Jump to content

Montare tempomat Octavia 2


Al Bundy
 Share

Postare recomandată

Deoarece vad ca apar discutii despre montarea tempomatului pe octaviile 2 FL MY 2011 incoace (discutia poate fi utila sau completata si de posesorii de g6 si tiguan si cred ca si alte masini fabricate dupa 06.2010 ) incerc sa facem o baza de date cu codurile calculatoarelor de coloana de volan care suporta acest accesoriu.

Pentru masinile in discutie, maneta de tempomat NU se mai poate schimba singura , ci este bloc comun cu cea de la stergatoare (BC) iar calculatorul de coloana de volan are si spira incorporata si nu mai exista senzorul G85 imediat sub volan.

Rog pe cei care au masini fabricate dupa 06.2010 incoace, adica MY2011 sa posteze codul calculatorului de coloana de volan (acesta se vede alegand pentru interogare adresa 16 - steering wheel din VCDS) si daca are sau nu tempomat.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru asta imi trebuie VAG-COM nu? sau e suficient sa-ti dau seria masinii mele? TMBBT61Z8B8020176

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conform etka , codul este 5K0 953 569 H

Pt un Superb 2, cu tempomat, comenzi pe volan, Keyless entry &start, codul este tot 5K0 953 569 H

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Codul de pe masina mea:

post-77051-0-03833100-1309801960_thumb.p

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Confirm functionarea tempomatului pe calc cu H in coada, si confirm NEfunctionarea pe unul cu K in coada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut , eu cum as putea sa aflu care tip de calculator am in masina. Adica cu care cod de calculator?

TMBBJ21Z9B8008777

Astfel pana la urma se va clarifica si la mine daca se poate sau nu monta Tempomat....(desi vara m-am descurcat si fara in Croatia....) si daca au avut dreptate cei de la Compexit care sustin ca la mine nu se poate pune ulterior tempomat. ???

Numai bine si un weekend placut la toti. Cu stima, Andrei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai o diagnoza mai veche. Ma intereseaza HW de la adresa 16 steering wheel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu am, iti spun sincer inca nu a facut nimeni diagnoza pe masina mea...de as fi mai aproape de Bucuresti de mult te-as fi cautat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci cauta pe cineva in zona ta si fa un autoscan si posteaza-l sau trimite- l pe pm.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrei1980

Ti-am mai spus eu odata ca ai pe masina calculator cu H :)

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAca e cu H atunci suporta si CC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze Al Bundy, chiar am uitat...da ai zis. Ai dreptate, de altfel acum caut pe cineva care sa puna VAG COM-ul pe masina (din pacate in aria mea de cunostinte nu exista nimeni cu asa ceva, iar la dealeri nu vreau sa merg ca imi iau si pielea de pe mine pentru ca pun o mufa si un calculator pe masina) Din aceasta cauza nu am scris inca. Iti multumesc pentru raspuns!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze Al Bundy, chiar am uitat...da ai zis. Ai dreptate, de altfel acum caut pe cineva care sa puna VAG COM-ul pe masina (din pacate in aria mea de cunostinte nu exista nimeni cu asa ceva, iar la dealeri nu vreau sa merg ca imi iau si pielea de pe mine pentru ca pun o mufa si un calculator pe masina) Din aceasta cauza nu am scris inca. Iti multumesc pentru raspuns!!!!!

@andrei1980: Nu aveti intalniri VWF la Cluj ? Poate gasesti vag-com la vreun coleg de-acolo.

In Buc. am vazut ca exista si "diagnoze" la coltul strazii - 30/50 RON.

@al bundy: La Golf6 TL se poate pune ulterior tempomat ? Daca DA, care ar fi costurile ?

Modificat de DRAPAR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e trendline, fara BC, sau comenzi pe volan - merge, dar in afara de maneta, trebuie sa schimbi si calculatorul de coloana volan, cu unul Midline sau Highline.

In cazul asta, piesele noi ar costa cam 800 lei calculatorul de coloana volan si vreo 300 maneta, asta daca masina ta e fabricata inainte de 06.2010

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daac e fabricata dupa 06.2010 deci MY2011 (si despre asta se discuta aici, nu despre altceva) trebuie vazut ce calc de coloana este , sunt unele highline care nu suporta tempomat. rog un moderator sa stearga din posturile de mai sus ce e in plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Address 16: Steering wheel (J527) Labels: 5K0-953-569.clb

Part No SW: 1K5 953 521 AE HW: 5K0 953 569

Component: LENKS.MODUL 014 0140

Revision: FF010040 Serial number: 20110421301969

Coding: 4080040000

Shop #: WSC 73430 790 00126

ASAM Dataset: EV_SMLSNGVOLWSXS A01004

ROD: EV_SMLSNGVOLWSXS_SK35.rod

VCID: 70E5A164ABB80CE

Nu am tempomat

Modificat de iwolffy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie vazut, deoarece sunt probleme de identificare, cu cele dupa 2010 - asa cum scrie si mai sus..... vad ca tu ai midline.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Address 16: Steering wheel (J527) Labels: 5K0-953-569.clb

Part No SW: 1K5 953 521 AE HW: 5K0 953 569

Nu am tempomat

Suporta tempomat fara schimbarea calc de coloana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

cred ca ar fi interesant de citit si aici. pe mine m-a lamurit complet, am 5K0 953 569J, adica "???" :))

e cineva patit cu J in coada?

l.e. am incercat codarea manetei chiar daca nu exista fizic si mi-a zis "short to ground" dar a acceptat-o, pe cand codarea volanului multifunctional (nu am) nici nu a vrut sa o accepte. treaba asta imi da sperante.....sau?

Modificat de drinkatwork
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu esti un pionier. pana nu pui maneta si nu incerci , si cineva cu VCDS OEM nu o sa le spuna celor de la ross-tech nu o sa dispara acei ??? de acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda....ce onoare pe capul meu....

urmarind o logica de balta J -ul fiind intre H si K ar trebui sa fie midline (bc+cc), imediat ce voi avea maneta te sun si iti voi da ocazia sa schimbi "???" cu ceva concret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te astept cu un raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am si eu un Tiguan MY2011 cu calculatorul de coloana tip : 5K0 953 569J

Stie cineva ce maneta trebuie instalata pt. tempomat?

Eu am identificat: 5K0 953 502 N dar nu sun sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru

Address 16: Steering wheel Labels: 1K0-953-549-MY9.lbl

Part No SW: 1K0 953 549 CQ HW: 1K0 953 549 CQ

Component: J0527 053 0111

Coding: 0000004

Shop #: WSC 31414 790 00001

VCID: 83010B3FBB85

Suporta Tempomat oare?! Mersi

+++ After >mersi Florin, cu scuzele de rigoare nu pot retrage/muta postul acum.

Modificat de BiCos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, suporta.

p.s. - topicul asta e pentru masinile fabricate dupa 2010....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!