Jump to content

Jante si anvelope (Touareg 7P)


cosmins
 Share

Postare recomandată

Eu vreau sa-mi iau niste Pirelli Scorpion Winter 255/55/R18, le-am gasit la un pret destul de bun, 830 lei bucata. Sper sa fie bune... deobicei eram cu Goodyear sau Dunlop. Nu sunt diferente mari de pret intre ele, dar din ce-am citit pe net in review-uri, stau mult mai bine aceste Pirelli.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am luat goodyear ultragrip suv cu 765 ron bucata 255/55r18

 

pe r32 am avut gy ug performance 1 si acuma suntem la performance 2, au fost atat de impresionante incat am luat si la balena

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa-mi dai un PM te rog de unde le-ai luat? Eu n-am gasit sub 840 lei Goodyear...

Si eu pe Octavia tot Goodyear am de 6 ani si au fost de vis. Acum s-au cam dus... nu de tocit, dar a imbatranit cauciucul si se simte.

Ti-ai luat si alte jante sau le-ai dat pe cele de vara jos?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie cand verificati presiunea de preferat la rece in peco ! Eu m-am ales cu o presiune de 3.5  in loc de 2.2 si dupa cateva zile de mers le-am dat jos si am pus de 18 crezand ca e de la marimea rotilor . Bine ca nu au crapat in mers .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pun asa :

 

2 persoane - 2.2

5 persoane - 2.5 ( bagaje )

 

Pe stalpu masinii ( sofer ) sunt trecute specificatiile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Caut cauciucuri de iarna, si am dat peste Continental 4x4 winter contact 255/55 r18 xl 109v la reprezentanta, la un pret bun, si m-ar interesa, de la cei care se pricep, cum sunt Continental-urile astea ptr Touareg? Merci anticipat.

Modificat de ECL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci. Cumparate, cu tot cu jante alu Aspen.

 

Ca tot m-am pus pe achizitionat ptr iarna, dupa ce m-am uitat la o gramada de lanturi, am gasit astea, de la Thule, care par ingenioase, ma rog pretul nu e prea atractiv...dar asta e (aprox.400Eur).

 

http://www.thule.com/en/ro/products/snow-chains/snow-chains/suv/thule-k-summit-xxl-k66-_-04565766

Modificat de ECL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lanturi pentru touareg ? 

 

la modul cel mai serios sunt bani aruncati pe geam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu tot Continental 4x4 mi-am luat, dar nu de la reprezentanta unde cred ca dadeam dublu pe ele... Le-am prins la un super pret si DOT cu 3 saptamani inainte sa le cumpar! :D

 

Din teste si review-uri sunt cele mai bune de departe! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Din teste și review-uri anvelopele Nokian SUV 3 (test Off Road magazin Germania) astea sunt cele mai bune iarna :)

 

Personal nu le-am testat încă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat pentru iarna Bridgestone blizzak lm 80, pana acum sunt foarte multumit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te contrazic. Din absolut toate testele serioase, Continental Winter Contact 4X4 sunt cele mai bune... Nokian nici de departe, foarte multi le descalifica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Ce jante pentru cauciucurile de iarna recomandati, pe 18? Sa caut ceva SH originale sau merita sa iau unele noi (Dezent, Alutec, etc), cam cele mai ieftine? 

M-am saturat sa le tot schimb pe jantele existente si mi-e sa nu stric cauciucurile tot mutandu-le asa. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum cateva zile si-a cumparat un amic niste jante Borbet, facute pentru Mercedes (nu e vrajeala, scria si pe cutia de carton). Noi, noute, 580 lei bucata, drept e ca pe 17".

Dupa parerea mea merita sa investesti in jante daca pastrezi masina ceva ani, minim 3. Sub perioada asta se cheama ca le faci cadou viitorului cumparator pentru ca diferenta de pret de la montaj nu justifica investitia. E drept ca poti sa cresti usor pretul masinii la revanzare daca o dai cu un set complet de iarna dar, in final, totul se rezuma la pret.

Daca ai prinde un chilipir sau un second hand onorabil, merita.

Eu doar ce am luat anvelopele de iarna, Nokian Suv 3, pe 19", si am dat 4700 de lei cu montare, echilibrare si 6 luni hotel pentru cele de vara.

Daca mai "vomitam" si 3-4000 pe jante, muream de inima acolo :(.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate. Dar la anul tot va trebui sa-ti iei... sau cel putin, o data si-o data. Eu tot cred ca se pot strica foarte usor anvelopele tot schimbandu-le asa pe aceleasi jante. Sa vad ce mai gasesc, chilipiruri la noi nu prea sunt... plus ca toti care le vand sunt samsari imputiti. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

BOREBT este lider in Europa la productia de jante OEM cu o carte de vizita impresionanta.

 

post-15613-0-41130900-1418991222_thumb.j

post-15613-0-06955700-1418991238_thumb.j

post-15613-0-11726200-1418991955_thumb.j

post-15613-0-42431400-1418991968_thumb.j

post-15613-0-39198400-1418991973_thumb.j

post-15613-0-10966200-1418992039_thumb.j

Modificat de VVV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Eu merg iarna cu jante ATACAMA 7,5J x17 cu anvelope Pirelli Scorpion 255/60 r17 iar vara pe jante de 19 cu Brigestone Dueler 265/50r19

Modificat de Gigel66
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Va rog sa-mi spuneti care este dimensiunea max de anvelope care se pot pune (fara alte modificari la masina, dar si fara stricaciuni). Ma gandesc pentru teren la un set de roti noi cu MT-uri, poate-i pot creste si garda putin (din pacate n-am pneumatica). Acum am din fabrica 255/55/18.

Merge ? Pot castiga cativa cm ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

275/45r20 este dimensiune trecuta in talon asta inseamna teoretic o crestere de 19 mm in diametrul rotii 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!