuc de lectura si apoi incerc... revin cu update

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Vă salut!

Una din problemele clasice ale Passatului B5 este cea a părții electrice din ușa stângă față (șofer). La deschiderea portierei, lumina nu se aprinde, nici cea din ușă și nici cea din interior, computerul de bord nu vede că această ușă este deschisă și nu mai apare țiuitul caracteristic uitării farurilor aprinse..

Întrebarea mea este: Am găsit la dezmembrări o ”broasca” de la o ușă spate Passat, care arată ca în imaginile făcute la fața locului. S-ar putea adapta partea electrică de la această broască de ușă spate la cea de la ușa din față (șofer) astfel încât să se rezolve problema? Partea electrică de la ușa spate este identică cu partea electrică de la ușa față?

post-38353-0-00869800-1322571401_thumb.j

post-38353-0-99127800-1322571407_thumb.j

post-38353-0-82651100-1322571459_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema ta e foarte simpla. nu necesita schimbarea totala electrica. problema ta e switch-ul din yala sau in cel mai rau caz lipituri reci. iti incercuiesc in foto care e switch-ul responsabil ca sa "vada" masina ca ai deschis usa si sa-ti aprinda luminile,piuit, etc. Se poate schimba si gasesti aici pe forum vanzatori.

Citeste si aici

post-55955-0-53845400-1322576180_thumb.j

Modificat de Laurentiu Utiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Yala de pe spate, nu merge pe fata.

Ori recuperezi switch-ul de pe ea ori cumperi unul. Dupa ce il schimbi, sa refaci si lipiturile, daca tot umblii acolo.

Ti-am atasat poze cu yala desfacuta, ca sa vezi care lipituri trebuie refacute.

post-30007-0-65509100-1322579260_thumb.j

post-30007-0-50662600-1322579275_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe spate ai doua micro contacte in minus fata de cea de pe fata(la sofer) si 2 pini in mufa mai putini decat pe fata sau 4 pini la unele modele. nu are sens sa te complici cu schimbatul broastei pentru un switch, pe care-l poti achizitiona de aici:

http://www.adelaida.ro/product_info.php?products_id=16518

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super! Merci mult! Știți cumva, în Cluj Napoca face cineva aceasta ”reparație” ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Ma suni maine si iti dau nr de telefon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut! Am o noua problema. Am refacut lipiturile de pe placa(usa dreapta fata), am schimbat un switch care avea butonul de actionare rupt, am fixat si switch-ul care arata usa deschisa/inchisa. Acum usa se incuie normal, ca celelalte, dar ca sa o descui trebuie sa apas de 2 ori pe butonul de la cheie. Celelalte functioneaza normal. Unde am gresit, sau care este problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil la reasamblarea elementelor de actionare din broasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine cand apas o data pe butonul de la cheie se deschide doar usa sofer, daca mai apas o data se deschid si restul usilor, asta a fost o functie setata din vag-com....nu stiu daca e acelasi lucru si la tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e la fel, la tine se descuie doar una si apoi toate celelalte 3, al el se descuie intai 3, deci nu are acea functie activa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, si e vb de dreapta fata......

Undan, la tine e activata functia de deschidere selectiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@LSM- demonteaza din nou broasca si verifica daca ai asamblat totul corect si daca tijele fac serviciu cum trebuie.

in fotografii am incercuit piesele carora trebuie sa le acorzi atentie la montaj.

in prima fotografie ai incercuit cu rosu tija care trebuie sa intre in urechea incercuita tot cu rosu. deci trebuie sa intre una in alta, nu sub ureche sau deasupra.

in a doua fotografie ai incercuit cu galben ce este important- in gaura acelui ax trebuie sa intre pintenul de pe capacul broastei(iti dai seanma despre ce vorbesc); zona a doua a axului incercuita trebuie sa culiseze iar la efectuarea cursei trebuie sa actioneze acel microcontact de pe placa

post-11532-0-03772000-1326061687_thumb.j

post-11532-0-22729900-1326061694_thumb.j

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu le monta bine pe cele din prima poza - incercuite cu rosu - erau probleme mai mari - partea electrica nu lucra cu cea mecanica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e lesne de inteles ce s-ar intampla daca nu ar fi montate corespunzator.....i-am subliniat colegului ce trebuie sa aiba in vedere la montaj si unde sa acorde atentie pentru ca se poate intampla sa o demonteze, sa remedieze buba si sa nu intre tija in ureche..... :001:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

E mai mult decat bun. Daca ai noroc schimbi numai partea superioara. Oricum, vezi cand dai jos yala. Sa refaci si lipiturile, daca tot desfaci.

P.S. 1 - uite un tutorial video, sa te ajute http://vwforum.vwfor...himbare-switch/

P.S. 2 - daca nu te descurci cand te apuci de treaba, ma suni si iti zic ce si cum.

Salut Florin. Am urmarit si eu tutorialul, caci am o broasca veche cu switch'ul stricat, am urmat instructiunile din tutorial si am realizat ca partea superioara e dusa, cu acel buton. Vreau sa o schimb insa nu am inteles bine ce a spus domnul din tutorial, la denumirea lui: Burgess V4MC cumva ? Si o idee cam unde as putea gasi daca se poate...

Merci anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da.... domnul din tutorial.... :lol: ... adica eu, a zis ca switch-ul e Saia Burgess V4NC http://www.tme.eu/html/RO/microintrerupatoare-seriile-v4nc-si-v4n-prod-saia-burgess/ramka_1486_RO_pelny.html , cel din stanga

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am dat seama dupa ce m-am uitat inca o data la tutorial, pai esti un domn oricum. Multumesc de info, cu ajutorul tau am o yala de rezerva, daca mai face figuri actuala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara,cred ca este potrivit locul postului ,cam acum un an am avut probleme cu usa dreapta fata si anume ca nu o vedea calculatorul ca o deschid si dupa cca 20 sec de la comanda de deschidere chiar daca deschideam usa, se inchidea de la sine fara nici o comanda,rezolvarea a fost de la microintrerupatorul din ansamblul de deschidere/inchidere din usa,nu era defect doar parghia(din metal,fier) care actioneaza acest micro este imbracata intr-o "camasa" subtire de plastic si aceasta camasa era uzata si nu mai ajungea suficient.Acum am aceeasi problema ,dar la usa soferului cam de vreo 2-3 luni(banuiesc rezolvarea ca si la stanga),dar acum in timpul mersului imi apare in bord martorul ca este "deschisa usa soferului" asa cand vrea el cateodata.Intrebarea mea este:daca rezolv acel micro va fi totul ok sau undeva in usa in mufa acelui ansamblu pot fi contacte oxidate ?,multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema este tot de la switch. Aici are momente cand la denivelari se misca lamela in el si vede "portiera deschisa".Demonteaza si aici, schimba-l, dar preventiv desfa si broasca si refa lipiturile de pe placa broastei ca sa stai linistit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Cred ca am si eu o problema cu switch-urile,dar nu stiu exact ce anume.Simptomele sunt urmatoarele: luminile din portierele fata nu functioneaza si dupa ce urc in masina si inchid usa de la sofer se blocheaza usile de pe partea dreapta.Cateodata se blocheaza si se deblocheaza imediat(uneori chiar si in mers).As aprecia enorm daca este cineva(sau daca stiti pe cineva) in Brasov care m-ar putea ajuta cu schimbarea switch-urilor si refacerea lipiturilor sau rezolvarea problemei, oricare ar fi ea.Precizez ca este vorba despre un Golf 4.Va multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-am raspuns si in celalat topic. Nu are sens sa postezi acelasi lucru in mai multe topic-uri. Vwforum e o comunitate activa si mai mult ca sigur primesti raspunsuri in timp util :icon_bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok va multumesc de raspuns si imi cer scuze pentru ca am postat de doua ori.O sa iau legatura cu Hremus in speranta ca ma poate ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

heelp!!! am si eu o problema si caut disperat rezolvare. de vreo 3 zile, de fiecare data cand opresc motorul masini si aduc cheia in punctul mort, mi se deschid toate patru geamurile. nu am telecomanda asa ca inchid manual masina inclusiv geamurile. problema e ca dupa un anumit timp gasesc masina descuiata si cu toate geamurile coborate. mi-e imposibil sa mai circul cu ea.. nu o pot lasa parcata nicaieri pentru ca o gasesc cu geamurile deschise...e vorba de un sharan tdi 110 CP din 99. va multumesc pentru sugestii anticipat. mai mentionez ca mi-e stricat butucul de la portiera soferului, dar asta e chestiune veche de vreo 4 ani si pana acum n-am avut probleme.. am folosit mereu butucul din dreapta sau cel de la portbagaj pentru inchis respectiv deschis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!