Jump to content

Inchiderea usilor automata


F l p
 Share

Postare recomandată

Am citit mai demult intr-un post despre setarea inchiderii automate a usilor la plecare cu ajutorul vag-com-ului. Am tot cautat postul dar nu l-am gasit .. :o

Am setat din alarma optiunea de inchidere a usilor la punerea contactului si deschiderea acestora cand se ia contactul(oprit motorul). Setarea functioneaza perfect dar are un dezavantaj foarte mare : butonul de descuiere este dezactivat, iar daca vreau deschiderea usilor trebuie sa opresc motorul.

Ma poate ajuta cineva cu setarea de inchidere a usilor cand masina ajunge la 20km/h -Seat IBIZA 2005 - (parca asta era viteaza la care se face inchiderea), astfel incat butonul de descuiere a usilor sa ramana functional ?

Modificat de F l p
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    12

  • Al Bundy

    10

  • silviutuning

    5

  • bydy_13

    5

multumestei lui andi sper sa se potriveasca la mine a mers perfect

ACTIVAREA FUNCTIILOR INCHIDERII CENTRALIZATE

Activarea functiilor ascunse pt. inchiderea centralizata Se poate activa modul confort de incuiere a usilor (o apasare descuie usa soferului , a doua pe celelalte) incuierea automata cand viteza vehiculului depaseste 15 Km/h precum si posibilitatea de avertizare luminoasa/ sonora a armarii inchiderii centralizate Toate modelele OBD II cu sistem centralizat de inchidere si telecomanda

Inainte de a face orice modificare notati-va valoarea existenta.

Folosirea gresita a adaptarilor poate conduce la nefunctionalitatea motorului, asa ca orice modificare o faceti pe propriul risc !

Aceasta adaptare este valabila numai pentru modelele dotate cu sistem de inchidere centralizata

Inchidere selectiva:

[select]

[46 - Cent. Conv.] (35 - Cent. Locking pentru masinile cu geamuri manuale)

[Recode - 07]

Notati-va codul software pentru referinte ulterioare

introduceti noul cod din 5 digiti.

[Do It!]

Uitati-va la codul software existent. Daca aveti descuiere selectiva (o apasare pe butonul telecomenzii descuie usa soferului si a doua descuie toate celelalte usi) ultimul digit al codului trebuie sa fie un numar par. Pentru a activa descuierea tuturor usilor simultana, adaugati 1 la valoarea codului.

Incuiat/Descuiat la viteza de 15 Kmph Claxon/Avarii:

[select]

[46 - Cent. Conv.] (35 - Cent. Locking pentru masinile cu geamuri manuale)

[Adaptation - 10]

Canalul (03..08)

Valorile adaptarilor (1 = on, 2 = off)

[save]

Canalul 03 Auto Lock

Canalul 04 Auto Unlock

Canalul 05 Unlock, horn sounds

Canalul 06 Lock, horn sounds

Canalul 07 Unlock, turn signals flash

Canalul 08 Unlock, turn signals flash

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate sunt putin OT, dar pe mine ma intereseaza functia Autolock sau armare activa ( parca) , adica sa se inchida dupa 30 de sec dupa ce se inchide plafoniera si keia nu mai e in contact... am avut asa la vechiul si vreau si la asta...:o

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit mai demult intr-un post despre setarea inchiderii automate a usilor la plecare cu ajutorul vag-com-ului. Am tot cautat postul dar nu l-am gasit .. ;)

Am setat din alarma optiunea de inchidere a usilor la punerea contactului si deschiderea acestora cand se ia contactul(oprit motorul). Setarea functioneaza perfect dar are un dezavantaj foarte mare : butonul de descuiere este dezactivat, iar daca vreau deschiderea usilor trebuie sa opresc motorul.

Ma poate ajuta cineva cu setarea de inchidere a usilor cand masina ajunge la 20km/h -Seat IBIZA 2005 - (parca asta era viteaza la care se face inchiderea), astfel incat butonul de descuiere a usilor sa ramana functional ?

<{POST_SNAPBACK}>

Pe modelul tau de 2005 nu merge nici cu Vagcomul. Am incercat si eu...si se pare ca are alt soft fata de ibizele din anii precedenti. Acelasi lucru se aplica si la fabia de 2005.

Ibizele din anii precedenti veneau din fabrica cu setarea asta si scrie lucru asta si in manualul de instructiuni. M-am dus la service f suparat la service prima oara cand am observat ca nu se intampla acelasi lucru cu ibiza de 2005 si mi-au spus ca au mai incercat si ca nu se poate pt ca au schimbat softul.

Poate vine andi la urmatoarea intalnire si reuseste el! Daca poate platesc sau fac cinste babana!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@FLP eu am deschis discutia despre asta.. :D

La mine s-a rezolvat in service, cu ajutorul VAG-COMului...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut topicul ieri la skoda ... am citit, astept un vag com.

Iar daca zice Executoru ca nu merge sunt aproape sigur ca are dreptate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@flp: nu pun mana in foc, poate nu stiu aia de la seat sa faca pe softul asta inca sau setarea respectiva este chiar secreta!

@all: chiar nu stie nimeni daca se poate face? Stiu ca asta pare o problema minora...dar poate ati mai facut asta la un model de 2005 de ibiza sau fabia...

Macar sa stim daca se poate...

Multumim!

Modificat de X-Ecutor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Automotive Electronics

:( Se poate 100%

46>10>canal 4---1 si canal 5---1 enter ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O chestie interesata / ciudata referitoare la blocarea automata a usilor cand se atinge viteza de 15Km/h (nu 20 km/h, parca): daca un geam este deschis, centralizarea inchide toate cele 4 usi si peste jumatate de secunda deblocheaza usa al carui geam este deschis (chestia asta am vazut-o la usa soferului, la celelalte usi inca nu am incercat).

La voi se intampla acelasi fenomen??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

la mine nu se intampla asa, chiar ieri am testat, dupa ce se inchid, raman asa chiar daca un geam este deschis

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare!

Vreau sa va intreb daca la vento din '94 cu inchidere centralizata vacuumatica se pot activa functiile astea?

Eu nu am telecomanda.

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ACTIVAT!

merge, insa la deschidere nu deschide decat usa soferului (treaba cu dublu impuls pentru celelalte usi).

La mine, din pacate, arma nu poate deschide usile la oprirea motorului decat daca le-a inchis ea, asa ca treaba cu inchisul usilor de computer si deschidere din alarma pica.

Cum se pot generea 2 impulsuri la scoaterea cheii din contact?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles ca la noul Passat se activeaza dintr-un meniu ascuns al BC, in care se intra cu o combinatie de butoane.

Are cineva idee daca si la masina mea exista un astfel de meniu ascuns si cum intru acolo.

Vreau si eu sa activez inchiderea usilor ca am vazut chiar azi o faza shoc.

Eram la semafor si in fata mea un Passat B5,5 in care statea linistit un individ. Trece pe langa mine o drogata si se duce glont la masina tipului, deschide usa din dreapta si se urca in masina ca la ea acasa. Tipu probabil uluit s-a chinuit creca vrea 5 min sa scape de dementa in fel si chip, si mai departe nu mai stiu ca am plecat din cauza disperatilor care claxonau ca la meci.

De data asta a fost cum a fost dar daca se urca langa tine o gorila si cu ceva scule in dotare, ce mai faci?

Asa ca ajutati-ma. Am devenit fricos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce masina ai pana la urma? cea din profil sau noul pasat?

daca e cea din profil se poate

si daca vii l;a intalnirea saptamanala poate te rezolv eu(in cazul in care pot sa ajung)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

daca ai modelul nou de passat se poate face si la el cu testerul. Incerc si eu joi sa ajung.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce masina ai pana la urma? cea din profil sau noul pasat?

daca e cea din profil se poate

si daca vii l;a intalnirea saptamanala poate te rezolv eu(in cazul in care pot sa ajung)

La masina din profil.

Vorbeam despre Passat-ul nou pentru ca la el am vazut si mi-a venit ideea.

Vin sigur, dar unde si cand?

daca ai modelul nou de passat se poate face si la el cu testerul. Incerc si eu joi sa ajung.

Are un prieten modelul nou si se poate din acel meniu ascuns, fara tester sau VAG-COM.

Sunt mai multe functii in meniul respectiv.

Daca nu stii de el o sa-l rog sa scrie detalii. Este Laur pe forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar de setat ca la deschidere sa deschida toate usile se poate face?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

REZOLVAT: '-- multumesc Dragos!

meniul 46 - Cent. Conv, recode 00019 (pentru IBIZA 4 usi, 2 geamuri electrice) OK

In acest cod sunt optiunile : inchidere automata la 15km/h, descuiere la luarea contactului a tuturor usilor si descuiere a tuturor usilor prin apasarea o singura data a butonului de pe cheie.

Pentru alte masini accesati www.openobd.org . Daca nu va gasisti masina in paginile de engleza verficati si in cele din germana, sunt mai complete.

ENJOY :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Fratilor, am si io o rugaminte la voi. Ajutati-ma si pe mine sa imi activez functiile inchiderii centralizate. Stiu ca trebuie un soft si o interfata pentru masina. Da nu stiu de unde sa fac rost de ele. Poate stiti voi. Platesc!! --- pt un golf V

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
poate sunt putin OT, dar pe mine ma intereseaza functia Autolock sau armare activa ( parca) , adica sa se inchida dupa 30 de sec dupa ce se inchide plafoniera si keia nu mai e in contact... am avut asa la vechiul si vreau si la asta... :P

Ma poate lumina si pe mine cum se implementeaza setarea asta? Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta este o functie a alarmei; daca vb. despre alarma din fabrica, nu stiu daca are aceasta functie (eu nu am alarma din fabrica :) Ar trebui sa fie functia de rearmare dar, daca este asa, cred ca este o confuzie in explicatia de mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu am alarma, si eram curios cum/daca pot seta asa ceva la masina mea. Eu ma gandeam ca atat timp cat ai modul inchidere centralizata sa se poata realiza indiferent de prezenta su nu a alarmei. Si setarea asta este mult asemanatoare cu cea legata de viteza de deplasare numai ca depinde de timp. acum astept pareri pro si contra si eventuale variante de implementare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu am alarma din fabrica si am montat ulterior una. dupa ce am montat alarma usile mi se inchid dupa ce ating viteza de 20km/h si la 30 s dupa scoaterea cheilor din contact si stingerea plafonierei. Concluzia mea e ca au fost facute totusi setari in computerul masinii si nu tine de alarma

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!