Jump to content

T4 - probleme cutie viteze


claudiudragos
 Share

Postare recomandată

dj

buna,aceeasi problema o am si eu ca si untar,am comandat astazi piesele 41 si42 dar dupa ce am citit ce a patit mi-e teama ca le cumpar degeaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

piesa 41 se potriveste....adinel...ai grija sa dai semne sa nu dereglezi acolo reglaju... :icon_bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

semne e mai greu sa faci pentru ca e pozitie mai incomoda langa rezervor , cel mai simplu inainte sa desfaci bagi masina in marsarier si apoi desfaci , iar la montaj rogi pe cineva sa tina schimbatorul sa nu sara din pozitia respectiva , iar daca nu ai pe cineva sa te ajute poti sa in a 3 a sau a 4 a si pui schimbatorul usor inclinat spre dreapta masinii(asta cand esti sub masina si montezi tija in schimbator) si ca sfat prima data se preseaza bucsa in urechea de pe cutie si cu tot cu ureche se preseaza pe ax , dar atentie nu va zgarciti cu vaselina ca altfel spargeti bucsa si o menchina ar fi foarte buna ca sa nu va chinuiti

unitar il scanez sau eventual capitolele mai interesante

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult andrei...da-mi pe mail te rog..partea cu timoneria fiind primu lucru....evoluciano_evoluciano@yahoo.com

inca astept pe cineva cu codul la piesa aceea....cei de prin magazinele de piese nu imi inspira incredere mai ales cand au 2-3 feluri diferite de piesa...atunci e problema ca nu sti care e buna...iar cat despre a merge direct cu piesa...nu imi pot tine masina pe butuci...ma folosesc zi de zi de ea ! :icon_bounce: chiar imi pare rau ca acum nu mai pot baga deloc in a-5-a....si nu stiu de ce sa ma apuc mai intai si ce sa fac...sa astept codul piesei de la vreun coleg de aici mai stiutor...sa cumpar si piesa aia.. eu ma gandeam oricum de ce piesa 42 nu se potriveste acolo..m-am gandit ca ar fi benefic sa le schimb pe toate 3.... :dry: nu stiu ce sa mai zic si nici de ce sa ma apuc mai intai. parca nici nu m-as apuca...ma luase nervii cand am vazut ca nu mai merge marsarierul :bom: :lol: acum am un t4 cu 4 viteze :lol:

Modificat de untar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am schimbat bucsa de sprijin,am dat jos maneta si suportul bucsei,acea tabla,le-am bagat fortat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai trebuie cumparata inca o bucsa,cea care intra in urechea de pe cutie,eu am gasit numai jumatate din ea pe scut pt.ca se rupsese,este din cauciuc,ca un fel de dop in care intra bila nr 42

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai da inteleg ca mai trebuie cumparat..doar ca nu stiu care...adica piesa aceea trebuie sa aiba un cod...vad ca nu ne ajuta si pe noi cineva cu un cod de piesa.. :dry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna dragi colegi.

Am o problema la un T4 platforma, mi-a picat volant si e bimasica. Ma poate ajuta cineva cu informatii unde as putea gasi una din dezmembrari, reconditionata sau poate chiar noua la un pret rezolabil. Am primit o oferta in jur de 3100 lei, ceea ce mi se pare cam mult.

Multumesc

E ok si aici daca postezi nu trebuie sa deschizi alt topic. Multumesc

Modificat de flotouran95
New topic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uitat-e pe prima pagina la cele 2 cutii de viteze date de claudiudragos,la cutia nr.2 piesa noastra este cu nr.53 eu am comandat-o astazi,costa 10lei dar nefiind pe stoc o primesc doar peste 3 zile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@untar..posteaza o serie de caroserie,daca avem norocul sa o filtreze(masina e mai veche ) o sa iti fac o schema cu piesele care iti trebuie.Eventual imi tragi un pm..sa nu uit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin cu problema celor doua bucse !!! am cumparat cele 2 piesa nr 41 si 42......am desfacut acolo...piesa nr.1 se potriveste insa nu intra in marsarier, iar piesa 42 nu se potriveste deloc diametrul interior fiind mai mic !!! ajutor !! claudiudragos- tind sa cred ca acolo alea erau piese pentru anul 1994,iar avand 1996 cred ca sunt alte coduri,alte piese adica :dry: astept raspunsuri ...problema nu ar fi asa mare pentru ca bucsele au costat 13lei amandoua,dar nu am rezolvat problema in sine care este destul de enervanta !!!

45 e acea bucsa de sprijin,n-am putut zilele astea sa urc poza pt ca etka imi dadea o eroare ciudata,vezi si codu in poza da?

post-23432-0-04547200-1323268507_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult cabina...da se vede si codul..nu-i problema mai bine mai tarziu decat niciodata :icon_confused: :beer:

Modificat de untar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin...mi-a venit piesa...45....vreau sa ma apuc de montatul ei...acum vreau sa stiu..ca sa fiu sigur de ceea ce fac...bucsa rotunda...trebuie sa imi intre in piesa asta...adica sa fie inauntru el ca intr-un pahar?? sau trebuie sa stea decat pe buza? din ce mi s-a explicat aici...cu menghina si vaselina...tiind sa cred ca trebuie bagata inauntru ,insa vreau sa fiu sigur! astept raspunsul vostru..post-99725-0-36220100-1323805034_thumb.j

Modificat de untar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da trebuie bagata inauntru , piesa respectiva intra in urechea de pe caroserie apoi cu o prea multa vaselina si rabdare se preseaza in aceasta bucsa timoneria

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok....maine ma apuc sa vad ce reusesc....zici ca de reglat nu mai trebuie nimic?? la mine inainte sa desfac acolo imi intra si a-5-a dar din 2-3 incercari...acum schimbatorul nici nu mai are cursa asa mare spre dreapta!! stima!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa ne spui si noua cum le-ai schimbat pt ca si eu am toate piesele[41,42,45] cumparate dar nu le-am schimbat inca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am rezolvat problema cu bucsele..acum merge singura in viteza :icon_redface: adinel citeste toate posturile scrise aici de andrei_c123 cu detaliile de schimbare nu are rost sa mai zic si eu acelasi lucru inca o data...exact asa am facut,este ceva chinuiala..am avut si menghina :icon_bounce: daca ai la timonerie bucsa cu acel splint ai cumparat ca si mine degeaba piesa 42... :icon_thumleft: tin sa precizez ca eu am demontat acea ureche ca sa imi fie mai usor de strans in meghina :exclaim: bafta adinel sper sa fi un om calm daca esti grabit nu cred ca o sa reusesti :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

foarte simplu se baga acea bucsa se pune prima data in urechea de tabla dupe care se pune vaselina apoi se strange in mingina ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Acum trebuia sa plec la Constanta dar nu acasa;nu mai intra in viteze,parca calc pedala de ambreiaj degeaba,opresc motoru bag a 2 a si da sa plece,accelerez pleaca si merg asa,ii dau a 3 a in mers fara ambreaiaj si merge,dar cand sa bag normal in a 1 a nu vrea,decat fortat tare;placa de presiune ceva?aveti idee?Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te-a lasat ambreiajul si doar cand desfaci vezi daca e si placa sau numa discul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am demontat de cinci ori si nu stiu ce sa/i mai fac .am schimbat pompele de ambreiaj si tot nu imi debreiaza cum trebuie am schimbat cuiul de pe pompa de la cutie si parca e un pik mai bine dar de la mare la mic tot greu merge trebuie sa calc un pic frana ca sa intre in viteza ce poate fi ?

ca ma dispera deja.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!