Jump to content

Probleme inchidere centralizata si lumina usa


Dobre
 Share

Postare recomandată

da dar semnalizarile functioneaza..la fel si avariile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu, dar e siguranta separata pentru modulul de confort, fa ce am zis eu, berea o primesc pe email.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am incercat si cu sigurantele..sunt ok...plus de asta modulul confort functioneaza..adik geamurile mi se deschid-inchid daca tin cheia in yala. ms mul,mai astept si alte pareri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai citit ca siguranta nu e panoul cu sigurante ci sub bord in panoul cu relee , undeva deasupra lor ?

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca postez o poza, ca se se orienteze mai usor. Pe rack-ul cu 8 relee, ai sigurantele aditionale....printre care si Anti-theft alarm - turn signal single fuse, 30 A, Acolo trebuie sa o gasesti.110920111163.jpg

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De o vreme am observat o chestie ciudata la masina in timpul mersului mi se sting luminile de la care actionez geamurile si cele de la portbagaj si capacul de la rezervor , toata usa dupa dreapta ramane fara lumini interioare, si nici la celelalte nu imi mai apare lumina de la geam sa il cobor sau sa il ridic,iar senzorul de la usile din dreapta care imi indica faptul ca o usa este deschisa este mort si el. La inceput nu am luat in seama . Dupa ce facea fazele astea nu se mai incuia masina daca atunci cand o opream luminile de pe usa erau stinse . Am crezut k la inchidere e din cauza bateriei din telecomanda , am schimbat-o dar la fel daca imi pica luminile nu o mai pot incuia efectiv nu mai functioneaza inchiderea centralizata, am incercat sa o incui cu cheia si nici asa nu vrea se inchide doar usa soferului. Am incercat de curiozitate sa incui masina din mers de la butonul de pe usa atunci cand luminile sunt stinse si surpriza nu merge. Daca pun de 2-3 ori contactu isi revine .Mentionez ca masina are volanul pe dreapta motor 1.9tdi 131 cp , an fab 2002.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sper ca nu va stresez prea mult :D , dar unde gasesc acest panou cu relee sub bord, fiindca m-am uitat p akolo si nu am vazut asa ceva. trebuie sa indepartez vreo capac de plastic sau altceva? sau in ce zona mai exact se afla acest panou?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maniak - daca e numai pe usa aia, verifica firele din burduful de cauciuc, calculatorul de usa, etc.

schmen - demonteaza capacul de sub bord - scoate capacul de la panoul cu sigurante - acolo ai doua suruburi torx. Dupa aia vezi ca mai sunt 2 torx/uri in partea inferioara a capacului.....le scoti pe alea, restul sunt cleme.

Dupa ce vei indeparta capacul o sa vezi rack-ul cu relee.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si pe celelalte usi dispare lumina de la butonul pentru geamuri atunci cand dispare pe usa soferului iar atunci cand dau sa incui se aude asa un sunet mai incet si gajait parca nu ar avea baterie , dar bateria e buna . :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca postez o poza, ca se se orienteze mai usor. Pe rack-ul cu 8 relee, ai sigurantele aditionale....printre care si Anti-theft alarm - turn signal single fuse, 30 A, Acolo trebuie sa o gasesti.110920111163.jpg

e de 15 din ce stiu eu si e aia albastra de sus.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SiguranteAlarmaOEMPassat.jpgEu am postat din ELSA....</p>

De pe rack-ul ala, eu am scos-o pe cea de 30A.... Aia de 15A e pt goarna. Am facut un extras din Elsa, dar nu merg atasamentele, deocamdata, asa ca am pun o poza. @Maniac, pana in cutia modulului confort, ai niste fire care sunt cositorite. Verifica daca sunt ok sau a oxidat lipitura. Daca lipitura e oxidata, refa-o...si daca tot desfaci, verifica in ce stare se prezinta modulul confort.Fireconfort.jpg

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AL BUNDY--ms mult..am rezolvat-o.era siguranta aceea de care mi-ai spus.esti tare meseriash. ms mult ink o data

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am mai postat sin in alt thread, dar cu scuzele de rigoare voi posta si aci:

sal. am si eu o problema. am schimbat switch'ul, la proba a mers fara probleme, se auzea acel sunet enervant al buzzer'ului. am montat absolut tot, cand am facut proba din nou, am constatat ca nu mai merge. am scos doar lampa de la portiera, si am constatat ca functioneaza din nou buzzer.

acu, intrebarea e: de ce in momentul in care conectez lampa nu functioneaza buzzer? mentionez ca nici lampa nu se aprinde.

BR

BogyM.

ps: daca masor fara lampa conectata, am 12 V, daca conectez lampa nu mai am tensiune. am schimbat lampile intre ele (fata/spate), iar pe usa spate functioneaza fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma alatur si eu celor care au probleme cu inchiderea, si sa va spun problema.Mentionez ca am telecomanda cu inchidere aftermarket. Incui masina din telecomanda, se incuie toate usile, in schimb nu imi palpaie ledul rosu de pe usa stanga fata. Daca o incui din cheie, se incuie de prima data, dar daca mai dau de 2 ori in dreapta de cheie, atunci mi se apride ledul rosu.

La o scanare cu vag-com imi da eroare intermitenta de switch pe usile spate, si la cea din stanga spate nu se aprinde lumina cand o deschid.

Poate fi problema de la usile din spate de nu mi se aprinde mie ledul rosu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VEzi care usa nu e in SAFE dupa incuierea din telecomanda. Ai 2 posibilitati:

ori cu VCDS ori stai in masina si vezi care usa o poti deschide dinauntru dupa ce o incui din telecomanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am sistem de centralizata cu alarma aftermarket. de regula se deschid toate din interior. in vcds ce trebuie sa urmaresc? daca e sa fie erorile din central conv., atunci e 00928 - e vorba de switch f222.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si dupa ce ai refacut lipiturile tot la fel face? nu vede switch-ul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dap. da errde f222, si se intampla chestia ciudata cu lampa de la portiera. si am schimbat si broasca cu totul, si am verificat si switchurile

Modificat de BogyM.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am descoperit dupa a 2-a metoda a lui Al Bundy si usa de pe stanga spate nu este Safe, acu tre sa imi fac timp zilele astea sa ii desfac broasca, si sa vad ce gasesc pe acolo. Si multumesc lui Al, ca el ajuta comunitatea asta cu raspunsuri prompte si eficiente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am rezolvat problema cu usa buclucasa. Intr-adevar , de la usa stanga spate care nu era SAFE se tragea problema mea, de nu mi se aprindea ledul rosu. Nu e greu de umblat pe acolo, doar un pic de atentie si problema este rezolvata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am parcurs tot topicul si pot spune ca am gasit o posibila cauza la problema mea. Cand actionez butonul de blocare a usilor din interior, toate usile se blocheaza numai usa spate stanga nu. Daca actionez butonul de cateva ori, abia dupa 4-5 actionari de blocheaza si usa stanga spate. Mentionez ca din telecomanda cheii se incuie toate usile si raman incuiate, la fel si daca incui masina cu cheia in butuc. Numai atunci cand actionez butonul din interior pentru blocat usi imi face figura usa din spate. Din ce am inteles trebuie sa verific lipiturile reci de pe placa electronica. Problema este daca aveti vreun material cu pasii de urmat pentru demontarea usii spate la passat, ca sa ma apuc maine de demontat( ideal ar fi si cu fotografii) Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, ai lipituri reci, pe placa spate. In teorie e cam la fel de demontat ca pe fata. Respectiv fata de usa, fata de metal, butucul de pe exterior, yala. Diferenta apare ca pe spate, geamul e fixat in macara cu un nit in nit - din plastic. Ca sa il extragi, infiletezi un surub in nitul mic si il tragi afara cu un patent. Dupa care impingi si nitul mare si scoti geamul din macara - il ridici si il lipesti sus, de rama de geam.

Uite aici un DIY complet http://www.passatwor...ttent-lock.html

Ti-am incercuit, in poza, lipiturile care trebuie sa le refaci

Spor la treaba !

post-30007-0-65433200-1318258913_thumb.j

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!