Jump to content

Discuri frana Golf V


Rigips
 Share

Postare recomandată

Salut,

Detin un Golf V din 11.2005, cu ~ 125.000 km. L-am achizitionat SH in 2008, la ~ 90.000 km si de atunci nu i-am schimbat nici placutele, nici discurile de frana.

La reprezentanta mi-au spus ca trebuie schimbate toate placutele dar si discurile, in schimb conform sfaturilor unora de la o vulcanizare ar trebui sa schimb doar placutele (respectivii ziceau razand ca astia de la reprezentanta ar schimba discurile la fiecare 30.000 daca ar fi dupa ei).

Ce sa inteleg si pe cine sa mai cred? Cum imi dau seama de uzura discurilor de frana si cand ar trebui sa le schimb?

Am cautat pe forum dar nu am gasit decat topicul cu placutele, despre discuri nu am gasit nimic.

Mersi de ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa motorizarea care o ai ar trebuii sa fie discuri pe fata de 280/22 mm asta inseamna diametru/grosime zona activa ,cand este discul nou si merge uzura pina la 19 mm,lucru notat si pe disc dealtfel,succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se schimba cand sunt sub uzura minima, cum zicea si colegul, sau cand sunt ovale - lucru masurabil fie pe stand, fie cu piciorul, mana - cand pui frana la viteze mari, incepe sa traga volanul stranga dreapta - usor sau mai mult. Acum, parca i-as crede pe cei de la service nu pe nenea de la vulcanizare...

Modificat de _ionut
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult pt raspunsuri.

Nu am probleme la franare, dar tind sa cred ca grosimea discurilor e sub 19mm; o sa vad daca am cum sa le masor...

Acum, in eventualitatea in care le voi schimba, merita sa iau discuri originale? Adica ce diferenta de rulare e intre cele originale si unele peste medie ca si calitate? Eventual puteti recomanda vreun brand? Placute as vrea sa iau ATE. Masina e folosita zilnic, prin oras, cam 20 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discurile poti sa le masori cu sublerul. Ca idee eu mi-am luat acum 2000km discuri Textar(made in germany) pe spate si sunt foarte multumit, nu s-au ovalizat, sunt ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe spate cred ca se ovalizeaza mai greu, cele de pe fata duc tot greu saracele.

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Rog nu transformati intr-un topic despre tipuri si recomandari pentru discuri frana...

Titlul acestui topic este altul

Aici aveti detalii despre dimensiuni si coduri iar acest topic (in ciuda numelui) ofera informatii ref la diversele branduri de discuri

Alte linkuri ajutoare / complementare

Vibratii la franare

Frana la Golf5

Pietre la discuri

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se vede pe disc cand trebuie schimbat, ca apar acele flori vizibile pe marginea acestuia, franele nu prea mai opresc masina in timp util, iar daca mai sunt si vibratii la franare atunci este clar ca le-a trecut vremea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie masurate, nu te poti lua dupa vibratii sau dupa flori :icon_thumright:. Vibratii apar cand se ovalizeaza, nu cand se uzeaza ... Eu am discuri identice cu ale colegului la masina din semnatura, 280 de mm pe fata si la masuratoare au iesit ca au putin sub 19 mm (adica sunt uzate la limita) si masina nu vibreaza deloc la franare si nici franare nu e ineficienta. Discurile si placutele de frana au 140 000 km (adica de cand e masina noua) si nu au fost schimbate niciodata iar masina a mers numai in Romania ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Va zic eu cum face un disc ovalizat ca tocmai mi-am dat comanda de discuri fata.. intre 100- 120 km/ora vibreaza masina la franare.. mentionez, masina avea 5000 km cand am simtit ca vibreaza..e foarte usor de ovalizat discurile si foarte repede: discuri fierbinti balta cu apa rece, combinatia letala.. dar nu faceti confuzii, din cauza discurilor nu vibreaza volanul stanga dreapta... vibreaza toata masina..iar la oprire lina pe drum plan simti ca si cum s-ar opri in valuri, ba tine frana ba nu tine...brembo de 280 mm 320 ron/set..60 ron montat .. sunt si mai ieftine.. iti poti lua aerisite, cele cu gauri..sunt mai rezistente ca nu se inferbanta asa tare .. nu sunt mult mai scumpe dar trebuie sa le schimbi fata spate daca tii la estetica.. bafta... si nu mai muscati la vrajeala celor din service care nu stiu sau nu au scula necesara pentru a verifica ovalitatea discurilor si iti face un stand de franare din care cica el deduce daca sunt sau nu ovale discurile..IRELEVANT.. se masoara cu un aparat care se pune pe disc.. bafta..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Buna Ziua

Masina mea G5 sportline 1.9tdi chip 140cp 115.000km.

Am fost in primavara sa imi cumpar consumabile pt revizie , iar tipul care vindea acolo a venit pana la masina sa vada ce tip de placute de frana am nevoie (sunt 2 tipuri pt golf v) si mia zis ca am discurile "mancate" si ca ar trebui sa-mi cumpar si discuri de frana.

Am fost la mecanicul meu ( o ruda) si a zis si el ca da... sunt cam tocite dar nu e nevoie sa le schimb ... cand schimb data viitoare placutele o sa le bage la nu stiu ce aparat sa le indrepte( nu am schimbat placutele in primavara pt ca erau bune ... doar mi se rupsese firu ala de la senzor si se aprindea pe bord ca trebie sa le schimb) , eu nepriceput am zis OK .

Ideea e ca eu schimb placutele odata pe an ( fac cam 10.000-15.000 km pe an.. dar conduc mai agresiv si reusesc sa mananc un set de placute FERODO pe an).

Zilele astea trebuie sa ma duc sa imi indrept discurile ... m am uitat mai atent si am observat (ochiometric) ca sunt tocite cam 3mm, din talon + linkul dat de DUDU reiese ca am dicuri "1KZ - Diametru [mm]:286 mm, Grosime disc frâna [mm]:12mm

Oare e bine sa le indrept? Mentionez ca in ultima vreme ..de vreo 2-3saptmani cam asa ..tremura volanu la franare dar nu mereu (dasta vreau sa si fac chestia cu schimbat placute(chiar daca inca mai au "carne") + indreptat acum ..

In alta ordine de idei ..nici nu stau ft bine cu banii in momentul de fata (eu as fi vrut sa cumpar discuri) ... dar daca nu e bine faza cu indreptatu mai bine ma chinuii sa vad cum fac sa imi iau discuri ..O recomandare in cazu asta? in pret mai mic?

Franele inca tin foarte bine cu tot cu tremurat sau fara (tremuratul apare random ...dar in ultima vreme parca e mai des)

In alta ordine de idei ... din cand in cand, cand invart de volan pe loc aud niste "tacanituri" .. invartit de la maxim dreapta la maxim stanga se aud vreo 5-6 tacanituri ... si daca ma intorc unde se aude si invart 10 grade dus-intors in acelasi loc se aude intruna acolo .... tot asa am fost la mecanic.. i am aratat si a zis ca n-ar fi sunet de "nush ce a zis" si ca sa nu atinga vreun "colier" si sa nu imi fac griji....dar mi se pare dubios. Vreo idee cineva?

Multumesc Anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MAsoara grosimea discurilor si atunci vezi daca trebuie sau nu schimbate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am (imi scapa numele uneltei) ca sa pot sa vad exact cat de tocite sunt ... presupun ca daca masor pe exterior (buza) nu ar trebui sa fie tocit discul

eu vad ca e tocit doar acolo unde calca placuta de frana .. si "ochiometric" vad un 3 mm fata de buza (unde nu cred ca a fost tocit vreodata... va rog sa ma atentionati daca gresesc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se masoara pe marginea unde e buza aceea mai mare se masoara acolo unde calca placuta cu un subler sau micrometru.

Modificat de dizy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Imi poate spune si mie cineva care sunt codurile pentru discurile de frana din urmatoare imagine (am gasit stickerul din portbagaj)?

P.S. Trebuie sa schimb discurile spate si nu stiu ce dimensiune au.

Multumesc.

post-68604-0-98412800-1317216267_thumb.j

Modificat de S E A
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata am gasit:

1KD - Diametru [mm]:255 mm / Grosime disc frâna [mm]:10 mm

1ZF - Diametru [mm]:280 mm / Grosime disc frâna [mm]:22 mm

Dar totusi, pot monta dimensiuni mai mari de discuri de ex. ca cele de GTI, GTI Ed. 30 sau de R32?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, dar trebuie montate in plus in functie de caz alte etriere sau port etriere sau amandoua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sea : nu merita sa faci acest upgrade la masina ta...franele ei sunt mai mult decat ultra satisfacatoare.... crede-ma...mai bine iti pui o pereche de discuri si placute ate fata si TRW pe spate si ai sa vezi ce bine franeaza. cu respect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Buna ziua ,ce discuri fata-spate si placute imi recomandati la masina din semnatura ?pret-caltiate sa fie destul de ok :) multumesc.ast raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut! Stie cineva dimensiunile la discuri pt. un golf 5 din 2004 1.9 tdi, 105 cp, BKC? (fata + spate)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde gasesc stikerul ala? in portbagaj sub placajul de la roata de rezerva am un stiker dar nu gasesc nici un cod.

Trimis de pe al meu GT-P5200 folosind Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

WVWZZZ1KZ4W128292

Trimis de pe al meu GT-P5200 folosind Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!