Jump to content

Montare tempomat Octavia 2


Al Bundy
 Share

Postare recomandată

Am comandat grupul de manete cu calculatorul de coloana. Trebuie sa mai fac ceva codari? Sau doar le montez plug & play? Am comandat cu 5k0953502N

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca trebuie, se codeaza calc de coloana de volan si ecu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

calculatorul de coloana nu era necesar, al tau de pe masina suporta pilot automat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

17 hours ago, Soferasu said:

Am comandat grupul de manete cu calculatorul de coloana. Trebuie sa mai fac ceva codari? Sau doar le montez plug & play? Am comandat cu 5k0953502N

cf dotarilor masinii - stergator spate, etc.

Asa este, cum ti-a zis si Andrei - nu era necesat sa schimbi calculatorul de coloana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și cum azi nu aveam stare în casă și vremea era acceptabilă, pe după-amiază am desfăcut maneta de semnalizare și tempomat. Într-adevăr firul albastru pentru tempomat era secționat în întregime. L-am prelungit cu aprox. 1,5 cm, cred că era cel mai scurt dintre fire și de aceea a cedat. Am observat că la apăsarea manetei pentru a semnaliza stânga, marginea interioară a manetei apasă exact pe mănunchiul de fire (foarte prost gândită poziționarea firelor pentru tempomat). Oricum, acum îmi funcționează tempomatul, să vedem pentru cât timp. Am în plan să desfac maneta din nou, într-una din zile, mai de dimineață ca să am timp să încerc o repoziționare a firelor prin manetă, eventual să prelungesc toate firele. Bineînțeles că toată lucrarea am făcut-o cu bornele la baterie scoase....:icon_thumright:...ca să nu pățesc ca data trecută.....:banghead: . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În zona încercuită, dar în interiorul manetei, "calcă" pe fire și acolo era rupt. Am să încerc, dacă tot o să le lungesc pe toate, să le bag printr-un manșon sau să le protejez cumva...   

maneta.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, acolo se rup. Prelungeste firele si o sa fie ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut,

Sunt posesorul unei Octavia 2 din 2007, motor 1,9 TDI, cu Maxi dot, si vreau sa mi montez tempomat.

Am montat tempomatul, am facut setarile in VAG dar tot nu functioneaza.

In VAG primeste comanda ON - OFF.

Ma ajutati si pe mine cu un sfat va rog.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie vazut in blocurile de masura ce comenzi nu vede. Ai facut codarea pe16 si activarea pe engine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si trebuie vazut daca exista firul alb/negru de la calc de coloana la ecu.

Ca iti vede maneta pe 16 - steering wheel nu e relevant, trebuie vazut pe 01 - engine daca vede SET

 

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

regula o stiu si eu, dar in practica s-au mai intalnit si exceptii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posteaza codul calc coloana  cu sw cu tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare!As vrea sa montez si eu tempomat la masina..o skoda octavia 2 din 2008 /1.9tdi/cu maxidot.Am mai intrebat cu ceva ani in urma si Al bundy mi-a spus ca trebuie doar maneta.Am fost la reprezentanta in C-ta si mi-au zis ca nu se poate pune iar maneta costa 900lei.As dorii codul exact al piesei ca sa nu ma mai inbrobodeasca astia la reprezentanta.atasez si o scanare mai veche la adresa 16 si un cod de piesa daca e bun.

Screenshot_2017-04-17-16-19-38.png

Screenshot_2017-04-17-17-09-50.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar maneta iti trebuie. calculatorul este un midline si suporta pilot si CB

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce este acest CB...si codul de piesa din poza e bun cu .......513G la sfarsit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puteti sa-mi spuneti daca pot pune si volan cu comenzi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
ioneleclaudiu@gmail.com

 După lungi căutări am dat comanda de tempomat de pe eBay, modulul cu N.  

Îmi puteți spune cum se numește șurubul M din volan? Intreb pentru a da comanda, ca atunci cand vine sa am cu ce face treaba si unde il gasesc, daca se poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M12 e  cheia ptr volan.E ca un torx dar cu mai multe muchii,,,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 hours ago, ioneleclaudiu@gmail.com said:

 

Îmi puteți spune cum se numește șurubul M din volan? Intreb pentru a da comanda, ca atunci cand vine sa am cu ce face treaba si unde il gasesc, daca se poate.

magazine cu scule, etc - de obicei vine in componenta unor truse complete - cu mai multe sau mai putine. Separat il gasesti mai greu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ioneleclaudiu@gmail.com

Salutare, dupa ceva timp revin cu informații noi si va multumesc pentru tot ajutorul de pana acum.

A ajuns si tempomatul cu cod 5K0.953.502.N, am cumparat M12, iar astazi am inceput treaba, totul ca la carte. Am scos borna de la baterie, am demontat airbag-ul, desfacut volanul, demontat vechea maneta, montat noua maneta, pus toate cele inapoi si am intrat cu VCDS 11, long coding selectat optiunea doi cu mentinere viteza si a rezultat o eroare atasat mai jos.

Ce e de facut? 

Am gresit ceva, am uitat ceva, nu am facut ce trebuia?

Multumesc frumos!

IMG_0305.PNG

Modificat de ioneleclaudiu@gmail.com
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!