Jump to content

Probleme inchidere centralizata si lumina usa


Dobre
 Share

Postare recomandată

On 15.02.2016 at 10:11 PM, Ambrus Zsolt said:

Buna seara,

 

am o problema grava. In aceasta seara am observat la Passat Variant din 2013, 2.0 TDI, 170 CP, ca dupa ce inchid usile din cheie, ramane aprins stopul de pe haion cu o intensitate mica (ledurile). Cand deschid haionul, se sting ledurile, cand inchid se aprind cu intensitate mica si asa raman, chiar daca inchid masina. Am scos borna bateriei (Cel cu plus) si am pus la loc. Tot asa se comporta. Nu am avut ce sa fac, am lasat asa aprinse si am inchis masina. Oare care e problema? Ce pot face sa nu m-i se descarce bateria?

Am facut o diagnoza, nu apare absolut nici o eroare...

 

Multumesc.

Ai apa in mufa albastra din dreapta portbagajului, sub geamul lateral, si asta din cauza ca ai furtunul de la spalatorul de luneta spart.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2016. 02. 16. at 10:15 PM, Al Bundy said:

Ai apa in mufa albastra din dreapta portbagajului, sub geamul lateral, si asta din cauza ca ai furtunul de la spalatorul de luneta spart.

Multumesc pentru raspuns. Oare cum ajung la mufa aceea? Ce se poate face? Maine duc la un electrician si sper sa gaseasca problema. Dupa o zi s-a stins. In seara asta iarasi am incercat sa spal luneta cu solutie cu stergator si peste o ora s-a aprins din nou. Deci ma gandesc ca sigur ajunge cumva solutia in mufa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa desfacut panoul din lateral portbagaj, de pe partea dr

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2016. 02. 18. at 8:58 AM, F l o r i n said:

Trebuie sa desfacut panoul din lateral portbagaj, de pe partea dr

Am desfacut acolo unde se deschide portbagajul, si chiar unde se deschide era rupt furtunul chiar dupa prelungirea din fabrica. Au reusit sa prelungeasca. Nu stiu cat o sa tina. Oare se gaseste furtun nou care se poate inlocui de la prelungitor pana la geam?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In parcarea unde stau eu mai sunt trei Passaturi. Am incuiat masina aseara si azi dimineata am gasit'o descuiata. Mentionez ca mi s'a mai intamplat odata dar am crezut ca nu am incuiat'o atunci si mi s'au furat si banii. Acum sunt sigur ca am incuiat-o. Ce pot face?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa stergi si sa inveti doar telecomenzile tale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta ar fi doar o metoda temporara. Ma intreb de ce modulul confort a invatat telecomenzile lor. Este defect, trebuie schimbat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se mai intampla, nu esti singurul care a patit asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca este sa comand un nou modul confort SH, cu acelasi cod care il am cu cel de pe masina, cheia originala (actuala) a masinii va merge adaptata pe noul modul? Exista vreun tutorial?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite aici informatii , tutorial

 

Modificat de terminatoru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 hours ago, alynxs said:

Daca este sa comand un nou modul confort SH, cu acelasi cod care il am cu cel de pe masina, cheia originala (actuala) a masinii va merge adaptata pe noul modul? Exista vreun tutorial?

Da, telecomanda trebuie invatata-resincronizata. Atentie - daca modulul nu provine de pe aceeasi varianta de caroserie si-sau anumite dotari, modulul trebuie modificat - eepromul acestuia - ca sa lucreze ok.

19 hours ago, alynxs said:

In parcarea unde stau eu mai sunt trei Passaturi. Am incuiat masina aseara si azi dimineata am gasit'o descuiata. Mentionez ca mi s'a mai intamplat odata dar am crezut ca nu am incuiat'o atunci si mi s'au furat si banii. Acum sunt sigur ca am incuiat-o. Ce pot face?

 

15 hours ago, alynxs said:

Asta ar fi doar o metoda temporara. Ma intreb de ce modulul confort a invatat telecomenzile lor. Este defect, trebuie schimbat?

Da, este defect - trebuie inlocuit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut rost de un VCDS astazi, am sters toate cheile stocate in modul si apoi am resincronizat-o pe a mea. S-a auzit un beep cand am tinut pe butonul de deschidere in canalul 1 din modulul 46 (pe adaptare).
Am vazut si in VCDS codul modului si anume: 1 C0 959 799 B. Banuiesc ca asta e cel bun.
Am incercat sa desfac, am desfacut plasticele, am tras de mocheta aia si am vazut cutia neagra. Dar e incredibil de greu sa trag de mocheta ca sa scot cutia aia mare neagra de acolo asa ca am lasat-o balta de indata ce am aflat codul modului din VCDS.
Nu stiu ce sa fac acuma, sa comand un nou modul?

Daca este sa comand un modul cu acelasi cod, va fi bun sau depinde? Florin ai acest modul de vanzare? Daca da, trimite detalii prin MP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca Florin a zis ca modulul existent pe masina este defect, memoreaza cheile celorlalte Passaturi din parcare si astfel nu rezolv nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal - alta varianta nu ai....din pacate, daca tot asa face.

Restul detaliilor pe Pm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde stie ca e defect, i-a facut vreo diagnoza? Apare ceva la diagnoza?

 

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu e defect....asa e normal sa lucreze - sa memoreze telecomenzile altor masini vag din jurul ei....si sa gasesti masina descuiata.:)... povestim, din pacate. Nu o sa gaseasca nimic la diagnoza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca am resincronizat telecomanda si am sters pe cele memorate. E normal ca am facut si o diagnoza nu? Nu apare nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut  am si eu o problema cu un passat b5 din 2000   si anume nu imi mai merge inchiderea centralizata din butoanele din interiorul masinii  si  usa  din stanga de la sofer  o deschid sau o inchid din cheie dar nu declanseaza inchiderea centralizata si alarma ... oare ce poate fi ?  Va multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lipiturile de pe placa broastei de la sofer sunt cauza pentru care iti incuie/descuie doar usa asta. Pentru faptul ca nu functioneaza butonul de blocare portiere de pe comanda de la sofer, poate fi de vina chiar butonul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posibil si colector cu probleme la motoras....

am atasat poza cu lipiturile despre care ti-a scris Kelu - ti-am incercuit cu rosu, in poza.

lipituri reci yala.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. trebuie sa desfac broasca atunci ,  butonul de  blocare/ deblocare de pe comanda din interior l.am probat pe alta masina tot ansamblul si merge , la mine face figuri cand mergea cand nu acum nu mai vrea deloc oare sa fie si de la switch? ,   de curand am vazut ca nici  butoanele sus/jos si butonul de reset de pe clapeta de unde actionezi stergatoarele nu merge  desi temporizatorul  de la stergatoare merge ....   e o chichita  pe undeva :( 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta este alta problema, o discutam in topicurile dedicate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
ovidio2_materassi

Buna ziua domnu Florin. Am si eu o dilema, am tot cautat prin forum dar n-am gasit pe nimeni care sa discute de asta. Am un passat B6 din 2010. Am observat k inchiderea centralizata are mai multe trepte de inchidere (dupa mine 2 sau chiar 3) iar la fiecare treapta de inchidere, beculetul (led-ul rosu) de pe portiera clipeste diferit. Eu m-am obisnuit sa o inchid de 3 ori  (apas de 3 ori pe telecomanda), pana ce beculetul clipeste constant.

Intrebare:  Ce legatura este intre treptele de inchidere si senzorul ala de volumetrie (sau prezenta) de pe stalp la sofer?   k de multe ori dupa ce o inchid "bine" :)) o ciocanesc pt a proba alarma si nu zice nik.  De avut o are k de cateva ori din prostie am activat-o si la ciocanit a inceput sa "strige"

Este chiar nevoie sa o inchidem de 3 ori sau ajunge doar o data?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ajunge doar 1data. La a 2-a inchidere se dezactiveaza functia SAFE. Degeaba ciocanesti masina, alarma oem nu are senzor de soc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!