Jump to content

Probleme inchidere centralizata si lumina usa


Dobre
 Share

Postare recomandată

Mare meserias, multumesc Florine, asa a fost una din cele patru lipituri era crapata, se vedea o mica fisura in lipitura. Am refacut toate lipiturile si totul este ok. Greu insa de demontat boltul acela de plastic care intra in geam. L-am scos cu un spit, nu am incercat cu surub cum mi-ai zis tu si la demontat, am rupt o ureche la mecanismul macarelei (cea de sus) , am atasat o fotografie sa vezi despre ce este vorba. Am montat totul la loc merge bine mecanismul geamului, insa vreau sa te intreb daca ma astept la surprize daca am rupt chestia aia. Astept parerea ta.

post-32108-0-06701200-1318342388_thumb.j

Modificat de george gga
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atat timp cat geamul este fixat in clema de prindere nu are ce sa se intample in acest caz, poate doar la iarna , cand geamurile sunt inghetate, sa fortezi deschiderea geamului si sa se rupa si cealalta clema de culisare pe sina macaralei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu mare placere !

Ai rupt o urechuisa, deoarece ai incercat sa impingi sau ai inpins in el, in loc sa il tragi. Merge si asa......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da am crezut ca merge impins, dupa ce am demontat fata de metal mi-am dat seama ca am gresit. Invatare de minte altadata nu mai fac asa :lol: . Multumesc inca odata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge si impins - nu e recomandat - dar trebuie sa desfaci fata de metal intai si sa ti contra la clema, pe interior, ca sa nu se sparga.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

La deschidere, usa dreapta, lumina nu se aprindea. Am desfacut usa, am verificat lipiturile si totul era ok. Era deja tarziu si am zis ca voi cumpara un swich si sa- l schimb. Problema e ca am blocat usile de pe butonul de pe usa soferului apoi deblocat si nu mai pot deschide usa din dreapta. Ramane pe safe inchis. Bine zic??? Bumbicul se ridica si coboara dar usa nu se dechide nici de afara, nici din masina. Ca si cum nu ar fi legate sarmele care sa actioneze mecanismul de deschidere. Am gresit ceva la reasamblare? Ce sa-i fac acum ? Cum pot deschide usa?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorasul se aude cum lucreaza ? daca da, inseamna ca ai tensionat prea tare cablul mic, care vine in manerul exterior. Trage manerul de afara si ejecteaza bumbul de plastic din maner. Dupa aia o deschizi din interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Doctor profesor :-), multumesc, cum ai zis am rezolvat. Daca nu se aprinde lumina si piciorusele de pe placa sunt ok, schimb switch-ul ala mai mare care e prins cu o siguranta metalica?

2. Am un passat, dauna totala la care nu pot deschide usile din dreapta. Daca incerc mecanic cu cheia se invarte doar un sfert din cursa dupa care bumbicul e tras inapoi. Presupun ca pe undeva nu mai trimite curent in usa. Am desfacut partea exterioara si placa de metal si am juns la fire si mufe. Oare pe care sa-i dau plus si minus sa miste mecanismul sa treaca pe deschis?

As lua swich ul de pe ea si as da anunt de dezmembrare dupa ce reusesc sa deschid usile.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bucur ca am putut sa te ajut.

Da, ala e switch-ul. Refa si lipiturile, daca tot esti pe acolo.....

ce an e passat-ul de dezmembrat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, e 97-98, AHU, 90Cp, combi dar chel ca dotari. Motorul e neatins 248 mii. Am avut accident cu el si a fost considerat dauna totala. Printre altele usa stanga spate a fost indoita si a intrat apa in masina la modulul de confort, cred ca de acolo e problema cu deschiderea. Nu sti cumva pe ce fire din usa sa dau plus sa scot mecanismul de pe safe?

Multumesc

Modificat de alecsis
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incepi intai cu usa fata

- La usa pasagerului, scoti muga de la calculatorul de usa (cel cu motorasul de geam) si trimiti 12v pe pinii 11 si 12. Intr-un sens incuie, in altul descuie

Pe spate

- rosu/galben si negru/albastru (care intra in fata de usa interioara), sau pinii 1 si 4 din mufa de pe stalp (sub masonul de cauciuc) ....si se continua in galben/verde si galben/albastru .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am si eu cateva probleme cu o skoda octavia 1.

1. Cand inchid din interior portierele , se inchid toate, dar cea de la sofer se redeschide.

2. Cand inchid portierele din interior cateodata portiera spate stanga nu se inchide deloc. Trebuie sa ii dau de cate ori inchis deschis ca sa se inchida.

3. Cand deschid portiera spate-stanga se aprinde plafoniera doar cand portiera este deschisa la primul "clenci". Cand deschid de tot portiera se stinge plafoniera ca si cum as fi inchis portiera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca am vb si la telefon.....

- usa sofer -lipituri reci

- usa stanga spate - trebuie verificat daca primeste comanda sau nu - in functie de asta, se desface yala, se refac lipiturile se curata motorasul...sau se cauta pe la cablaj.

- tot la usa stanga spate - switch defect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va salut sunt si eu nou pe acest forum deoarece am achizitionat recent un passat din 99 si am urmatoarele probleme lumina interior si portiere atit cit si in porbagaj nu functioneaza alta problema ar fi cind inchid din cheie usa de la sofer se inchide decit usa respectiva(partea soferului) si porbagaju . astept raspuns va multumesc frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca becurile sunt bune - ori ai toate switch-urile moarte, ori ai probleme la modulul confort. Eventual scoate-l de sub mocheta de la picioarele soferului si vezi sa nu ai umezeala in el sau fire intrerupte.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut florine mentionez ca ultimu proprietar are o hirtie cu ultimu control-diagnostic cu urmatoarele coduri (1038,928,929,944,930,931)care nu stiu de la ce vin si ce sunt .poate ma poti ajuta intrun fel mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

codurile postate de tine intr-adevar sunt de la erori la nivelul sistemului de inchidere si una din ele(944) este de la incalzirea din oglinda pasagerului, in sensul ca nu incalzeste. putin probabil sa ai switch-urile duse. verifica modulul confort asa cum ti-a spus florin, si insista pe firele care intra in el; desfa izolatia de pe manunchiul de fire si urmareste fire oxidate/rupte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut! imi puteti spune unde gasesc switch-uri pt usa? Am probleme cu usa dreapta fata si cand verific lipiturile as vrea sa am si switch-uri, in cazul in care sunt defecte, k tot desfac usa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,am si eu o problema la usa din dreapta,nu se mai aprinde becul din ea, si nici in bord,daca misc un pic de inchizator ,se aprinde si becul si in bord,cumpot sa o rezolv,va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@edy passat- ai switch-ul tocit si de aceea la miscarea carligului broastei reactioneaza si switch-ul.trebuie demontata broasca de pe masina, schimbat switch-ul si daca tot umbli verifica si lipiturile de pe placa broastei

@ LSM- codul switch-ului este V4NCT7, producator Saia Burgess. sunt magazine online de unde poti comanda direct

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vrand nevrand am intrat si in topicul acesta. O sa enumar problemele carele am:

1.Daca inchid masina de la usa pasager se inchid toate in afara de usa sofer, daca inchid de la sofer trebuie sa invart cheia pana la capat.Mentionez ca intra in safe doar cand o inchid de la sofer!

2.Nu imi merge nici un bec de la plafoniera, becurile din spate mi le vede aprinse tot timpul, ca si cum as merge cu usile deschise.Mentionez ca becurile de jos din usa si porbagaj imi merg toate!

Modificat de wolksmanT4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Lipituri reci la yala de la sofer.

2. Plafoniera centrala nu merge ? verifica ce-i lipseste..... daca spatele e tot timpul aprins, trebuie sa fie si cea de pe fata, daca butonul e dat la maxim spre dreapta.

3. Ai un switch blocat pe usa deschisa,. de aia stau aprinse - verifica cu VCDS-ul care usa e deschisa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, ma inscriu si eu in randul celor cu probleme la switchuri... am parcurs tot threadul si m-am lamurit cam ce probleme are masina.. simptomele sunt aceleasi, nu se aprinde plafoniera la deschiderea usii soferului, martor usa deschisa lipsa si lampa din usa nu merge. din lectura de pe forum am aflat ca trebuie schimbat switchul si refacute lipiturile insa am si eu doua intrebari:

1. de unde gasesc switch, in afara de SH si cum imi dau seama care e piesa potrivita si...

2. m-ar putea cineva ajuta cu manopera in Rm. Valcea ptk nu cred ca eu as reusi, din cate am citit pe aici. Desi, de nevoie...

P.S. Nu imi merge nici 'licuriciul' din usa cand masina este incuiata... oare este aceeasi cauza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ai si lipituri reci pe placa de baza. In teorie, cel care te ajuta cu schimbatul switch-ului trebuie sa aibe si switch. Cauta V4NC de la saia Burgess - vezi la www.adelaida.ro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!