Jump to content

Inchiderea usilor automata


F l p
 Share

Postare recomandată

salutare

am o intrebare la voi ......

Dupa ce deblochez masina si nu deschid nici o portiera , se blocheaza in cateva secunde ( chiar daca portbagajul este deshis )

Stie cineva daca se poate scoate de tot aceasta optiune ? ( de autoblocarea dupa cateva secunde )

multam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    12

  • Al Bundy

    10

  • F l p

    5

  • bydy_13

    5

Inseamna ca masina nu vede portbagaj deschis. Se aprinde lumina in portbagaj cand il deschizi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Bună seara și La mulți ani sănătoși !

 

Aveți idee cum resetez funcția de inchidere a ușilor după ce viteza depășește 15-20 km/h la un passat b6 ?

De ceva timp am tot butonat BC-L și brusc văd că ușile nu se mai blochează automat ?

 

Cum se face ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din comp de bord, daca spui ca ai umblat acolo. Autolock.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din comp de bord, daca spui ca ai umblat acolo. Autolock.

 

Nu îmi dau seama ce s-a întâmplat dar nu mai reușesc să le fac să se închidă din nou în mers. În BC nu am găsit nimic - Autolock - Ce poate fi oare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar la convenience , door, ce ai in meniu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

asa cum mai intreba cineva pe aici in 2012, se poate scoate optiunea de autoblocare dupa 30 secunde?

sunt duse switchurile si tot se inchide masina automat. a ramas odata cheia in masina deci chiar m-ar interesa sa nu se tot autoblocheze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salut, am o problema sa zicem si nu stiu cum sa o abordez si asa am cumparat masina, deci la scoaterea chei din contact, inchiderea imi pulsioneaza si se aude ca si cum ar deschide si inchide dar fara sa miste butoanele de blocare de pe portiere si la scanare nu imi da nici o eroare si nu am activata functia de blocare automata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate sa o ai activata pe cea de deblocare la scoaterea cheii. Ai verificat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat azi cu un vag com sa intru la grupul 09 cent. elect. si nu imi raspunde, si la scanarea automata nu imi gaseste modulul, masina e din 2002 1.9 ASV, posibil sa nu aiba asa ceva? Data trecuta cand am scanat a fost cu un alt cablu si baiatul acela imi dezactivase aceste functii dar tot cu acelasi efect am ramas.

Modificat de forceturbo
Interfata clona
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina ta din 2002 nu are centrala electrica. Tu trebuie sa intri pe modulul 46-Central Conv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si dupa cum am vazut pe site-uri modificarea trebuia sa aiba optiunea de long coding helper, parca asa ii spune si la mine nu este, long coding-ul este in fisierul de instalare al softului dar nu imi arata nimic, am incercat sa bag eu codul si nu imi arata ce reprezinta fiecare optiune, sunt unele bifate si altele nu. Ma duc acum sa verific pe 46, mersi.


Am verificat si nici pe 46 nu imi da nimic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La masina ta uita-te la un VagCom NU la VCDS. Nu ai long coding helper, asta e la masinile dupa 2005.

 

Selectezi modulul 46 - Central Convenience (sau 35 - Cent. Locking pentru masinile cu geamuri manuale):

[Adaptation - 10]
Channel (03..08)
Adaptation Value (1 = on, 0 = off)
[save]

Channel 03 Auto Lock
Channel 04 Auto Unlock
Channel 05 Unlock, horn sounds
Channel 06 Lock, horn sounds
Channel 07 Unlock, turn signals flash
Channel 08 Lock, turn signals flash

 

La tine este vorba despre canalul 04.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe cablu scrie vag 12.12, versiunea de soft este tot 12.12, acum eu sunt prea in ceata cu ce mi-ai zis, adica sa ma uit la un vagcom nu la vcds. Sa inteleg ca cablul asta nu este bun pentru asa ceva sau am nevoie de alt soft la el? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand cablul tau este o clona, deci sint interzise discutiile despre el pe forum.

In al doilea rand ar trebui sa stii ca VagCom sau VCDS este software-ul cu care faci diagnoza, nu cablul in sine. Eu te-am trimis sa te uiti la modul de lucru al programului.

In al treilea rand, ai facut ce ti-am spus eu mai sus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU are cum sa nu mearga. Nu se conecteaza , sau cum ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se conecteaza la nici unul din canale, intrasem pe un canal dar nu stiu sa iti zic exact si aveam acolo niste optiuni "ajutatoare" ceva gen 00018, 00019, 00020... si era pe partea de descuiere/incuiere, adica la descuiere totala sau partiala. Pe 46 incearca de 3 ori sa se conecteze dar nimic.

Modificat de silviutuning
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

 Salutare,

incerc sa intru pe modulul 46-Central Conv dar imi spune ca modulul nu raspunde!Stiu ca acest topic este pt. pasat dar poata ma ajuta cineva si pe mine :)!Vreau sa active functia leaving home si sa imi piuie cand blochez usile din cheie,multumesc anticipat!Mentionez ca solicit aceste informatii pentru masina din semnatura.

Log-CLAUDIU-WVWZZZ1KZAM702908.txt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cea ce vrei tu gasesti la adresa 09, 46 este doar virtuala pe masina ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am ceasuri maxidot highline dar nu stiu cum sa intru la menul ATA Confirmation,ma poate ghida cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate nu il ai.

Din setari se intra, tine apasat mai mult pe unul dintre butoanele BC-ului, dupa care se intra in meniul setari, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salutare tuturor, am si eu o nelamurile cu blocarea automata a usilor in timpul mersului (peste 15 km/h) la un passat b7 2012. Ideea e ca atunci cand plec de pe loc se aude ca se incuie usile dar cand doresc sa le deschid din interior se deschid, de afara nu se deschid. Nu era normal sa nu se deschida la prima tragere de maner din interior?

La golful care il mai am trebuie sa tragi de 2 ori de clantusul din interior sa se deschida usa.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate la B7 si alte VAG-uri din aceasta generatie, asa lucreaza. Nu ai ce face pentru a modifica acest lucru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!