Jump to content

Ce Motorizare Avem La O2 ?


Valix
 Share

Ce motor aveti pe Octavia 2 ?  

1.263 voturi

  1. 1. Ce motor aveti pe Octavia 2 ?

    • 1.4 MPI
      29
    • 1.6 MPI
      199
    • 1.6 FSI
      48
    • 1.9 TDI
      506
    • 2.0 FSI
      12
    • 2.0 TDI
      256
    • 2.0 TFSI
      33
    • 1.8 T(F)SI (din 2007)
      40
    • 1.4 TSI
      49
    • 1,6 TDI
      66
    • 1,2 TSI
      29


Postare recomandată

Oliver, tu ai pus doua intrebari clare si in loc de raspunsuri la acestea te-ai trezit cu divagatii pe tema consumului si a gazului.

Deci, parerea mea:

1. E buna ca si motorizare? Raspuns: Da (putere, cuplu, consum uzuale pentru un motor aspirat cu aceasta cilindree)

2. Intretinerea costa mult? Raspuns: Nu (motor clasic, solutii clasice, nimic deosebit)

Modificat de Cristi_V
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este o motorizare depasita tehnologic, cu medie de consum mare in raport cu cilindreea si puterea dezvoltata. Intretinerea nu iese din tiparele clasice ale unei masini pe benzina, Compenseaza prin confort , tinuta de drum (multilink pe spate) si fiabilitatea data de arhitectura motorului (un ax cu came, 2 role si o curea la distributie, 2 supape/cilindru, o bobina de inductie etc). deci sanse mici sa se strice ceva. varianta cu GPL o face atractiva in ideea utlizarii de zi cu zi. Altfel nu prea tine cu buzunarul dpdv al consumului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cristi_v S-a ajuns la consum si gpl deoarece astea sunt cele mai mari cheltuieli ale unei masini. Intretinerea este ieftina, problemele aparute mici(din cele cateva cazuri pe care le cunosc personal, deh am avut cateva masini la diagnoza + ce am citit si pe forumul asta). Puterea este ok daca nu ai asteptari mari si/sau nu mergi cu masina plina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

@cristi_v S-a ajuns la consum si gpl deoarece astea sunt cele mai mari cheltuieli ale unei masini. Intretinerea este ieftina, problemele aparute mici(din cele cateva cazuri pe care le cunosc personal, deh am avut cateva masini la diagnoza + ce am citit si pe forumul asta). Puterea este ok daca nu ai asteptari mari si/sau nu mergi cu masina plina.

 Nu stiu de ce insisti. Cheltuielile cu combustibilul nu sunt cheltuieli de intretinere si deci nu fac obiectul discutiei adica sunt off topic in acest caz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
cristiansen077

O2 vrs tdi 2008 - o am de 2 luni, in afara de faptul ca este rigida, este ok, nu am greieri, se misca si consuma decent. Vin de pe 03 1.2 tsi, iar inainte am avut un megane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Este doar un motor de  1.8 TSI,160 hp , sufficient as spune eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Ultima achizitie, Octavia 2 cu 1.9 TDI PD, BKC. o frumusete

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

1.9TDI, 105Hp BXE

Modificat de Pit!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

2.0 TDI 16V BKD 140 CP.

Se descurca binisor dar CV in 6 trepte i-i cam i-a din zvac in primele trepte si in oras e usor puturoasa. Parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

2.0 TDI cutie automata DSG 140 CP

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Cornel.Passat

1.6 TDI-Cr 105hp din 2011. Vin de pe masini pe benzina cu cheltuieli mici. Sper ca nu vor fi probleme mari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
  • Administrator

O2 FL, 2011, 2.0 TDI, 140 CP, CFHC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O2 FL, 2012, 1.6 TDI, 105 CP, CAY.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

O2FL 1.6TDI cr DSG7 105 c.p 2011 

vin de pe passat 1.9 TDI PD130 c.p AVF 

cutie 6+1 20053

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

O2 1.6 MPI benzina BGU (+GPL instalatie BRC).

Votul l-am dat mai demult pentru 1.9 TDI, nu pot vota de 2 ori, dar un moderator poate contoriza +1 la 1.6 MPI. Cu multumiri.

Modificat de KimDiesel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

O2  2008 1.6 MPI benzina ^_^ 

Modificat de vladmariusbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!