Jump to content

Semnalizari aprinse in stilul USA


Emy D
 Share

Postare recomandată

Acum ca am farurile modificate, vreau sa fac o combinatie; sa fac cumva ca la aprinderea luminilor de pozitie sa se aprinda si semnalizarile (cum au masinile americane, gen Hummer). Am vazut ca dau bine daca stau aprinse, insa nu stiu cum as putea face asta. E cineva care a auzit de asemenea modificari? Sau are cineva o idee in sensul asta?

PS: Imi cer scuze moderatorilor daca se considera ca nu am postat unde trebuie, insa nu am gasit decat ceva vag pentru golf 3 si 2, si as vrea ca impreuna cu colegii mei cu transporterele sa facem un sistem asemanator pentru transporter 4/si /sau pt T3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

raducrisstian

Pai cred ca o varianta ar fi sa mai bagi un bec de pozitie in corpul lampii de semnalizare. Iei de exemplu niste socluri de Dacie sau orice alt fel, dai gauri in lampa (daca iti permite in spate) si mai pui un bec.

La becurile mici (de exemplu la lucas) merge sa legi un plus de pozitie in loc de masa semnalizarii. Acest sistem functioneaza ca unele lampi de gabarit de pe la tiruri. Dar la becuri de putere mai mare (cat au cele din semnalul din fata) nu cred ca mai merge.

Cred ca cea mai buna varianta ramane sa mai pui un bec in lampa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

americanii au mai multe tipuri de semnalizari

1 lampile de semnalizare stau aprinse tot timpul iar cand dai semnal se sting (clipesc)

2 stau aprinse la intensitate mica si cand dai semnal se aprind mai tare (ca stopul pe frana la noi)

3 secventiale, se aprind 3 becuri unu dupa altul. (asta se mai combina cu sistenul de la pct 2 )

oricare dintre ele merge adaptat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gauresti semnalizatorul si introduci in el un bec de 5W (de pozitie) portocaliu si il legi la pozitie . Eventual daca vrei poti sa scoti becul de pozitie si sa lasi numai pozitia de sua nou montata din semnalizator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

piticu_1980

Poti sa cauti un soclu in care se pun becurile cu 2 filamente. Daca nu ma insel la dacia supernova la semnalizarile pe fata gasesti asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu cand mi-a fost montat la reprezentanta carligul de remorcare, pe acolo cand au pus si calculatorul ala aferent sistemului de cuplare, nu stiu ce legatura au facut ca abia cand am ajuns am obs ca semnalizarile stau aprinse cand sunt aprinse luminile masini, dar m-am si intors a doua zi si le-a facut sa se stinga, dar stiu ca semnalizau cand era de semnalizat si cele din fata, mentionez ca doar la cele din fata s-a ivit problema. Nici nu am fost curios sa ii intreb ce a avut, banuiesc ca ceva sigurante in plus in minus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salut . am mai vb si cu niste prieteni ideea asta si am constatat ca ar fi bn daca am trage un fir de la pozitie la semnalizare cu plus . pe firul care vine la semnalizare ar trebuii montata o dioda ca sa nu ajunga curentul sa blocheze aprinsa semnalizarea . e doar o idee . nu stiu neaparat daca ar si functiona pt ca eu cred ca nu se va stinge becu adica nu va clipi 

Modificat de vrs.veres
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica ce soclu ai tu. E posibil sa gasim unul de SUA care sa mearga la tine - si atunci e mai frumoasa modificarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune bec cu 2 faze , una pt pozitie si alta pentru semnalizare .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea mai simpla si mai sigura metoda este sa pui soclu si deci bec cu doua filamente, filamentul de 21w il alimentezi de la semnal, filamentul de 5w il alimentezi in paralel cu pozitia . Totodata este si cea mai eleganta metoda, fara multe fire sau diode intercalate in circuit, si nici masina nu simte in nici-un fel ca ai facut modificari. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexandru_poparo

salut banuiesc ca interesul tau ar fi ca semnalizarea sa ramana aprinsa pe tot timpul functionarii si sa clipeasca atunci cand semnalizezi. eu la vechiul vito asa am avut si instalatia am modificato cad mi-am schimbat tripele spate cu unele cu led. statea frumos. daca esti un pic atent si ai catusi de cat habar de electronica incearca sa dai jos panoul de sigurante ala cu relee si sa inversezi polaritatea. insa vezi ca firul de plus trebuie sa-l iei de undeva de la contact adica sa ai curent pe instalatia de semnalizare doar in momentul cand pui contactul. tin sa mentionez ca eu cand am facut aceasta modificare doar am ajutat un electrician si mi-a explicat el cum se face dar nu mai retin bine bine. tot odata mia pus si o dioda inainte sau dupa releu fiindca se incalzea ff tare si se ardea. [incearca sa faci aceasta modificare fara bornele la baterie puse si sa alimentezi instalatia cu fire prima data ca sa nu arzi si alceva] (nu garantez ca va functiona :icon_confused: )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Cea mai simpla si mai sigura metoda este sa pui soclu si deci bec cu doua filamente, filamentul de 21w il alimentezi de la semnal, filamentul de 5w il alimentezi in paralel cu pozitia . Totodata este si cea mai eleganta metoda, fara multe fire sau diode intercalate in circuit, si nici masina nu simte in nici-un fel ca ai facut modificari. 

Lucian eu am avut asa ceva cum zici tu pe un Aygo. Si acuma detin un Logan si am incercat sa fac la fel si nu merge calumea. Pozitia sta aprinsa numai pe filamentul de 21w si semnalizarea la fel. Si cand semnalizez imi face aiurea [rapid] exact ca atunci cand ai avea bec ars. Oare sa fi conectat eu ceva rau? Mentionez ca am pus bec cu doua filamente exact ca cel de frana vopsit cu spray galben transparent si am lipit cu pistolul doua fire pe cele doua filamente de sub soclul becului. Un fir l-am conectat la plusul de la pozitie. Si celalalt la plusul de la semnalizare. In pozitie am avut pus si becul normal de 5w. Deci pur si simplu "m-am intepat" cu cele doua fire lipite de mine de pe soclul becului pe pozitie si pe semnalizare si am facut gaura in fasung ca sa pot scoate firele lipite. Cu ce am gresit? Trebuia sa tin conectat firul de alimentare de la pozitie si pe semnal si pe pozitie? Iar cel de la alimentarea semnalizarii sa-l deconectez si sa-i fac legatura numai cu cel lipit de mine? Sau cum? Am ars si doua rezistente. Adica una de la pozitie pe partea care am lucrat si una de la semnalizare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la logan parca semnalul dat cand semnalizezi vine pe firul de - (masa ) , sau cel putin asa stiam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la Logan este cu niste rezistente pe maneta dar nu asta conteaza , releul tot + 12V trimite pe o parte sau pe cealalta. probabil colegul a gresit ceva pe acolo pt ca nu are de ce sa nu mearga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la logan parca semnalul dat cand semnalizezi vine pe firul de - (masa ) , sau cel putin asa stiam.

Multzam fain! Am inteles acuma unde am gresit. Am sa incerc si vin cu un replay. Am auzit de la cineva ca nu e bine sa pui bec vopsit cu spray din ala cu vopsea galben transparent care folosesc colegii la colorat triple. Aveti idee de un alt fel de vopsea pe care sa o folosesc la treaba asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Lumini de pozitie US Style :

 

Modificat de B0BBY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti cam sarcast cu comentul  tau.De ce nu ai pus aici postarea unde ne trimiti cu linkul tau.?Nu era mai simplu?Ca sa nu ne mai jucam cu ,,prostioare"

Modificat de flotouran95
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuzati de deranj. Linkul era tot catre acest forum, in topicul deschis de mine cu imbunatatiri utile, acolo unde am considerat ca ii este locul. Si postul era foarte lung si umpleam din nou cu text prea mult. Dar in calitate de moderator puteti sterge orice post, inclusiv intregul topic cu imbunatatiri utile, pentru ca oricum nu a interesat pe nimeni. Daca prin absurd imi voi pune vreodata carpa de-aia neagra pe capota promit sa postez parerile despre ea, ca asta sigur va interesa pe toata lumea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"...puteti sterge orice post, inclusiv intregul topic cu imbunatatiri utile, pentru ca oricum nu a interesat pe nimeni..." nu este adevarat! Mie mi-au placut foarte mult modificarile facute de tine si chiar imi doresc unele imbunatatiri pentru masina mea, de aceea ma bucur ca exista acest topic.Problema e ca nu toti au timp si bani ca sa le puna in aplicare si de aceea ti se pare ca munca ta nu a prezentat interes si nu este apreciata.Usa glisanta electrica este geniala, cred ca si pe forumurile din strainatate ar fi foarte apreciata.De asemenea imi plac foarte mult proiectoarele de pe plafon, comunicarea cu sistemele de pe masina prin intermediul mobilului, tempomatul si senzorul de lumina pentru faruri.Legat de "carpa neagra" sunt perfect de acord, si pentru mine intra la categoria ciuning alaturi de multe alte "imbunatatiri" dar este o problema strict legata de gusturi.Deocamdata nu am reusit sa fac nimic la T4-le meu pentru ca il am doar de cateva luni si m-am ocupat mai mult de partea tehnica si de cateva operatiuni pentru a evita "super problema" cu rugina. De asemenea mai am o masina(alta marca) la care mai am de facut unele imbunatatiri pe care mi le doresc de mult timp si de acum bugetul si timpul se vor imparti si va fi destul de dificil, dar promit sa contribui la continuarea topicului cu "Mici imbunatatiri utile" de indata ce ma voi apuca de treaba.Scuze pentru OFF

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

colegu', imi pare rau pentru tine ca nu te simti apreciat in munca ta dar nu este vina mea si oricum asta nu iti da dreptul sa iti bati joc de munca mea, pentru prostioara asta (cum ii spui tu) si alte prostioare am muncit multe ore si am cheltuit multi bani iar daca tie nu iti plac mergi pur si simplu mai departe nu ti-a cerut nimeni parerea.

in plus nimic din ce ai facut tu acolo nu aduce nici pe departe cu subiectul topicului sau crezi ca daca bagi un "scuze de off-topic" gata e ok ?

Modificat de B0BBY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Off topic si cu asta gata. Degeaba te-ai ofticat lasa pe altii sa aprecieze munca ta. Nu a zis nimeni si nu a pomenit ca nu ai facut sau ai facut ceva . Asa revenim ontopic . O seara buna. Pina la urma aici pe forum e un privilegiu pe care il avem toti nu un drept.

Trimis de pe al meu GT-N7100 folosind Tapatalk

Modificat de flotouran95
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

In final a facut cineva traba cu semnalizarile aprinse in stil SUA ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Daca e topic cu semnalizari intreb aici, oare ce problema poate sa fie ca nu merg avariile la Caravelle? semnalizarile merg, doar ca pe avarii nu se intampla nimic dupa ce apas butonul... Stie cineva ce poate sa fie?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil buton avarii(cauta unul de imprumut/proba).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!