Jump to content

RCD 500


SHC_Golf
 Share

Postare recomandată

Urmeaza sa-mi soseasca un Golf V TDI, pe care printre alte optiuni, am dat comanda de un radio-cd changer RCD 500 (4x20w) cu 10 incinte.

As vrea sa-mi cumpar un amplificator + subwoofer, pana sa vina masina, dar nu stiu daca respectivul casetof. are iesire pt. statie.

Apropo, la RCD 500 spune ca are "TIM integrat". Ce inseamna ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TIM - Traffic Information Manager , dar din pacate nu iti pot spune ce face exact .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic statiile radio au ceva numit "Traffic Info".. daca ai observat sunt pe drum si niste placutze.. gen Trafic Info .. Infro pro.. si mai stiu eu ce freq... Iti apar pe display informatzii despre trafic ( poate la navigatie face si altceva.. dar eu unul nu am asa ceva). Adica e un fel de RDS ( radio data system ) care iti trimite "text" spre cdplayer . Adica nu face NIMIC! :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu se poate monta statie pe acest model numai vei avea nevoie de o mufa pe care nu stiu cum ai zice care are iesirile chinci pentru statie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salut!

pentru cei care au experienta cu rcd 500 mp3...stie cineva cumva pe unde se afla butonul sau comanda pentru loudness? are o asemenea functie? am rcd 500 mp3 pe un passat b6 si sincer mi se pare putin cam metalic basul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu mi-am ales RCD 500 ala cu 250 watt si tim integrat... sunt curios daca are cineva sa imi spuna cum se aude??..Totusi ma gandesc ca la 250 watt nu are cum sa se auda rau..:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Urmeaza sa-mi soseasca un Golf V TDI, pe care printre alte optiuni, am dat comanda de un radio-cd changer RCD 500 (4x20w) cu 10 incinte.

As vrea sa-mi cumpar un amplificator + subwoofer, pana sa vina masina, dar nu stiu daca respectivul casetof. are iesire pt. statie.

Apropo, la RCD 500 spune ca are "TIM integrat". Ce inseamna ?

RCD 500 din pacate nu are iesire pt amplif. Asta iti pot spune eu sigur, pt k il am si eu pe masina, si mi-am montat un amplif cu un subwofer dublu Magnat, si am scos semnal dintr-un difuzor din spate, deoarece nu exista alta solutie. Iti pot spune k se aude destul de bine muzica, dar mi-am montat provizoriu un cd-player Alpine, care a schimbat total puterea subwoofer-lui, si calitatea sunetului era mult imbunatatita.

Asa k daca vrei sa se auda belea, trebuie sa-ti schimbi cd-playerul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

mi-a venit un golf cu rcd 500 mp3 cd changer de 6 si scrie error service si nu pot baga nici un cd - a patit cineva asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Programare,service,schimbat rcd-ul pe garantie.Blaupunkt sucks badly,am avut n solicitari de gen.Sa NU va puna naiba sa umblati in ele,caci salut garantie!!! ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sper sa aiba aia alta solutie ca nu am apucat sa-l folosesc. nu a intrat niciun cd in el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu la varianta - luat semnal de pe un difuzor!

TIM - in Germania spre exemplu, ascultam muzica de pe CD care se intrerupe, ascult un scurt mesaj de informare trafic, dupa care se reia automat ascultarea de pe CD. Va rog sa infirmati daca stiti ca e altfel...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da lucian... daca ai TA sau TP activat, desi parca TA e... asa face si de pe IPOD si de pe CD si de pe sursa externa .... da asta e feature nu bug... ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am zis ca e BUG, i like features ... credeam ca asta e functia TIM, nu e asta?

Modificat de lucianwwl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa e lucian cum ai scris mai sus(cred ca la TA , tim ar trebui sa fie acelasi lucru )...se intrerupe playerul...iti furnizeaza informatia ...dar nu sunt sigur daca revine la player...eu am patit si in tara cu un mp3 pioneer (nu mai tin minte locatia dar parca eram la munte...:lol: )---apropo..nu stiam cum sa-l mai dau inapoi pe player..ca selectam si se ducea inapoi pe radio...( :rolleyes: asta era acu cativa ani... :rolleyes: )

Modificat de kalu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ma deranjeaza la sistemul asta, este ca nu am niste setari presetate, cum ar fi Rock, Jazz, Loud, etc., eu sunt foarte multumit in ansamblu, am 10 difuzoare, 6-cd changer si amplificator+subwoofer JBL.

Am de gand sa imi montez si un DVD dar ma costa in jur de 2500 lei si nu prea ma grabesc.

OT: Are careva cd-ul cu Europa pt navigatie? MFD2?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

TP sunt mesajele scurte care opresc cd-playerul sau radioul, se transmite mesajul, si dupa revine la cd-player sau radio.

TIM-ul sunt tot mesaje audio care sunt stocate in memoria aparatului si pot fi ascultate cand se apasa butonul TIM, ori de cate ori doreste soferul si atunci cand doreste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut.

Unde vine montat CD-Changer-ul la RCD 500? Merita diferenta de 280 de euro fata de RCD 300?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RCD500 are cd-changer in el.Adica bagi in el 6 cd cu mp3.Eu zic ca merita banii pe deplin.. :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La RNS MFD2, CD Changerul se gaseste in cotiera fata. Are incarcare cu 6 CD-uri audio, din pacate, frumos era sa fie mp3-uri! :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ala de 250W e vwsound nu ? am eu ...nu prea sunt incantat asa...nu isi merita decat 300-400 euro...din aia 1000 care i-am dat...plus ca il tin la jumate...si au inceput plasticele de pe usi sa scartaie...acolo la ornamentu de aluminiu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

am un RCD500 si computer PLUS, si vreau sa achizitionez o

navigatie MFD2 DVD Version B.

trebuie scris in soft ceva sau trebuie sa ii fac ceva adaptari ca sa imi functiineze navigatia, pentru ca am auzit ca in computerul de bord iti va spuen daca sa faci drepat sau stinga...sau am auzit prost? DVD pentru Romania exista pentru acesta navigatie?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singura adaptare care tre sa o faci din cate stiu este sa montezi antena pentru navi pe plafon ceea ce implica sa duci firul prin plafon pana in spatele acestuia(in exterior).Din ce am vazut pe VwVortex fiind interesat candva de un navi unii gasisera solutia de a amplasa antena pe bord lipita pe senzorul de temperatura exterioara(bucata aia de platic din capatul aerisitorului de pe bord...cel metalic).

Din cate stiu exista si DVD pentru Romania in mod sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

am si eu o problema, cum montez antena radio de la un passat b6, avand in vedere ca sunt 2 mufe pt antena, iar la un mp3 player normal e o singura intrare, stie cineva???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
ala de 250W e vwsound nu ? am eu ...nu prea sunt incantat asa...nu isi merita decat 300-400 euro...din aia 1000 care i-am dat...plus ca il tin la jumate...si au inceput plasticele de pe usi sa scartaie...acolo la ornamentu de aluminiu...

salut

cu 1000 euro montezi un sistem audio super cu mult peste cel original care dupa mine e o panarama.am o intrebare vreau sa montez un pionner cd player unde as putea gasi un adaptor pentru bord deoarece cd original e dublu ca marime fata de pionner ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!