Jump to content

problema lampa stop


Vizitator
 Share

Postare recomandată

Ieri am observat ca unul din becurile din lampa suplimentara de frana (cea de sus, integrata in eleron) s-a ars. M-am uitat in Etka si nu exista nici o informatie despre becuri, existand doar un cod de produs pentru lampa. Stiti cumva daca se pot schimba becurile separat? O sa ma apuc astazi s-o demontez, insa sper ca s-a mai lovit cineva de problema asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lampa respectiva e pe leduri,din pacate am senzatia ca nu o poti repara si e capsulata.Daca reusesti sa o desfaci iti las cateva coduri pentru ledurile respective .NARVA 55555,OSRAM LED,PHILIPS 0815.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e deranjant, atata timp cat sunt vreo 8 becuri (leduri) in ea, e doar o problema estetica. Mi se pare normal sa fie capsulata, atata timp cat se afla in exteriorul masinii si pe haion ajunge o mare cantitate de apa si noroi, atunci cand se circula pe ploaie.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cristian: nu le poti schimba, eu am schimbat lampa cu totul (200 ron). In timp o sa ti se arda si restul de leduri. Mie mi-au murit 5 cate 5 (sunt 4 grupuri de cate 5 mi se pare)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer mie imi pare anormal,pt ca pt un led de 3 lei trebuie sa schimbi lampa cu totul pe care dai ceva bani.Acum 2 zile mi-a venit cineva cu un vito din 2008 si se plangea ca da o gramada bani pe lampa.Sincer imi pare ca e gandita destul de prosteste problema de catre producatori,daca iti iei noua si iar iti pica un led peste 2 ani...iar alti bani alta distractie,parca e trecuta la categoria de piese consumabile :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am de gand sa dau 250 RON, cat am inteles ca e lampa noua, pentru un led care s-a ars. Daca mai raman 2-3 leduri atunci o s-o schimb, insa acum din 12 au ramas 11, suficiente, zic eu, pentru a nu influenta substantial vizibilitatea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce coincidenta. Si eu am observat tot azi, in reflexia unui autobuz din spate ca mi s-au dus 2 led-uri de pe centrul lampii. Daca reusesti operatiunea pe care ti-ai propus-o pune un DIY. Asta daca nu ma apuca pe mine si ti-o iau inainte. Nu stiu insa unde as putea gasi led-urile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ledurile chiar nu ar fi o problema, ideea e sa se poata desface fara a se distruge de tot si apoi eventual si lipi la loc cat de cat etans. Daca reusesc sa o desfac in conditiile astea o sa fac cateva poze, altfel, daca vad ca nu am sanse sa o rezolv nu o sa continui, prefer s-o las asa. Alte marci au in lampa asta un bec nenorocit, ai nostri au zis ca e mai scump asa.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Iar la mine ca am observat la toata lampa, cum e? Are vreo siguranta ceva separat cumva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu merge deloc ceva electric care este pe hayon, se verifica daca nu este rupt firul in burduful de cauciuc care face legatura intre masina si hayon. La fiecare inchidere si deschidere a usii, firele se indoaie si se rup.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Multumesc, asa a fost. Firul rupt. Ma astept si la altele. Gasesc tot cablul din mufa in mufa (priza) pe undeva in afara de reprezentante? Mi-e si frica sa merg la ei!!!!!!!!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti incerca la dezmembrari, insa vezi ca acest cablu e acelasi pentru toata partea din spate, inclusiv inchiderea electrica a portbagajului, stopuri, lumina de ceata. Trebuie sa gasesti o masina cu aceleasi dotari cu a ta.

Cablul nou la reprezentanta e cam 52 EURO, iar codul de produs e 6L5 971 013 C.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Cristian! Cam mult totusi! Am gasit la PBV cu 118 ron, cam asa ceva. La SH nu risc sa patesc la fel dupa un timp relativ scurt de la schimbare? La pretul cu care am gasit nu cred ca merita decat unul nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E foarte ok pretul, probabil ai beneficiat de reducere pentru vechimea masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lampile LED se repara. Le demontati si ma contactati. Vi le fac eu dupa o zi pe alta platiti LED-urile si dati o bere ceva ca sa tina :D Sunt LED-uri superflux, ca sa fie treaba treaba se pot inlocui toate cu LED-uri Nichia speciale pentru auto care sigur nu se vor arde pana duceti masina la rabla :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De demontat e usor, problema e de desfacut, din cate am vazut eu lampa e oarecum etansa ca sa nu intre apa. Oricum, la mine a inceput sa palpaie al doilea led, ma tem ca in curand iti fac o vizita. Cam cat dureaza operatiunea de schimbare a ledurilor?

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@iulidan2000: de ce nu incerci sa-l repari? de ce crezi ca nu va tine? cumperi un kit de reparatie (pentru mufe daca vrei asa) ori pur si simplu extinzi instalatia si faci innaditura unde crezi tu ca e mai bine (spatiu pentru a le ascunde sub platice este berechet).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nevoie sa cumperi kit de reparatie, exista fiecare mufa separat, cu cod de produs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca exista, insa Iulian pare ca nu doreste sa plateasca asa de mult si totodata a ridicat intrebarea daca cel SH va tine sau nu. Eu unul prefer varianta repararii cu fir. Am facut la multe masini aceasta operatie fara feeback negativ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lampa se repara de pe o zi pe alta (am mentionat) in functie de cum imi permite si mie timpul. Eu tin minte ca am desfacut-o usor, dar nu mai retin detalii. Mai greu pana am dat eleronul acela jos cu clemele metalice destul de rigide.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu l-am dat jos pe al meu ca sa vad ce e cu lampa, nu a fost foarte greu de demontat/montat. Din cate imi dau eu seama, daca s-a ars un led, incep sa se arda pe rand si celelalte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam de ajutor si sfaturi! Buba era la cablu, in burduful specificat. Am facut inaditura, insa am inteles ca sunt probleme daca se intampla ceva, CASCO nu mai deconteaza daca descopera inaditura, chiar daca e facuta la mare arta. Inaditura e inaditura. Asa sa fie? Chiar bun pretul, nu stiu daca au luat in calcul vechimea ... La Alto am si card si cred ca mai obtin ceva reducere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine se intampla ceva ciudat de cateva zile, totul a inceput cu arderea becului de pozitie/frana de pe aripa stanga, moment in care nu mai functiona nici lampa suplimentara de stop. Am schimbat becul, a inceput sa functioneze si lampa suplimentara de stop, insa ledurile fileaza, nu stau aprinse la intensitate maxima. Cred ca trebuie sa ma pregatesc s-o duc la Soran.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Semnalul de frana pe lampa suplimentara pleaca de la acea lampa. Daca becul sau papucii se misca e posibil sa afecteze si lampa. E doar o parere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil sa fie un scurt acolo, am gasit soclul becului topic putin, cred ca e un contact imperfect. Zilele astea o sa dau jos stopul din nou sa ma uit ce e cu becul ala. E posibil sa se fi ars ledul din lampa suplimentara din cauza contactului imperfect? Stopul e crapat oricum, am gasit masina lovita in parcare cu bara rupta si miscata spre sus, din cauza asta s-a spart si stopul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!