Jump to content

Probleme inchidere centralizata si lumina usa


Dobre
 Share

Postare recomandată

Va rog sa-mi spuneti si mie, exista acea placa si la usile din spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, in yalele din spate.

Difera foarte putin fata de yalele fata, datorita faptului ca nu mai ai switch-urile de comanda pt incuiat-descuiat masina din butucul cheii, iar mufa yalei are doar 4 pini, fata de 6 cat are cea de pe fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca dupa ce refaci lipiturile din portierele spate, usa dreapta fata va continua sa se dezarmeze si toate celelalte vor lucra ok, inseamna ca trebuie dsfacuta din nou si verficata cu atentie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am desfacut usa stanga spate si am gasit lipituri reci desfacute si swich-ul busit. Le-am remediat si acum usa se inchide si din buton. A mai ramas usa dreapta spate pe care, daca am timp, o s-o desfac maine.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer scuze... poate nu m-am facut bine inteles.

La apasare se inchid si imediat se deschid toate usile, ramanand inchisa doar usa fata dreapta. As dori, daca se poate, un sfat la cum sa remediez aceasta problema.

daca dupa ce refaci lipiturile din portierele spate, usa dreapta fata va continua sa se dezarmeze si toate celelalte vor lucra ok, inseamna ca trebuie dsfacuta din nou si verficata cu atentie

Usa dreapta fata e ,de fapt era... singura care functiona normal. Nu are de ce sa o desfaca....celelalte erau cu probleme...dar, asa cum i-am recomandat sa reverifice, o sa le rezolve si pe ele.

Am desfacut usa stanga spate si am gasit lipituri reci desfacute si swich-ul busit. Le-am remediat si acum usa se inchide si din buton. A mai ramas usa dreapta spate pe care, daca am timp, o s-o desfac maine.

Ca sa nu mai deschid alt topic va mai rog sa-mi dati un sfat... am vazut ca am antigel verde. Este bun asta sau trebuie rosu? Masina este Passat B5 1.9 TDI (motor AFN) 81 KW/ 110 CP, an 1998.

Ma bucur ca ai rezolvat. Inainte sa asamblezi usa, baga yala in mufa si probeaz-o. Daca tot face figuri, o desfaci iar si pleci pe circuit. Daca nu te descurci, da-mi un telefon si o rezolvam live....te costa mai putin decat alta yala

Antigelul roz - G12 e pt noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alooo, Florin, Bundy si Kelu, va rog sa incetati cu prostiile. Daca aveti rufe de spalat, faceti-o acasa. Forumul NU E masina de spalat !

Nu vreau sa aud comentarii, e singurul avertisment !:ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata! Am terminat si usa spate dreapta. A fost cea mai "terminata" dintre toate. Cateva circuite de pe placa erau distruse. Am facut legaturile cu fire unde circuitele erau intrerupte si acum merge perfect. Se inchid si se deschid usile si din buton.

Va multumesc pentru ajutor!

Modificat de Dobre
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salut am si eu o probelema la passatu meu 2001 .cand deschid masina se aprind avarile cand o inchid nu se aprind avrile masina se inchide dar nu se aprind avariel.optinuea e activa .multumesc ast raspuns :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca o usa nu intre pe SAFE, o diagnoza ar spune si care usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am o problema cu usa dreapta nu se aprinde lumina cand o deschid. cred ca e dus cv in ea :-/ sar putea de la asta sa nu se aprinda avariel?

Modificat de hutzzyy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu Utiu

e dus switch-ul din yala de aceea nu se aprind luminile din masina.Legat de avarii e cum a spus si Al Bundy mai sus,adica nu intra in modul safe.O diagnoza ar arata si de ce.Insa eu cred ca firele ce vin de la centrala de confort sunt intrerupte undeva sau contacte din mufe oxidate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

sal am un passat din b5.5 si am urmatoarea problema nu se mai inchide din telecomanda . Imi arata ca e deschis porbagaju dar swich nu are nimic ba inca am desfacut si mufele care merg spre porbagaj si tot ramane aprinsa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am desfacut si modulu confort i-am scos toate mufele si tot ramane aprins martoru de la porbagaj si porbagaju se deschide doar din cheie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am probleme la usa de la sofer , usa dreapta spate si porbagaju. Am desfacut toate usile de la masina si am vrificat yalele la usi crezand ca de acolo e buba dar nu este de acolo si nu stiu de unde ar putea fi . Am luat yala de la usa stanga fata si am vrificat-o la usa dreapta fata functioneaza foarte bine singura chestia ce am observat (si aici apare o nelamurire ) ca daca scot mufa din motoras cu vag com imi arata ca nu comunica sa fie devina motorasu adica partea electronica din el? Se gaseste separat? Rog pe cei care s-au izbit de aceasta problema sa ma ajute!!!

Sau o modalitate de a nu mai arta in bord martoru adica sa nu ma mai terorizeze cu tipatu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai verificat firele din mansonul care face legatura intre portbagaj si hayon?este posibil sa fie rupte si sa se atinga intre ele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Passat B5 97 combi cu butoane(2) pe cheie model vechi. Ledul se aprinde. Usile se inchid, deschid ok manual si din butonul interior. Din butoanele de pe cheie nu face nimic. Daca deschid usa din dreapta nu se aprinde lumina.

1. Trebuie sa ajung si eu in usa la placa respectiva?

2. Inchiderea din butoanele de pe cheie nu functioneaza oare din cauza asta?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Ori e dus switch-ul ori lipituri reci pe placa. In ambele cazuri tot va trebui sa desfaci pe acolo sa verifici

2. Incearca o reinvatare a cheii cu ajutorul vag-comului. E posibil ca masina ta sa fi "uitat" cheia.

Succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

faptul ca nu functioneaza butoanele de pe cheie, nu are legatura cu problema din usa dreapta fata.acolo nu trebuie decat schimbat switch-ul si verificat lipiturile daca tot demontezi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie,dar are legatura cu inchiderea centralizata.nu mi se mai aprind luminile de avarie cand inchid-deschid masina.altfel avariile imi functioneaza..semnalizarile la fel. e kiar nasol ...tre sa fiu langa ea sa fiu sigur ca mi s-a inchis.la sigurante m-am uitat..sunt ok..la tester nu arata nimic neobisnuit.astept unele sfaturi,ms mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu acest lucru trebuie activat. E o optiune care se activeaza cu vag com- ul. Dar se poate face. Chiar si cu sunet.Daca nu o face nimeni inaintea mea atunci ma documentez si- ti zic exact ce trebuie sa faci.

Modificat de Laurentiu Utiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kiar te rog daca poti sa faci asta...dar ideea e k mi-a mers pana intr-o zi...nu am pus vag com-ul pe ea sa zic ca la-m dezactivat din greseala sau stiu eu.de la o zi la alta nu sa-u mai aprins, dar t rog daca poti sa t interesezi. ms mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

[select]

[46 - Cent. Conv.]

[Adaptation - 10]

Channel 03: Auto-Lock

Channel 04: Auto-Unlock

Channel 05: Interior Monitoring

Channel 06: Unlocking Confirmation (Horn)

Channel 07: Locking Confirmation (Horn)

Channel 08: Unlocking Confirmation (Blinker)

Channel 09: Locking Confirmation (Blinker)

Channel 10: Alarm Horn (Country Setting)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact - in plus activeaza si semnalul sonor, cand incui-descui masina...ca sa nu mai stai cu ochii pe semnalizatoare...

Channel 06: Unlocking Confirmation (Horn)

Channel 07: Locking Confirmation (Horn)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca spui ca a mers, verifica siguranta care e responsabila de semnalzari. E sub bord langa panoul cu relee.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!