Jump to content

Etrieri spate


littlebaby
 Share

Postare recomandată

Buna seara ! Imi curge lichidul de frana pe la etrierul spate,stanga , pe langa furtunul acela de sus se poate sa fie vreo garnitura ceva care se poate schimba? ,sau trebuie sa-mi iau etrire noi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cumva pe la furtun ? oricum trebuie sa-l schimbi

daca nu, pe la aerisitor ai probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era deja cam intuneric cand am dat roata jos sa ma uit (pe marginea unui drum), si din cate am reusit sa vad ,nu parea sa curga pe la furtun ,parea sa curga pe undeva pe aici (unde e cu galben )

http://imageshack.us/photo/my-images/801/3cba5383caba9efaa6efd55.jpg/ scz de poza nu am gasit alta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

buna seara, se incinge si la mine roata pe dreapta spate si nu pot sa-mi dau seama de ce. Acum 2 ani am schimbat placutele pe spate si mi-au deblocat etrierul respectiv pentru ca era blocat, acum o luna mergea iar infranata masina din cauza ca se blocase tija de la frana de mana. Acum nu mai e nimic blocat si tot se incalzeste roata. Am dat etrierul jos, l-am curatat cu toate ca nu prea am avut ce ca arata bine, pistonasul l-am bagat cu mana prin infiletare. vreo parere ceva?

Modificat de Birba
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
Eduard-Florin

Si mie imi curge tot pe la aerisitor,se mai poate face ceva,cum inchide acolo,pe con sau cume e ?Este vorba de etrierul spate stanga?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

da, e pe con.incaerca sa-l mai strangi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut,am un golf 4 1.4 16 v si am probleme cu etrierii pe spate,aveti idee ii pot schimba cu unii de pe o bora de 2.3 v5,sunt la fel,se potrivesc?ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare baieti,

 

Pentru cei care au etrierii blocati:se scoate etrierul se da jos de pe punte,se desface futunasul.Apoi luati,etrieru si incercati sa strangeti pistonasul la maxim(cu presa bineinteles).El va trebui sa mearga foarte usor,daca nu inseamna ca e blocat.

Daca o sa va chinuiti cand o strangeti pistonasul,e clar blocat.Eu am avut 2 blocate si mergeau foarte greu,date jos de pe masina,si stranse...

Am tot desurubat/insurubat pistonasul de vreo 5-6-7x,dupa ce le-am deblocat (se simtea ca merge f usor dupa deblocare) le-am lasat 1 zi in spray degripant.Iarasi l-am insurubat de 2-3x,pe urma am schimbat toate garniturile de la ele,puse pe masina,si au mai mult de 2ani si NU infraneaza.

Grija MARE ca sunt mai multe diametre la KIT de egarnituri pt pistonase.

Succes!

Modificat de carceacristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor, pt ca am si eu aceeasi problema  - adica mi se incinge roata dreapta spate si dupa ce mecanicul a umblat si la frana de mana - concluzia a fost sa cumpar kit de reparatie etrieri. M-am dus la magazin, am cerut de 41mm pe Autofren. A fost cel mai complet kit pe care l-am avut pe mana, dar ghinionul a fost ca era de 38, nu de 41. L-am returnat...urmatoarele 2 kituri au fost pe 41mm, dar sunt incomplete, adica mecanicul imi zice ca-mi lipseste exact simeringul acela mic.

 

Nu mai stiu ce sa fac..am cautat in catalog la autofren dar n-am gasit nimic pe 41 pt masina mea, asta din semnatura. Ce sa mai cer?

 

Care v-ati lovit de problema asta, poate ati notat undeva codul pt diametrul de 41...N-am crezut ca e asa mare problema cu kiturile astea  :scratch: 

Modificat de rostov105
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Chiar cand imi luasem gandul ca mai raspunde cineva... :)

Dupa cum mi-a explicat mecanicul,cred ca e cel din stg, ala subtire de la 11.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

culisa aia de etrier nu costa multi bani si e mai sigur daca o schimbi.


Aveti grija mare,la schimbarea placutelor pe spate...scoateti si culisele etrierilor,si verificati starea lor.Azi am patit-o,am schimbat 1 set de placute cu uzura de 20 %pt o singura placuta care era uzata 110% laugh.png ,deja discul a frecat pe ea si ajunsese aproape de arcul de fixare.Toate astea din cauza culisei de jos,care sa rupt la demontare si care era blocata in portetrier.Am dat portetrierul jos,i-am dat gaura pe partea opusa,am scos restul de culisanta,i-am dat un aft de sudura sa acopar gaura pe care o facusem sa scot restul de culisa.In consecinta...scoateti culisele si gresatile la schimbarea placutelor de frana.Imi pare rau ca nu am facut poze...

culisa aia de etrier nu costa multi bani si e mai sigur daca o schimbi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti,am niste intrebari:culisele acestea sunt doar pt etrierii din spate?in fata este pe acelasi sistem de culise?

daca da au acelasi cod ca si cei de pe spate?adica acesta 8E0698470?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

mie imi joaca o culisa destul de tare. in sensul ca se misca sus jos stanga dreapta iar cea de jos nu are joc deloc. De culisat, culiseaza foarte usor. Intrebarea e daca schimb culisa o sa mai am joc? ca ma gandesc ca nu e ok sa ramana asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti,am niste intrebari:culisele acestea sunt doar pt etrierii din spate?in fata este pe acelasi sistem de culise?

daca da au acelasi cod ca si cei de pe spate?adica acesta 8E0698470?

Multumesc.

cam tarziu raspunsul meu dar....

 

si etrierii fata au culise doar ca sunt diferite fata de cele spate, coduri diferite.

se desfac tot prin spatele etrierului cu imbus de 7 sau torx 45

piesa 4 din poza

post-66542-0-83461500-1395746239_thumb.p

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti multumesc foarte mult,schema de mai sus ma ajuta sa identific piesele,dar un cod pt. kit reparatie culise etrier fata ar fi excelent,spre exemplu codul de mai sus este pentru kit culise etrier spate si m-a ajutat foarte mult.M-am prezentat la primul service am dat codul acela si imediat mi-au adus kit-ul,dar pt. fata nu a putut nimeni sa ma ajute,trebuie sa existe un cod si pt. cele din fata.Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
petrus_0707

Ma pate ajuta cineva ?

Ce cod are conducta de frana spate dreapta pt un golf 4, 2002, 1.6, 16v ,variant?

Am furtunul de langa etrier spate , un pic ciupit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Disproportie la franare spate >50%

 

Are cineva idee care este problema ? La control itp a iesit ca o roata franeaza mai mult decat cealalta in proportie mai mare de 50% ?

 

Am incercat cu aerisit partea respectiva, dar fara rezultate.

 

Model : Golf 1.6 16v 2002

Modificat de 3B5AFN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica discuri,placute,piston,culise si eventual traseul de frana pe sub punte (teava indoita).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut,la etrierul spate dreapta am gasit parghia pe care este montat cablul de frana mana blocata, momentan am deblocat.o ,dar am mai patit asa si anul trecut,care ar fi problema,ce imi trebuie sa o remediez sau e trebuie sa fac?,multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare, ştie cineva să-mi explice cum se demontează părghiile de la frâna de mână de pe etrier?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am retinut de pe topicul tau...de ce vrei sa le demontezi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut,

 

Am o problem la etrierii spate a unui golf 4 1.6 16v, curgeau pe linga parghia franei de mana, am cumparat kit dedicat acelor etrieri pe 38mm  am fost la service sa schimbe toate garniturile acelea, acum cand franez pedala se duce pina in podea, nu mai sta tare ca inainte si rotile pe spate sunt pline de lichid, sunt etrierii distrusi si trebuie schimbati sau cei de la service nu a montat cum trebuie acele kit-uri, ce pot face acum ?

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!