Jump to content

Jante si anvelope (Touareg 7P)


cosmins
 Share

Postare recomandată

Va rog sa-mi spuneti care este dimensiunea max de anvelope care se pot pune (fara alte modificari la masina, dar si fara stricaciuni). Ma gandesc pentru teren la un set de roti noi cu MT-uri, poate-i pot creste si garda putin (din pacate n-am pneumatica). Acum am din fabrica 255/55/18.

Merge ? Pot castiga cativa cm ?

Pentru teren mergi pe '18 ca sa lucreze talonul anvelopei.

Ti-am atasat dimensiunile omolgate si diferentele de valori.

In concluzie poti merge pe 255/60, dar masina accepta si mai mult,dar trb sa pui dimensiuni neomolgate, eu de ex am mers la 7L cu 285/60R18.

post-15613-0-93039700-1442048579_thumb.j

post-15613-0-03806800-1442048586_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Stiti cumva daca niste jante de Q7, 18 inch, 7.5J H2 cu ET53 se potrivesc pe masinile noastre? Eu am 8J la jantele originale, asta e singura diferenta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Daca nu este Q7 le nou(2015) merg, dar depinde si ce dim. de anvelopa pui...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am luat pana la urma tot Karakum, nu am vrut sa schimb nimic din ce e recomandat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o nelămurire:

La Touareg 7p nu merg dezactivati senzorii de presiune din pneuri? Întreb deoarece am achiziționat un set de jante + anvelope de iarna, dar fără senzori si m-ar interesa daca este musai si achiziționarea acestora. In caz ca este musai, trebuie obligatoriu același cod de senzori ca cel de pe masina (5Q0 907 275) sau merg si generații precedente (ce au alt cod) sau cu o alta litera in coada (am găsit același cod doar ca are B in coada)?

Mulțumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Va salut. Am o intrebare pt posesorii de Touareg 7P: imi puteti spune va rog cu aproximatie cam care este durata de viata a unor anvelope pana se ajunge la indicele de uzura cel mai de jos, adica cam in cati km se uzeaza cauciucurile pe acest model avand in vedere si greutatea masinii si mai ales referitor la niste roti pe 21".Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare, 

intrebarea mea este daca pot monta fara nicio problema jante cu 9J ET60 in loc de 9J ET57 (valoarea recomandata pt jantele pe 20), pastrand dimensiunea de cauciuc recomandata (275/45/20)? Vor fi din cate am inteles 3mm diferenta de pozitie cu deplasare spre interior a rotii...posibil sa atinga de amortizor sau altceva datorita acestor 3 mm? 

Multumesc

Modificat de herrdoc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Buna ziua

As dori un sfat pentru achizitie anvelope 275/40/21

multumesc mult

Modificat de Iri 1974
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salutare, 

Vreau sa fac si eu un upgrade la jante, cele originale sunt cele pe 17.

M-am gandit la varianta pe 19, dar nu stiu ce ET si ce J trebuie sa aiba sa arate frumos, dar sa nu am probleme cand las masina jos...gen sa nu prinda in aripi.

Daca ma puteti ajuta cu ceva sugestii, va raman dator!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pe 17 pt iarna si 20 pt vara, Talladega - stai linistit, nu au cum sa atinga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce ET si ce J au?

prinderea e 5x112? sper sa nu ma insel...

 

Modificat de FakeTaxi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 x112 ...?

Nu, sunt 5x130

Diametru: 20 inch
Prindere: 5x130
Latime: 9J
Offset (ET): 57
Diametru Bbtuc: 66.6 mm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

ptr cei care nu au suspensie pneumatica :

se simte vreo diferenta de confort daca pun rotile de iarna pe 17" in loc de cele de vara pe 18"

sau e nesemnificativ si nu merita sa pierd timpul ?

am cateva " strazi " in jurul casei , pe unde merg mai des , unde asfaltul e ca pielea de baba , s-a zbarcit tot , numai valuri mici si dese

mai ca imi tremura dintii pe ele

si probabil in cativa ani asa ajunge tot orasul , doar pe bulevard mai poti merge linistit

cu Sorento care are suspensii moi de tot , le pot ignora , dar cu Touareg-ul cu Goodyear pe 18 le simt bine

stiu ca pe 17 sunt doua versiuni de anvelope

235/65 R17 si 255/60 R17

235/65 R17 aduc mai mult confort pe astfel de drumuri ? balonul mai mare la anvelope absoarbe mai bine micile denivelari ?

acum am 255/55 R18

multumesc

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca balonul mai mare amortizeaza mai bine denivelarile mici.

Eu am simtit si diferenta de presiune in roti dupa ce boul de la vulcanizare mi-a bagat 3 bari + in roti. Parca aveam roti de tramvai, se simtea fiecare crapatura din asfalt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa iau niste anvelope sa incalt pe cele de 17 sa testez

ca sunt tare curios cum simt drumul

pe cele de 18 aveam anvelope vechi din 2012 dure si cu presiune 3 , asa a venit cu ea pe roti cel care a adus-o

prima data cand am mers cu ea am pus totul pe seama faptului ca nu cunosc inca masina

a doua zi cand am scazut la 2.2 presiunea deja era altceva , dar inca simtea bine micile denivelari

am pus anvelope noi pe 18 crezand ca se va imbunatati mult confortul fiind cauciucul mai nou si moale

doar zgomotul lor a scazut considerabil , confortul nu s-a modificat decat foarte putin in oras

acum eram curios cum este cu cele de 17 si anvelopele inalte si inguste - 235 / 65

nu as arunca de acum cu banii pe ele pana la iarna dar sunt si foarte curios daca se modifica semnificativ confortul

de asta am intrebat

ma gandeam ca prin Bucuresti au alte orase ciuruite cum e al meu , cei care pun iarna rotile de 17 si nu au suspensie pneumatica pot sa imi dea un raspuns obiectiv bazat pe perceptia lor

 

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din propria experienta.

Touareg 7L, suspensie nrmala, 235 65 17. Masina a venit cu niste ciurucuri de cauciucuri, 2 Barum, 2 General. Am mers ceva cu ea pana am schimbat cauciucurile cu Nokian Weatherproof. La confort diferenta de cauciucuri nu s-a prea simtit, doar aderenta, zgomot si consum. Cu presiunea peste 3 era foarte nasol e simtea tot. Cu 2,4 2,6 a fost altceva, nu mai simt deloc rosturile asfaltului, pietricele etc., chestii de 1-2 cm diferenta de nivel sa zic. Gropile mai mari se simt, suspensia imi pare destul de rigida, scutura bine, mai ales daca treci cu viteza.

La 2,2 presiune era deja mult mai bine din puctul de vedere al zdranganitului dar avea un ruliu cam neplacut.

Nu am avut alta dimensiune sa pot face comparatie, dar in mod sigur este diferenta fata de cauciucurile cu talon mic cu toate ca si cele 235 sunt ramforsate la pereti si sunt destul de rigide. Totti cu taloane reduse se plang de chestia cu gropile, indiferent de masina. Din pacate asta e asfaltul la noi si de aia masinile se distrug rapid.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da , si eu m-am lamurit ca drumurile in tara asta , vor fi mai proaste , niciodata mai bune

ai dreptate , si eu am sesizat diferenta de zgomot la schimbarea anvelopelor cu aceleasi dimensiuni ( cu unele mai bune / noi ) , dar nu diferenta de confort

probabil diferenta de confort se va simti pozitiv la schimbarea dimensiunilor

multumesc ptr informatii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la jantele de 17 am o chestie neagra ( senzorii cred ca se numesc ) ptr monitorizare presiune roti

dar masina nu are monitorizare

le pot ignora folosind jantele asa ?

am gasit pe spate ca sunt facute in Turcia in 2015 , sunt modelul Sonora

multumesc

presiune.jpg

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Silviu_Marius

Poti merge linistit cu senzorii montati pe janta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun , multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Se potrivesc jantele de 18 de pe un toaureg 7p din 2013 pe un touareg 7 p din 2015 ( facelift) ? Sau cu ocazia faceliftului au modificat si ceva pe la jante. 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se potrivesc. Nu, nu au modificat nimic in acest sens

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat un set de jante pe 18 de pe un touareg 7p din 2013..iar pe al meu din 2015 nu vede senzorii de presiune roti. 

Senzorii sunt functionali.. I-am testat la o vulcanizare cu un aparat special. 

Ceva idei? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie imperecheati , masina e setata ptr ceilalti senzori

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!