Jump to content

chip tuning, filtru, turbo + intercooler


poloGT
 Share

Postare recomandată

ma poate ajuta cineva sa-mi dea o idee cu cat se mareste puterea unui motor daca imi fac un chip tuning la un polo GT din '91, de 75 de cai, 1,3 litri?

pe langa asta vreau sa-i schimb filtru de aer cu unul conic....aici e problema mea, ca imi trebuie sa aibe si debitmetru...ca cel de pe masina e cam bulit, si nu mai trage masina, si consuma mai mult decat trebuie.

si vreau sa stiu ce modificari trebuie sa fac la motor pentru a pune o turbina si intercooler.

sper sa ma puteti ajuta cu cateva idei...sa-mi iasa ceva frumos din ea.

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

s-a schimbat problema.....saptamana asta trebuie sa vad un 1.8 16v, 140 cp, cu planetare, cutie, ECU, electrica.....tot ce-i trebuie sa il pun decat si sa-i dau la cheie....500 de eurici vi se pare un pret rezon, sau pot sa gasesc si mai bine? motorul am inteles, de la un mecanic, ca arata foarte bine....

voi ce ziceti?

astept niste idei, daca ma poate ajuta cineva.

mersi :unsure: :unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s-a schimbat problema.....saptamana asta trebuie sa vad un 1.8 16v, 140 cp, cu planetare, cutie, ECU, electrica.....tot ce-i trebuie sa il pun decat si sa-i dau la cheie....500 de eurici vi se pare un pret rezon, sau pot sa gasesc si mai bine? motorul am inteles, de la un mecanic, ca arata foarte bine....

voi ce ziceti?

astept niste idei, daca ma poate ajuta cineva.

mersi :unsure:  :unsure:

<{POST_SNAPBACK}>

salut, eu am luat recent un motor 1.8 16v (KR) cu 250 euro dar fara cateva piese (delco, fise, harnasament, cutie, etc.)

eu zic ca gasesti si mai ieftin. pretul ar trebui sa se invarta in jurul lui 300 eur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. mersi pentru sfat! am vorbit cu un prieten din Brasov si cu unul sin Oradea, iar eu mai caut prin Bucuresti, sa vad ce pot sa fac rost. Sper sa gasesc mai multe, ca trebuie sa schimb mai multe... rezervorul, pompa de benzina, sa vad daca imi da raiatorul, caseta de directie nu stiu daca se potriveste :) ...o sa vad motorul asta asta la 500 de eurici si mai negociez la pret, sa vad daca mai lasa.

oricum, multumesc pentru informatie. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. mersi pentru sfat! am vorbit cu un prieten din Brasov si cu unul sin Oradea, iar eu mai caut prin Bucuresti, sa vad ce pot sa fac rost. Sper sa gasesc mai multe, ca trebuie sa schimb mai multe... rezervorul, pompa de benzina, sa vad daca imi da raiatorul, caseta de directie nu stiu daca se potriveste  :) ...o sa vad motorul asta asta la 500 de eurici si mai negociez la pret, sa vad daca mai lasa.

oricum, multumesc pentru informatie.  :)

<{POST_SNAPBACK}>

vezi ca e un anunt pe net (pe 4tuning) cu unu ce vinde acte de g2 16v, are un 1.8 16v la 300 eur. plus e un anunt pe forumul asta, cu un motor din oradea de 2000 16v , parca il lasa la 250 eur

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

M-am bucurat vazand acest topic... insa... Subiectul s-a schimbat... Problema mea este: Am un motor de 1.9 SDI (deci Diesel) cu pompa de injectie, etc. As vrea sa stiu daca se poate fece vreo adaptare, daca pot mari puterea acestui tip de motor adaugand turbina sau ori ce altceva.... Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!