Jump to content

Probleme inchidere centralizata si lumina usa


Dobre
 Share

Postare recomandată

Vezi care usa nu e pe safe. vezi toate punctele de legatura a firelor in cablajul de sub mocheta.

cum pot vedeam in vag com care usa nu e pe safe?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi care usa nu e pe safe. vezi toate punctele de legatura a firelor in cablajul de sub mocheta.

am mai verificat o data modulul comfort si avea putin umezeala pe la fire, dar nu am gasit niciun fir corodat, l-am si desfacut si nu avea nimic in neregula cu el,

chiar nu stiu ce sa mai fac

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca cu alt modul confort. E posibil ca el sa fie de vina... daca restul verificarilor le-ai facut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca cu alt modul confort. E posibil ca el sa fie de vina... daca restul verificarilor le-ai facut

o sa incerc,seria modudului comfrt este cea din stanga sus de la vag number nu?

http://s23.postimg.org/bmhkkvcii/Untitled2.jpg

este in regula ca la cele 4 casute din imagien sa scrie not operating?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, e normal.

va multumesc de ajutor,

o ultima intrebare trebuie sa cumpar neaparat modulul comfort cu seria 1C0 959 799 A sau functioneaza si unele modele cu alte coduri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa iei ce ai tu pe masina ca sa nu te complici dupa aia cu codari si adaptari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa iei ce ai tu pe masina ca sa nu te complici dupa aia cu codari si adaptari.

am inteles, dupa o cautare pe net nu am gasit niciunul 1C0 959 799 A dar am gasit cateva cu B in loc de A, nu este bun nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare, de aproximativ 3 luni sunt posesorul unui passat b5 , break 1998, motor 1.6 ahl. de la bun inceput nu functiona luminile din plafon , usi , si cele de la butoanele pt climatizare. fostul propietar a spus ca asa a cumparato, si pe el nu la deranjat acest lucru. nu am stiut ce ma asteapta, si am cumparato, crezand ca este vreo siguranta s-au ceva simplu de rezolvat. Acum , de vreo doua saptamani , a inceput sa faca figuri usa dreapta fata; adica nu se mai deschide, nici din telecomanda( cheie), nici butonul de pe usa, nici din butuc( daca bag cheia in iala). se deschide din cand in cand. Azi , inca o buba, usa dreapta spate a luat-o pe urma surori de palier, si m-am trezit cu doua usi care s-au incapatanat sa nu se deschida, in momentul cand trebuia sa iau 4 pasageri in masina.

 -Am citit aproape tot topic-ul, dar problema asta nu am intalnit-o ,poate mia scapat. Oare sa fie modulul confort? habar nam. Sunteti, careva , de prin Sibiu, s-au imprejurimi, cunoasteti vreun electrician bun....?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Modificat de claudiu 178
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, de aproximativ 3 luni sunt posesorul unui passat b5 , break 1998, motor 1.6 ahl. de la bun inceput nu functiona luminile din plafon , usi , si cele de la butoanele pt climatizare. fostul propietar a spus ca asa a cumparato, si pe el nu la deranjat acest lucru. nu am stiut ce ma asteapta, si am cumparato, crezand ca este vreo siguranta s-au ceva simplu de rezolvat. Acum , de vreo doua saptamani , a inceput sa faca figuri usa dreapta fata; adica nu se mai deschide, nici din telecomanda( cheie), nici butonul de pe usa, nici din butuc( daca bag cheia in iala). se deschide din cand in cand. Azi , inca o buba, usa dreapta spate a luat-o pe urma surori de palier, si m-am trezit cu doua usi care s-au incapatanat sa nu se deschida, in momentul cand trebuia sa iau 4 pasageri in masina.

 -Am citit aproape tot topic-ul, dar problema asta nu am intalnit-o ,poate mia scapat. Oare sa fie modulul confort? habar nam. Sunteti, careva , de prin Sibiu, s-au imprejurimi, cunoasteti vreun electrician bun....?

 

intai desfa yala/yalele si fa o reconditionare completa a lor - curatat colectoare motorase, refacut lipituri de pe placa electrica a yalelor si inlocuire switch - daca tot le desfaci.

 

nu pare sa fie o problema de modul confort in cazul tau.... ci de yale uzate, cu probleme.

 

in Sibiu - cauta in aria prestari servicii si vezi daca avem colegi care te pot ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n , multumesc de sugesti, de luni raman in concediu, si am sa incerc sa rezolv eu problema. daca nu va trebui sa apelez la un specilist.

- astazi, usa fata , dreapta, s-a descuiat. cea din spate renunta. 

- dar , in legatura cu luminile din plafon, usi, si climatizare, cre ar fi problema? am verivicat toate sigurantele si sunt ok. la fel si becurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima data fa ce ti-a spus Florin,usile cu probleme demontate si reconditionate yalele usilor asa cum ti-a descris el,dupa care daca mai persista problemele te poti gandi la modul confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA el sigur sunt probleme cu conexiunile din cablajele din podea/.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Neata. Referitor la problema cu inchiderea fara semnal luminos pe semnalizarea. Asa am patit si eu intr.o seara. Cand inchideam masina, se bloca dar fara lumini. La fel imi mergea semnalizarea si avaria. Problema era de la capota, verificasem pe zi uleiul si nu am inchis.o bine. Incearca si acolo. Sau daca vreo usa nu e imchisa bine, la fel patesti. Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n , multumesc de sugesti, de luni raman in concediu, si am sa incerc sa rezolv eu problema. daca nu va trebui sa apelez la un specilist.

- astazi, usa fata , dreapta, s-a descuiat. cea din spate renunta. 

- dar , in legatura cu luminile din plafon, usi, si climatizare, cre ar fi problema? am verivicat toate sigurantele si sunt ok. la fel si becurile.

 

 

pentru luminile de care vorbesti - ridica mocheta de la picioare sofer si la iesirea din manson cauciuc la cutia modulului confort, o sa gasesti cateva noduri de legatura la cablaj.

 

de obicei acolo se oxideaza/rup legaturile - refaci legaturile dupa care vedem ce mai este de facut - pt yale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare,

pentru ca nu imi functioneaza inchiderea centralizata a decis sa ma uit putin la yala din usa soferului, am desfacuto si am pus un electrician sa verifice cu aparatul de masura, totul este functional (ciudat faptul ca nu merge buzzerul cand las luminile aprinse)

dupa ce am montat yala inapoi nu  mai puteam deschide usa din interior, apoi nici din exterior, s-a blocat pe inchis  de vreo 3-4 ori si inca nu am reusit sa ii dau de cap,

se aude ceva cand trag de maner da nu o deschide, daca apas butonu ala de pe usa care iti arata daca usa e blocata sau nu si trag de manel il ridica dar usa tot nu o deschide

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai tensionat prea mult cablul ce vine atasat manerului exterior sau nu ai imbinat corect partea mecanica cu partea electrica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai tensionat prea mult cablul ce vine atasat manerului exterior sau nu ai imbinat corect partea mecanica cu partea electrica

cum as putea sa rezolv? mai am o yala de la usa spate dreapta daca ajuta la ceva, sa iau cablul ala sa il incerc?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trage la maxim de manerul exterior si cu o surubelnita subtire, da drumul la cablul mic, in interior.... vezi daca dupa asta, te lasa sa deschizi din manerul interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare,

am si eu o problema mai complicata sa zic asa deoarece chiar nu stiu ce sa mai fac

passat 1.9 tdi 2001 a functionat inchiderea centralizata un timp dar brusc de vreo jumatate de an nu mai functioneaza,am incercat sa schimb bateria,azi am resincronizat cheia si primesc comfirmarea acel clanxon dar nu functioneaza, am imprumutat de la un vecin o cheie cu 2 butoane si am sincronizato la fel nu funtioneaza, am ferificat modulul confort nu are nimic totul uscat ca nou, totusi nu imi functioneaza buzzerul cand las luminile aprinse, luminile din plafon si de la picioare functioneaza + ca imi arata pe bc ce usa e deschisa

in vag com aveam o eroare

01141 - Luggage Compartment Unlocking Switch (E165) 

27-00 - Implausible Signal

am desfacut tot portbagajul fiecare piesa in parte si verificat fiecare switch dupa care a disparut, toate functionau doar ca broasca de la portbagaj are unul din acei 3 pini rupti, si anume cel care vine la lumina din portbagaj si este cam corodat pentru ca a curs apa de la motoras, mufa la fel ,dar imi arata cand este portbagajul deschis, o sa iau in considerare inlocuirea ei + mufa

este posibil ca din acest motiv sa nu imi mai functioneze inchiderea centralizata din telecomanda? + ca nu se mai aprinde becul de la alarma

in vag com se modifica acele campuri cand apas pe butoanele de la telecomanda, si in caz ca ajuta cu ceva nu se mai aprind avariile atunci cand incui masina din cheie(si totusi functia este activata)

nu am apucat sa verific yala din usa soferului sau sa incerc alt modul confort

care credeti ca ar fi problema?

scuzati pentru postul lung si va multumesc

 

 

Incearca cu alt modul confort. E posibil ca el sa fie de vina... daca restul verificarilor le-ai facut

 

 

Vezi care usa nu e pe safe. vezi toate punctele de legatura a firelor in cablajul de sub mocheta.

 

revin cu problema mea, astazi am incercat alt modul confort exact acelasi cod, am sincronizat cheie cu vag com si totul funtiona inafara de inchiderea centralizata..m-am uitat in vag com si telecomanda emite, dar nici cu modulul nou nu functioneaza, inseamna ca si modulul meu este bun, sub mocheta nu am vazut fire rupte, yala de la sofer a fost verificata toate switchurile functioneaza si nu sunt lipituri reci, poate sa fie vreun releu cva de vina?

am observat cand o inchid din yala nu semnalizeaza si am cautat acea siguranta sub bord si era una albastra de 15 a care nu era ars, in caz ca ajuta la ceva

chiar nu stiu ce sa mai fac

va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. referitor la problema mea ( usil de pe partea dreapta , raman blocate), azi am gasit un remediu provizoriu. Adica , in momentul cand deschid, din telecomanda, se ridica toate cele 4 tije in sus, dar usa dreapta spate nu se deschide. atunci, am fost curios, sa vad ce se intampla daca lovesc cu pumnul ( usor) , in zona manerului ( mai precis deasupra lui), si surpriza , usa SA DESCHIS . daca nu mai umblu la telecomanda , se deschide de fiecare data. Dar daca o inchid , din telecomanda, apoi o deschid din nou, trebuie sa-i aplic, din nou, o mica mangaiere , si isi revine. 

- maine sunt programat la un electrician ,  sa vad cum  scot la capat cu toate bubele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jos yala, refacut lipiturile de pe placa electrica, curatat colector motoras - sa ii schimbe si switch-ul, daca tot o da jos....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate sa ma ajute cineva cu problema mea va rog?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa o diagnoza sa vezi ce erori ai, eu zic ca ai fire rupte si nu comunica cu calculatorul din usa soferului. Inchiderea de pe usa functioneaza? ar trebui chiar si cu calc de conf deconectat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!