Jump to content

Octavia 3


PTDA
 Share

Postare recomandată

Jantele din cauza ca-s negre par foarte mici, daca bine retin erau pe 18, si parea ca are si suspensie sport. Sa fie masina de drive/expo la PBN?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • 2 months later...

http://www.autolatest.ro/teste-auto/test-drive-de-consum-cu-noul-hyundai-elantra-1-6-crdi-de-136-cp-highway-2017-o-berlina-care-sfideaza-skoda-octavia

O comparatie aberanta din punctual meu de vedere nu prea au Skoda la suflet cei de la auto la test . 10.000 de euro diferenta de pret la dotari similar !!! Chiar au bau ceva acuma de sarbatori .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puștanii au fumat expirate, asta e clar. :)
Pentru ei, o diferență de 20CP înseamnă "motor mult mai puternic". Las la o parte restul axiomelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Salut,

masina nu arata rau insa mie bordul nu imi place! Ce iarasi nu am inteles, insa posibil sa fie sarbatoriile de vina (am baut prea mult :) ) este urmatorul citat din articol?

"Diferenta dintre Elanta si Octavia la aceelsi nivel de echipare este de 10.000 euro suma pentru ca un client poate sa-si mai cumpere o a doua masina de clasa mica".... adica e mai ieftina sau mai scumpa?? :P

Insa am mai remarcat ceva in articol, fapt pe care il pot confirma si eu:

"Calitativ modelul coreean se afla la aceelasi nivel cu Skoda Octavia III in ciuda carcotasilor din Romania mari fani Octavia indiferent de faptul ca modelul de fata Octavia este un produs clar inferior vechilor generatii Octavia I si Octavia II."

Ultima patanie: dupa lupte seculare si 6 luni de trait cu zgomot din zona distributiei, cei de la Skoda Germania mi-au dat dreptate (cei de la prokar si porsche Timisoara NU)  si mi-au schimbat rola intinzatoare si cureaua de distributie la doar 62k. Dupa nici 2 saptamani si dupa 2k un alt zgomot a reaparut cand motorul este rece! Asa ca las-o in mama ei de treaba si de calitate ceha/ germana..... Si conform manualului cureua se schimba la 200k....

Un an nou fericit tuturor!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Elantra nu arata rau, dar interioarele la masinile coreene sunt mai slabute comparativ cu masinile europene....totusi sa ajungi sa compari elantra cu octavia este deplasat. Elantra mai are nevoie de cateva generatii ca sa se bata de la egal la egal cu octavia...pana atunci puncteaza la garantie si design (si asta subiectiv vorbind)

Modificat de cristiansen077
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Articolul ala e o gluma... E un exemplu clar de reclama mascata intr-un asa zis articol (platit) "comparativ", tendentios, plin de inexactitati, intre doua vehicule (ca de obicei se respecta si reteta clasica : challenger-ul vs modelul de top in vanzari din gama). Penibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In portbagajul Octaviei bagi o Elantra cu totul si pe bancheta din spate 5 coreeni si tot Elantra e mai buna(oare?).Ce interior mai bun la Elantra cand ai o pozitie la volan de zici ca stai pe W.C.Plastice au amandoua, asta e clar, insa in Octavia parca nu sunt taiate cu toporul si lipite cu superglue.

Ce elantra iti iei cu 10.000 de euro?Ca octavia 1.6 TDI bate pe la 20.000 Euro(vorbind de diferenta de 10.000 euro spusa de reclamagii din articol). 

Cand hyundai o face o masina la care plasticele sa nu inceapa a canta de la 7000 km rulati in oras pe drum ok, atunci poate o merita in defavoarea octaviei.Dar cand vorbim de octavia care la 90.000 de km nu are nici un "cantaret" in interior, culmea pe aceleasi drumuri ca hyundai-ul i30 si mai proaste cateodata, nu poti spune ca ai interior mai bun la hyundai.PUNCT

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se compara Elantra cu Skoda Octavia ? Am mai fost cu ea pe la service dar am ajuns si in locuri frumoase ca acesta impreuna fara probleme.

post-131-0-82989100-1476712175[1].jpg

Modificat de Teodoreanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 12/30/2016 at 3:54 PM, Teodoreanu said:

http://www.autolatest.ro/teste-auto/test-drive-de-consum-cu-noul-hyundai-elantra-1-6-crdi-de-136-cp-highway-2017-o-berlina-care-sfideaza-skoda-octavia

O comparatie aberanta din punctual meu de vedere nu prea au Skoda la suflet cei de la auto la test . 10.000 de euro diferenta de pret la dotari similar !!! Chiar au bau ceva acuma de sarbatori .

Cred ca cei de la skoda nu i-au dat masini la test ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau autorul este posesor de DSG7 cu probleme :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hyundai au furat clar bordul lui Seat Leon 5F :))) . Eu nu zic ca nu sunt calitative, dar cat timp elantra este o masina net inferior octaviei 3 la partea de ergonomie, portbagaj, loc inauntru, motorizari posibile( de exemplu aceasta motorizare este OK pentru cei care isi cumpara O3 1.6TDI...dar cei care vor un 2.0TDI, 1.8TSI ca si putere? ) Da am mers si eu cu noile hyundaiuri si da erau foarte OK ca si feeling in interior dar sa zici ca este o alegere mult mai buna ca si un O3... mi se pare o gandire foarte ingusta. Da probabil este mai fiabil ca O3, nu comentez, dar daca numai pe fiabilitate ne-am duce, toti am cumpara masini cu motoare mici aspirate cu cutie manuala, slab echipate si am sti un lucru macar. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca pretul nu mai reprezinta un criteriu esential in alegerea unei Octavii in raport cu concurenta, nici fiabilitatea nu mai e un punct decisiv, nici garantia mai mica in raport cu ceilalti producatori, designul Octaviei 2017 e... meh :huh: (ca sa nu zic ca e urata cu spume), ce mai ramane drept criteriu capital, motorul? Cam subtire argument...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Per ansamblu Octavia 3 este mai practica. Pana cand un alt producator nu va veni cu o masina compacta care sa aiba dimensiuni apropiate de clasa D, Octavia se va vinde in draci. Vanzarile arata ca sunt multi cei care platesc in plus pentru spatiul oferit de Octavia. Problema este ca preturile o iau in sus prea mult fara o crestere in calitate sau fiabilitate. Si asta pentru ca nu exista o concurenta adecvata .

Se pare ca singurul producator care a inteles strategia Skoda cu cresterea in dimensiuni este .. Honda cu noul CivicX, care aduce un plus de 20cm la sedan si hatch.

PS. Asta nu inseamna ca masinile coreene nu sunt bune.

Modificat de Doc Morelli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Ciprian Petrescu
On 30.12.2016 at 22:19, vj_lau a scris:

 

Salut,

masina nu arata rau insa mie bordul nu imi place! Ce iarasi nu am inteles, insa posibil sa fie sarbatoriile de vina (am baut prea mult :) ) este urmatorul citat din articol?

"Diferenta dintre Elanta si Octavia la aceelsi nivel de echipare este de 10.000 euro suma pentru ca un client poate sa-si mai cumpere o a doua masina de clasa mica".... adica e mai ieftina sau mai scumpa?? :P

Insa am mai remarcat ceva in articol, fapt pe care il pot confirma si eu:

"Calitativ modelul coreean se afla la aceelasi nivel cu Skoda Octavia III in ciuda carcotasilor din Romania mari fani Octavia indiferent de faptul ca modelul de fata Octavia este un produs clar inferior vechilor generatii Octavia I si Octavia II."

Ultima patanie: dupa lupte seculare si 6 luni de trait cu zgomot din zona distributiei, cei de la Skoda Germania mi-au dat dreptate (cei de la prokar si porsche Timisoara NU)  si mi-au schimbat rola intinzatoare si cureaua de distributie la doar 62k. Dupa nici 2 saptamani si dupa 2k un alt zgomot a reaparut cand motorul este rece! Asa ca las-o in mama ei de treaba si de calitate ceha/ germana..... Si conform manualului cureua se schimba la 200k....

Un an nou fericit tuturor!!

Cateva opinii personale:

- O3 este clar un produs mai slab decat O2 dar nu ca O1. Octi 2 si Fabia 1 au fost generatiile cele mai bune scoase vreodata de Skoda.

- Hyundai Elantra 2016 nu are teste euroncap deocamdata. Vechile elantra au o siguranta la nivelul daciei...

http://www.euroncap.com/en/ratings-rewards/latest-safety-ratings/?selectedMake=7287&selectedMakeName=Hyundai&selectedModel=0&selectedModelName=Model&nodeId=1628&allProtocols=true&includeFullSafetyPackage=true&includeStandardSafetyPackage=true&selectedProtocols=26061,24370,1472,5910,5931,-1,14999&selectedClasses=1202,1199,1201,1196,1205,1203,1198,1179,1197,1204,1180&allClasses=true#&allDriverAssistanceTechnologies=false&selectedDriverAssistanceTechnologies=

- Nu stiu de unde a aparut ideea ca motorul 1,6 TDI VAG este depasit de normele de poluare...al meu EURO 6 este chiar mai curat decat un benzinar EURO 4. (vorbim de diesel totusi care scoate fum si particule...din cauza combustibilului mult mai greu ca si tip) Acest diesel EURO 6 are teava de esapament curata la peste 10.000. km !!!

- Absolut toate motoarele moderne cu injectie (mono si multipunct) au combustibil taiat in frana de motor pana la turatia de revenire, care este variabila de la motor la motor. Absolut toate sistemele masinii functioneaza in acest mod prin recuperare de energie pe coborare sau oprire. Pacat ca azi nu se mai face teorie la scolile de soferi si in acest mod ies in trafic 90% habarnisti.

- Cat despre bataia de joc la adresa clientilor din Romania, facuta de importatori si distribuitori, stim...nu e nimic nou. Atat timp cat nu sunt luati de gat si tinuti la respect de autoritatile noastre, ei vor continua asa la infinit. Acum neglijenta si abuzul in serviciu s-au dezincriminat...deci o sa fie si mai mare bataia de joc, daca raman asa.

- 2.0 TDI fata de 1.6 TDI este cunoscut cu mult mai multe probleme la VAG. Dealtfel ar fi necesar un motor nou de 1.8 TDI care sa scoata undeva la 150 CP, cu o limita decenta de fiabilitate, plus revenirea unui 2.3 TDI pentru cei care vor  200 CP. (in locul vechiului 2,5 TDI care a fost o bijuterie de motor)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt niste reduceri destul de frumusele la masinile din stoc, unele au chiar si 2,200 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

@Ciprian Petrescu: esapament curat ai si la 150k daca ai DFP. Filtrul de particule aia face, nu scoate funingine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ciprian Petrescu2.0TDI dupa 2013 care de altfel este un motor nou nu este cu mai multe probleme ca si 1,6TDI, da vechile 2.0TDI-uri mai ales cele de inainte de 2009 erau intradevar o pacoste... Chiar 1.6TDI deocamdata este cunoscuta cu mici probleme de injectoare, desi probabil sio acolo la noile versiuni s-au facut remedieri... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciprian Petrescu

Da, am auzit de injectoare, tine exclusiv de calitatea slaba solicitata de VAG.

Producatorul ofera calitatea impusa de pret, problema este ca pretul si profitul este enorm la Skoda fata de concurenti.

http://www.capital.ro/cat-castiga-producatorii-auto-pentru-fiecare-masina-vanduta.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
ConstantinM_VWF

Salut,

Scuze daca nu e topicul potrivit - rog un moderator sa mute/sau sa ma indrepte spre locul potrivit.

Cum pot afla ce nivel de echipare are masina mea?

 

AMB din poza vine de la Ambition?

Multumesc

me_optionale - Copy.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

AMB vine in cazul tau de la Ambition. A mea are echiparea Elegance si pe eticheta e trecut ELE. CHPA iti este codul de la motor.

O seara faina!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

A făcut cineva la service operațiunea de demontare a carenajelor , curățarea de frunze și desfundarea scurgerilor?...se merită? Mulțumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
  • 1 month later...

Salut!!

S-a pus din fabrica pe O3 break 1.6 TDI PDG??

Daca da,are vreun coleg codurile de la amortizoare,arcuri,eventual inaltatoare pentru suspensia respectiva??

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!