Jump to content

Montare tempomat Octavia 2


Al Bundy
 Share

Postare recomandată

Al Bundy, ai idee cum e? ai mai montat modelul asta? am gasit un tutorial pe net pentru facelift dar tot varianta cu o maneta si nu cu doua, iar la activare am vazut ca trebuie introdus codul 11463 la Engine - > coding in VCDS. Daca e doar demontat-montat e simplu, dar am mai citit pe net ca e mai complicat cu activarea ca la unii nu a mers codul 11463 (primesc o eroare de genu invalid code)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca nu folosesc o interfata OEM>

la tine se schimba ambele maneta si calc de coloana daca e cazul. trebuie vazut ce calc de coloana ai.

Dupa asta, daca mai ai g85 sub calc, se face adaptarea servodirectiei.

Se codeaza motorul cu CCS si la fel calc de coloana sa stie ce manete are instalate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al Bundy, ai idee cum e?

Ti-l recomand cu cea mai mare incredere si placere. Si nu cred ca sunt singurul... :)
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai mult ca sigur ca voi apela la el. O sa vorbesc cu el sa vedem daca iau piesa recomandata de reprezentanta si dupa ma duc la el sau daca e nevoie sa ne vedem inainte sa faca el o scanare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Manetele - se gasesc la colegii de pe forum care comercializeaza asa ceva.... la pret mult mai convenabil decat cel de la reprezentanta .... de obicei sunt pe stoc, deci se pot asigura in ziua montajului.

 

Inainte de toate - era buna o scanare, sa nu te trezesti ca nu iti suporta tempomatul.... exista cazuri. Sa vedem ce calculator de coloana ai.

 

daca nu suporta, pe 16 - coloana volan - cand incerci sa o codezi, iti refuza codingul.

 

pe motor suporta toate Octaviile 2.... modelul mai nou, il codezi din Long Coding.... nu cu 11463.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandesc ca daca cei de la reprezentanta mi-au dat codul acela la tempomat ar trebui sa mearga tinand cont ca ei stiu ce am pe masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu ce sa-ti zic.... depinde de cine ti-a facut verificarea. Mai bine gasesti pe cineva pe langa tine - e posibil ca userul Nervoss  sa iti fie aproape - sa-ti faca o scanare..... asta ca sa nu stai pe drumuri degeaba.

 

Din cate imi amintesc, grupul de manete se poate aduce contra unei sume in jurul la 350 lei....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are calc de coloana  5K0 953 569 A, care, nu prea suport tempomat chiar daca are comenzi pe volan, cel putin conform celor de la ross-tech.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Garantat nu suporta tempomat, deoarece am incercat eu acum ceva timp pe 5K0 953 569 A si nu merge, chiar daca este Highline.

 

Din pacate, atunci mai trebuie sa dea 400 lei si pe un calculator de coloana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu va functiona ma voi duce la reprezentanta deoarece ei spun ca merge 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am incerca pe Golf 6 2011, calculator 5K0 953 569 A - nu a mers. Daca ai acest calculator, nu va merge..... banuiesc ca ai facut scanarea, din moment ce stii ca este cel cu A....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, scanarea am facut-o dar daca cei de la reprezentanta se lauda ca merge ii lasam pana la proba contrarie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum, avand in vedere ca tu nu ai scanarea sa o vedem, putem doar sa presupunem ca nu ai 5K0 953 569 A, caz in care-ti merge tempomatul.

 

daca este 5K0 953 569 A, nu are cum sa mearga. Ai vazut cazul expus de mine....

 

vezi sa nu-ti monteze maneta, sa iti ceara bani pe manete plus montaj.... dupa care sa te anunte ca iti trebuie si calculator de coloana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-au facut o factura proforma mie. De cate ori am fost la ei cand a fost de ceva de platit in plus mi-au zis dinainte si dupa s-au apucat de treaba. Daca nu va merge le dau sistemul tempomat inapoi. Nici o problema. Voi vedea eu ce fac sapt asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum, avand in vedere ca tu nu ai scanarea sa o vedem, putem doar sa presupunem ca nu ai 5K0 953 569 A, caz in care-ti merge tempomatul.

 

daca este 5K0 953 569 A, nu are cum sa mearga. Ai vazut cazul expus de mine....

 

vezi sa nu-ti monteze maneta, sa iti ceara bani pe manete plus montaj.... dupa care sa te anunte ca iti trebuie si calculator de coloana.

Ti-am spus mai sus ca el are cu A in coada pe masina....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revenind la versiunea pe care o am eu montata pe masina - 5K0 953 569 C - am schimbat cateva mailuri cu proprietarul unui service din Anglia, specializat pe retrofituri de Volkswagen Group. El sustine ca pentru varianta C, e necesara si inlocuirea calculatorului de coloana de volan. Nu stiu daca sa iau informatia de buna 100%, dar e singura pe care am putut-o obtine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C e un midline, si nici noi nu avem prea multe informatii de spre el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie o scanare, sa vedem ce ai tu pe masina.

 

Eu am montat pe 5K0-953-569-C, pe un Golf 6 si a mers.

 

Le-am trimis de cateva luni mesaj celor de la Ross Tech, cu scanarea completa, etc., plus alte modele la care am montat tempomat sau volan multifunctional si pe care ei le au in lista cu TDB. Mi-au multumit.... dar lista nu au refacut-o, deocamdata.....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scanat masina. Pp ca va intereseaza doar poz. 16:

Address 16: Steering wheel (J527)       Labels: 5K0-953-569.clb
   Part No SW: 5K0 953 521 BJ    HW: 5K0 953 569 C
   Component: LENKS.MODUL   009 0135  
   Revision: FF010036    Serial number: 20100704200336
   Coding: 5080040000
   Shop #: WSC 00020 999 00000
   ASAM Dataset: EV_SMLSNGVOLWS A01004
   ROD: EV_SMLSNGVOLWS_VW36.rod
   VCID: 75E5E5E760E5

No fault code found.
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce vad eu, 5K0 953 569 C a fost inlocuit cu 5K0 953 569 H. Vad ca H stie cruise control. Ar trebui si C sa stie cruise control.

post-104992-0-24435800-1389715550_thumb.post-104992-0-88217200-1389715554_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ross-tech spune ca nu, dar Florin confirma ca a mers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scan de pe calculatorul coloana 5K0 953 569 C la care am montat tempomat si functioneaza

 

Address 16: Steering wheel (J527)       Labels: 5K0-953-569.clb
   Part No SW: 5K0 953 507 AS    HW: 5K0 953 549 C

 

Dani, nu e obligatoriu ca piesa revizuita sa aibe aceleasi limitari ca editia anterioara - mai exista cazuri cand modulele revizuite care inlocuiesc module scoase din productie, sa aibe mai multe functii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

 

Am fost pentru montarea tempomatului la Brady. Se pare ca se poate monta dar numai daca renunt la comenzile de pe volan (mi-au spus ca acel calculator de coloana nu suporta atatea comenzi) si bineinteles ca am refuzat deoarece cred ca folosesc mai mult acele comenzi decat tempomatul. Asa ca am predat si tempomatul pentru a-mi lua banii inapoi :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prostie mai mare nu am auzit .....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RadulescuRomulus

+1 !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!