Jump to content

Probleme inchidere centralizata si lumina usa


Dobre
 Share

Postare recomandată

Fa o diagnoza sa vezi ce erori ai, eu zic ca ai fire rupte si nu comunica cu calculatorul din usa soferului. Inchiderea de pe usa functioneaza? ar trebui chiar si cu calc de conf deconectat.

dupa ce am desfacut yala de la sofer la fiecare scanare imi da eroare asta

1 Fault Found:
01331 - Door Control Module; Driver Side (J386) 
            49-10 - No Communications - Intermittent
inainte sa umblu la ea nu o aveam, oricum totul functioneaza si cu acea eroare, de pe usa da inchiderea functioneaza, cu calculatorul de confort scos parca nu mergea din cate imi amintesc eu
Modificat de rkoste32
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai tocmai asta e problema, J386 este calculatorul din usa soferului, el primeste comanda de la calc de conf si incuie masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai tocmai asta e problema, J386 este calculatorul din usa soferului, el primeste comanda de la calc de conf si incuie masina.

am uitat pe langa cealalta eroare o am pe asta, la fel a aparut dupa ce am umblat la yala

00928 - Locking Module for Central Locking; Front Driver Side (F220) 
            27-00 - Implausible Signal

inteleg, dar nici inainte cand nu imi dadea eroare nu mergea, am incercat alte chei si alt modul si la fel, cheile emiteau dar inchiderea tot nu merge

daca era sa fie de la usa soferului nu trebuia sa se inchida macar celelalte usi? sa se auda macar ceva in vreo usa?

nici alarma nu mai merge presupun ca e tot de la treaba cu inchiderea

la cablaj m-am uitat si ieri din nou, nu are nimic, chiar nu stiu ce sa mai fac :(

ce as putea sa mai incerc?

multumesc frumos

Modificat de rkoste32
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca esti 100% ca comunicatia nu este intrerupta din cauza firelor urmatorul pas este sa inlocuiesti calculatorul de usa. Dar eu zic sa mai verifici inca o data foarte atent firele de la calc de confort, toate imbinarile care pot fi corodate distruse de umezeala chiar si sub banda izolatoare, mufele din pillar, firele din burduful de la usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca esti 100% ca comunicatia nu este intrerupta din cauza firelor urmatorul pas este sa inlocuiesti calculatorul de usa. Dar eu zic sa mai verifici inca o data foarte atent firele de la calc de confort, toate imbinarile care pot fi corodate distruse de umezeala chiar si sub banda izolatoare, mufele din pillar, firele din burduful de la usa.

o sa verific din nou maine si revin cu un raspuns,

multumesc frumos de ajutor si o seara buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n , azi am fost la un electrician ( recomandat de colegii , din sibiu) si am rezolvat problemele 85%.Adica, a scos modulu confort( de sub pedalier) , ce era acolo ......(DOAMNE fereste ), o gramada de inadituri si improvizatii... a luat un patent si s-a pus pe taiat fire. sincer am crezut ca-si bate joc. intre timp , alt baietas, a deblocat usa drepta spate si urma instructiunile meseriasului( cu patentu). dupa ce a facut //curatenie// la modul, sa inarmat cu un aparat de masura si au inceput masuratorile, dupa care a refacut legaturile , mult mai ingrijit si ,parca, incepea sa aiba o logica chear si pentru un necunoscator. usa dreapta a trebuit doar reglata( a ma fost umblat peacolo) , si acum totul functioneaza.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- am spus 85%, deoarece se apride becurile in masina doar cand deblochez masina (din telecomanda) , si la deschiderea usilor din dreapta. la cele din stanga a spus ca trebuie schimbate yalele, deorece nu mai da comanda swichi-lu ( s-au cum i zice), si nu merita sa fie schimbat. 

- in general , sunt multumit . acum am lumina in masina , functioneaza si luminile de la sistemulde climatizare, cele de la parasolar, portbagaj . 

-timp de lucru; aproximativ 1;20 ,si taxat cu 250 ron. mi se pare cam scump, dar....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. am scanat azi cu vag pe inchiderea centralizata ca nu mai imi da semnal la inchiderea/deschiderea masinii si am gasit eruarile acestea 01336 - Data Bus for Comfort System 

            80-00 - Single-Wire Operation
00912 - Window Regulator Switch; Front Left (E40) 
            27-10 - Implausible Signal - Intermittent
 
 
Ma poate ajuta cineva?
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica firele din burduful de la usa prima data.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n , azi am fost la un electrician ( recomandat de colegii , din sibiu) si am rezolvat problemele 85%.Adica, a scos modulu confort( de sub pedalier) , ce era acolo ......(DOAMNE fereste ), o gramada de inadituri si improvizatii... a luat un patent si s-a pus pe taiat fire. sincer am crezut ca-si bate joc. intre timp , alt baietas, a deblocat usa drepta spate si urma instructiunile meseriasului( cu patentu). dupa ce a facut //curatenie// la modul, sa inarmat cu un aparat de masura si au inceput masuratorile, dupa care a refacut legaturile , mult mai ingrijit si ,parca, incepea sa aiba o logica chear si pentru un necunoscator. usa dreapta a trebuit doar reglata( a ma fost umblat peacolo) , si acum totul functioneaza.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- am spus 85%, deoarece se apride becurile in masina doar cand deblochez masina (din telecomanda) , si la deschiderea usilor din dreapta. la cele din stanga a spus ca trebuie schimbate yalele, deorece nu mai da comanda swichi-lu ( s-au cum i zice), si nu merita sa fie schimbat. 

- in general , sunt multumit . acum am lumina in masina , functioneaza si luminile de la sistemulde climatizare, cele de la parasolar, portbagaj . 

-timp de lucru; aproximativ 1;20 ,si taxat cu 250 ron. mi se pare cam scump, dar....

 

 

switch-ul merita schimbat, yala reconditionata... o sa fie ca noua si e pacat sa nu ai yala functionala 100%, sa se aprinda luminile cand deschizi usa, sa mearga buzzerul.

 

ti-am zis sa cauti cablajele jos, ca e jale, in cele mai multe cazuri....

 

 

salut. am scanat azi cu vag pe inchiderea centralizata ca nu mai imi da semnal la inchiderea/deschiderea masinii si am gasit eruarile acestea 01336 - Data Bus for Comfort System 

            80-00 - Single-Wire Operation
00912 - Window Regulator Switch; Front Left (E40) 
            27-10 - Implausible Signal - Intermittent
 
 
Ma poate ajuta cineva?

 

 

posibil probleme yala/switch ... intai verifica comunicatia pe can, firele, etc.

 

daca totul e ok, atunci ramane yala/switch.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca esti 100% ca comunicatia nu este intrerupta din cauza firelor urmatorul pas este sa inlocuiesti calculatorul de usa. Dar eu zic sa mai verifici inca o data foarte atent firele de la calc de confort, toate imbinarile care pot fi corodate distruse de umezeala chiar si sub banda izolatoare, mufele din pillar, firele din burduful de la usa.

revin, am reverificat din nou toate cablajele de la modul la usa si totul este ok

prin calculatorul de usa te referi la zona pe care am incercuito?

am incercat sa dau acel capac jos si am vazut un fel de placa dar nu am putut sa o scot sa o verific

merita sa o scot sa o dau la un electrician sa o verifice?

multumesc

post-142380-0-28641100-1452771999_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acela este calculatorul de usa. In mod normal este corp comun cu motorasul de geam - asa se vinde - se poate separa, la nevoie.

 

unul SH este in jurul la 150 lei... mai departe, prinvind reparatia lui - trebuie verificat si vazut daca de acolo este si daca se poate face

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor!!! De aproximativ 2 luni, sunt fericitul posesor al unui Passat B5.5 2005, 2.0tdi 136cp, BGW, Comfortline! Este adus din Germania, fiind masina de femeie, de noua! Se prezinta extrem de bine la interior... toate la locul lor, toate originale, tipla! Acum 2 saptamani am aflat, tot de pe acest forum, ca am alarma de fabrica, in spate, care e ragusita rau! Acum am unele intrebari:

 

1-    cand deschid usa dreapta-fata, nu mi se aprinde plafoniera si nici becul de sub usa! ce trebuie sa verific? mentionez ca acum o saptamana i-am dat cu wd40 la yala si am tot inchis/descis si avea momente cand se aprindea... asa am rezolvat o problema asemanatoare la fosta masina (golf4) si am crezut ca o rezolv si la asta... acum pot sa ii dau cu 2l de wd si nu mai merge...

 

2-    are momente cand aceeasi usa ramane blocata pe inchis si bineninteles nu mi se mai aprinsd semnalele la inchidere... dupa ce o deschid din interior, nu mai face asa o perioada de cateva zeci de incuieri/descuieri... are momente...

 

3-    pot seta de undeva sa am si semnal sonor la inchidere/deschidere? spre exemplu claxonul de la alarma... si ce alte functii mai pot activa?

 

4-    pot inlocui claxonul de la alarma cu un altul care sa se auda mai tare? asta este jalnic! cum spuneau si alti colegi de pe forum, parca este o pisica strangulata! :)))

 

    Va multumesc anticipat tuturor!!! Stima!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. switch usa dreapta

2. recoditionare broasca

3. din VCDS pe modulul de confort

4. da, dar cu modificari eeprom la modulul de confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare, este normal ca dupa deconectarea modulului confort si dupa ce apas pe butonul de incuiere de pe usa sa se incuie doar usile in fata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai deconectat modulul nu ar mai trebui sa se incuie nici-o usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam ciudat, pentru ca se inchid doar alea din fata, poate sa fie asta un motiv pentru care nu imi merge inchiderea centralizata din cheie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posibil - recomand sa cauti un electrician, care iti poate verifica cablajul si sistemul de inchidere, sa vedem despre ce e vb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc din suflet pentru raspuns! Avand in vedere vremea de afar, nu am avut timp sa verific ce mi-ati recomandat! Astazi insa ma confrunt cu o noua problema! Din cauza inghetului, nu mi se mai inchidea acea usa dreapta/fata de care va spuneam! Apoi s-a inchis si nu se mai deschide deloc! Se inchide/deschide din interior de pe panoul de comanda, se inchide/deschide din telecomanda dar nu o pot deschide! A ramas blocata pe inchis! Trag de ea si degeaba! Vreo solutie, ceva? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tamburusul se ridica si ramane ridicat.... sau nu se ridica ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tamburusul se si ridica, se si coboara... insa usa ramane inchisa... nu o mai pot deschide nici daca imping din interior, nici daca trag din exterior... pana la urma s-a deschis aseara... pur si simplu si-a revenit... dar apoi am intampinat de mai multe ori aceeasi problema... ba nu se inchide deloc, decat dupa cateva tranteli, adica nu agata yala, iar cand se inchide, ramane inchisa orice i-as face! Cred ca era inghetata... cu toate ca i-am dat cu o galeata de wd40 acolo, pentru a debloca switch-ul care sa imi aprinda lumina... cred ca de la ala a inghetat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posibil sa fie de la gheata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FA o diagnoza si vezi daca ai erori pe inchiderea centralizata. Cred ca trebuie reconditionata broasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florinbaloi2004

Salut, sunt nou pe forum si va rog sa ma ajutati in cateva probleme:

- inchiderea centralizata nu merge din chei numai cu cheia introdusa in yala de la sofer, becurile telecomenzii nu licare desi bateriile sunt noi

-buzzerul pentru usi deschise sau lumini aprinse nu functioneaza

- la introducerea cheii in yala pe inchis merge foarte bine dar pe deschis cand cheia ajunge in pozitia de scos din usa acestea se inchid la loc

-codurile de eroare la vagcom sunt urmatoarele  

coduri de defecte 

01330 - Modul pentru confort-J393- 
            53-10 - Tensiune prea mica - intermitent
01336 - Bus de date pentru confort 
            80-00 - in regim 1fir
01332 - Modul comanda usa: pasager-J387- 
            49-10 - Nu este comunicare - intermitent
01299 - Interfata diagnoza pentru bus de date-J533- 
            49-10 - Nu este comunicare - intermitent
00956 - Cheia 2 
            09-10 - Limita inferioară de adaptare depasita - intermitent
multumesc mult pentru eventualele raspunsuri
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- yala de reconditonat, inlocuit switch, etc

 

- butuc yala - necesita reparatie

 

- modul confort - desfacut si verificat cablajele - refacut, daca este cazul.

 

In linii mari, cam asta ai de facut, ca sa functioneze inchiderea centralizata....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!