Jump to content

Probleme inchidere centralizata si lumina usa


Dobre
 Share

Postare recomandată

01134 - Alarm Horn (H12) 
            000 -  - 
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 01100000
                    Fault Priority: 4
                    Fault Frequency: 1
                    Reset counter: 53
                    Mileage: 187828 km
                    Time Indication: 0
                    Date: 2012.14.04
                    Time: 17:31:15

Ai avut dreptate ca e de la goarna.  Ciudat e ca funcționează încă nu știu ce e de făcut. Ceva păreri? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De schimbat. CA nu urla atunci cand deschizi capota sau o usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna ziua .deranjez si eu cu o problema ,pe care citind pe forum nu am gasit solutia pana acum.Am un passat 2000 1.9 ajm variant,problema e la inchiderea si deschiderea usilor...mai exact:masina se deschide normal din cheie si telecomanda ,,dar se deschide doar portiera soferului si portbagajul..celelalte ramanand moarte...inclusiv usita de la rezervor nu functioneaza...,,acum m-am uitat in calculatorul de comfort ,,,uscat...firele sunt ok..plafoniera functioneaza ok la toate cele 4 usi..la portbagaj nu a fuctionat niciodata deci nu i bai....din butunul de inchidere interior de pe manerul usii se inchide tot asa doar portiera soferului si portbagajul..celelalte urmand sa le deschid manual din interior,,ma gandesc ca ar fi intrerupte firele pe undeca sau o fi o mufa comuna cu celelalte 3 portiere si cea de la rezervor...probabil o schema electrica m ar ajuta f mult..am mai incercat sa ma uit la lipiturile inchuietorilor dar m am lovit de nestiinta de a da jos placa de la broasca cheie (m am lovit de niste chestii nituite pe acolo)(scuzati limbajul meu mediocru dar chiar nu ma pricep pe partea asta electrica,asa mecanic ma mai bag..chiar mi am schimbat singur garnitura de chiulasa dupa ce mecanicii mi-au schimbat o de 2 ori si tot facea presiune in vas de dadea antigelul afara..dar asta e alta poveste scz..offtopic)Mentionez ca masina are inchidere din telecomanda aftermarket..o fi si de aici prb?va multumesc pt orice ajutor..

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru deschiderea din telecomanda doar a usii soferului vezi sa nu fie activa functia de deschidere selectiva. Apasa de doua ori consecutiv pe deschidere si vezi daca se deschid toate usile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum am incercat nu are efect aceleasi simptome..doar usa sofer si portbagajul..am incercat si din interior de butoare activat modul "copii"dezactivat scos sigurantele etc..geamurile merg,,,,, portierele ..nu si ma dispera cel mai tare usita rezervor..tre sa mi dustrug mana sa o bag pe acolo sa trag mecanic de motoras..eu neavand sufa de rezerva ca la alte modele..

 

Modificat de kozzmin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

salut. am o problema cu un b5.5 din 2004. din telecomanda nu pot inchide si deschide doar de langa usa soferului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

@popikams

Schimba bateria de la telecomanda şi vezi cum e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a mai scris deseori despre asta. E defecta telecomanda. Se rezolva prin inlocuirea ei. Bateria noua nu ajuta la nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut

Am si eu o întrebare

De ce când acționez din telecomanda(cheie) se deschide prima dată doar ușa șofer la a doua acționare se deschid toate???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru ca a activat cineva, descuierea selectiva. Se poate dezactiva cu VCDS, din codare - pe 46-convenienta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă te rog îmi poți zice cum o pot dezactiva ... Am vcds ...dar ce modul si canal sa nu fac o prostie

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-am scris mai sus - modul 46-convenienta. Nu pe canal.... ci la coding - adaugi +1 la codingul actual

Mai departe, pentru ca nu ai scris... trebuie sa presupun...

Passat B5.5 - 4 geamuri electrice...codezi cu 00259, cu doua geamuri electrice....00067

Passat B5 -  4 geamuri el - 04095, 2 geamuri electrice  00257

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare , sper ca sunt in locul potrivit cu problema urmatoare:  Am activat cu vcds functia " blit din semnalizari cand inchid/deschid masina "  , dar nu functioneaza . Am o problema cu usa spate dreapta , adica se deschide cand vrea ea. De inchis se inchide tot timpul.Poate fi asta cauza sau din modulul  confort ? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Functia vine activata de fabrica - nu trebuie activata, decat daca a dezactivat-o cineva.

Daca e o problema la una dintre yale (cazul tau), nu semnalizeaza la incuiere - la descuiat, trebuie sa semnalizeze.

Daca nu face, e o problema la modul, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 hours ago, F l o r i n said:

Functia vine activata de fabrica - nu trebuie activata, decat daca a dezactivat-o cineva.

Daca e o problema la una dintre yale (cazul tau), nu semnalizeaza la incuiere - la descuiat, trebuie sa semnalizeze.

Daca nu face, e o problema la modul, etc.

Salut , uite astea sunt erorile care le am :    

Adresa 46: Confort       Eticheta: ROJ\1C0-959-799.clb
    Număr piesă modul comandă: 1C0 959 799 B
    Component şi/sau versiune: 0J Komfortgerát HLO 0003
                  Codare soft: 00259
                Număr atelier: WSC 05311 
      Informaţii suplimentare: 1C1959801   0J Tőrsteuer.FS KLO 0003
      Informaţii suplimentare: 1C1959802   0J Tőrsteuer.BF KLO 0002
      Informaţii suplimentare: 1C0959811   0J Tőrsteuer.HL KLO 0002
      Informaţii suplimentare: 1C0959812   0J Tőrsteuer.HR KLO 0002
                      VCID: 36621E4412477CF660-4B18
2  coduri de defecte:

01131 - Circuit de comandă pentru semnalizare
            25-10 - Poziţie comutator nedefinită - intermitent
00931 - Ansamblu închidere -F223- dreapta spate
            27-10 - Semnal neplauzibil - intermitent

Nu semnalizeaza nici cand inchid/deschid.Goarna aia din portbagaj merge , buzzer ala de te anunta lumini uitate aprinse merge, In bord imi arata fiecare usa care o deschid , luminile interior merg , semnalizari+avarii OK , .. Doar ca usa SD nu se mai deschide de 2 zile.Ce sa-i fac?  Merci in avans pentru ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Usa....verifica mufa din stalp. Daca e ok, reconditioneaza yala.

Verifica sigurantele de sub bord, pt avarii la incuiere-descuiere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum verific mufa din stalp , ca nu pot deschide usa ? Si nici habar nu am unde sa ma uit dupa mufa aia .

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Simplu. Deschizi usa fata, tragi burduful de cauciuc de.la usa spate, tragi mufa si vezi sa.nu ai contacte oxidate.

Altfel,  despre usa blocata, yala, etc - sunt multe topic-uri deschise. Trebuie doar sa cauti....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

23 minutes ago, relu12 said:

Salut , uite astea sunt erorile care le am :    

Adresa 46: Confort       Eticheta: ROJ\1C0-959-799.clb
    
2  coduri de defecte:

01131 - Circuit de comandă pentru semnalizare
            25-10 - Poziţie comutator nedefinită - intermitent

vezi ca ai o siguranta de 15A arsa, este sub bord, deasupra panoului cu relee.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci . Ma duc sa vad daca reusesc :) 

2 minutes ago, Al Bundy said:

vezi ca ai o siguranta de 15A arsa, este sub bord, deasupra panoului cu relee.

Zici ca sub volan acolo mai am alte sigurante ? credeam ca alea din stanga /lateral sunt toate. Merg sa verific si astea.Merci .Revin dupa expertiza :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

57 minutes ago, relu12 said:

Merci . Ma duc sa vad daca reusesc :) 

Zici ca sub volan acolo mai am alte sigurante ? credeam ca alea din stanga /lateral sunt toate. Merg sa verific si astea.Merci .Revin dupa expertiza :))

Nu am rezolvat nimic , sa ajung la sigurantele alea trebuie sa scot capacul ala de sub volan iar la firele din stalp m-am uitat si am vazut ca erau ude , practice a curs apa din mansonu ala de cauciuc cand l-am scos. Maine voi incerca sa ma ocup de ambele sa vad ce iese . Multumesc inca o data tuturor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 hours ago, F l o r i n said:

Verifica sigurantele de sub bord, pt avarii la incuiere-descuiere

Asa cum ti-am zis, pana nu ajungi la ele, povestim degeaba.

Plasticul de sub bord/volan, are 4 suruburi, dureaza 5 minute sa ajungi si sa verifici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 hours ago, F l o r i n said:

Asa cum ti-am zis, pana nu ajungi la ele, povestim degeaba.

Plasticul de sub bord/volan, are 4 suruburi, dureaza 5 minute sa ajungi si sa verifici.

Salut. Am verificat mufele alea din stâlp, am verificat si sigurantele de sub volan , toate par in regula.usa tot nu se deshide , blituri la deschis/inchis nu .Multumesc pentru sfaturi .Mai nou , azi a început si usa ss sa faca figuri cand închid sare inapoi pe deschid câteodată.Ramane sa schimb modulul confort sa vad daca rezolv.Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu va rezolva problema cu usile. Eu zic ca ai probleme si pe la yale - necesita reconditonare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

La un passat B5 sedan, am facut reparatie la 3 broaste, mai putin usa dreapta spate, unde nu era nevoie. Toate broastele se inchid bine, intra in safe mode, switchurile sunt ok.

Singura problema ramasa e ca daca deschid una din usile din spate se aprind ambele lampi stg+dreapta spate. Eu stiam ca trebuie sa se aprinda separat, in functie de usa deschisa. Inseamna ca masa celor doua lampi e pe undeva in  scurt, dar unde?

Ar mai fi o ciudatenie. Masina are alarma OEM + o alta alarma ungo. Daca armez de la telecomanda alarmei suplimentare, si las una din plafoniere pe iluminare cu una din usi deschisa, alarma suna dupa 15 s. Daca inchid plafonierele complet, totul e ok. Iarasi ma gandesc la un fir in scurt, posibil in legatura si cu problema mentionata mai sus.

Unde sa caut defectul?

Firele dintre stalpi si usi sunt in regula.

Modulul de confort e curat, firele care pleaca din el par ok la imbinari. Nu a fost umblat vreodata pe acolo. Sa desfac totusi imbinarile si sa le refac, chiar daca totul pare impecabil si sa umblu si la broasca spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!