Jump to content

Schimbare ceasuri bord


pitbulltm
 Share

Postare recomandată

Salutare.Am un golf 4 1.9 TDI pe care am ceasuri Immo2 cu minidot (care nu mai afiseaza cand se incalzeste , ci doar la rece) . Pe mine m-ar interesa daca pot pune ceasuri cu afisaj maxidot immo3 sau daca pot inlocui afisajul minidot de la mine de pe ceasuri.Inca un aspect ar fi ca la mine vitezometrul indica 220km iar cele pe immo3 am vazut ca sunt cu 260km. Cum s-ar face sa se regleze si aceasta chestie ? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. da, poti monta.

2. nu recomand sa dezlipesti (daca ai ceasuri VDO) display ul de pe un ceas sa il montezi pe al tau - e mai dificil la minidot, sa relipesti un display care a mai fost deja lipit - singura varianta garantata, montarea unui display minidot nou original - undeva in jurul la 100 euro.

3. nu are importanta pana la cat este folia noilor (vechi) ceasuri, va indica corect, daca sunt codate corespunzator

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si codate corespunzator in ce sens? Are ceva soft care trebuie rescris de pe cel vechi pe cel nou ? 

Care ii procedura? Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o problema acum ceva timp am schimbat ceasurile de bord am pus rb8 v08 fara probleme acum am luat un ecu edc15vm+ cu tot cu instalatie sa schimb vechiul msa15 pt a putea fi softat prin obd nu reusesc sa imperechez ecu imi apare imobilizator conform procedurii roshtech pt immo 2 normal nu merge ceasurile si ecu sunt immo3 si la procedura pt immo3 imi cere pin ecu vechi pin ecu nou cum fac sa le gasesc ? Am vcds vag kkl vag commander 5.5 vag tacho 3.1 

Aaa ecu e de la octavia din 2006 motor alh ca al meu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca ai ceasuri immo 2 nu poti pune ecu immo 3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit un tabel care e usor de citit.

immo to immo.PNG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ceasurile sunt immo 3 la fel si ecu  stiu pinul la ceasuri .intrebare pinul la ceasuri e acelasi cu cel de la ecu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa imperechere pinul este acelasi, daca provin de la masini diferite au alte coduri pin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha deci pinul de la vechile ceasuri ale mele il am am si pinul de la ceasurile noi si imi trebuie pinul de la ecu nou. Maine imprumut ceasurile de la masina donatoare sa extrag pinul din ceasuri. Mersi mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ori le faci adaptarea, ori ii faci immo off

daca ai vag commander, il extragi din ecu pe care vrei sa il montezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat pinul din ceasurile de bord ale masinii donatoare si tot nu merge sa imperechez ecu si ceasurile cand dau login 11 si bag pinul ecu nou da eroare si zice sa iau contactul ca atunci cand nu e bun pinul. 

Poate fi ceva la instalatie? Ecu comunica cu ceasurile prin can ? Firele orange maro si orange negru? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum am vazut in mufa obd nu are firele de can-l , can-h si firul alb rosu sau violet galben care duce la ecu 

Masina a fost non can

Asta poate fi motivul pt care nu se imperecheaza ecu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. nu

2. adaptarea la G4 nu are nicio legatura cu can gateway - comunica pe linia K.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai atunci de ce sa nu ia pinul de la ecu nici cu ceasurile originale ale masinii donatoare ?

Dar skoda octavia din 2006 (masina donatoare) tot pe kline face imperecherea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, tot pe K line.

nu stiu ce sa iti spun, de ce nu vrea.... dar tu ce incerci sa schimbi - si ECU si ceasurile, in aceelasi timp ? nu va merge, decat cate o componenta pe rand

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ceasurile le-am schimbat deja merg de vrei 3 luni cu ele. Acum vreau sa schimb ecu cel de pe masina e msa15 immo 2 si asta e edc15vm+ immo3 ceasurile sunt rb8 immo3. 

Chestia e ca in mod normal cand pun ecu nou pe masina cu tot cu instalatie difera putine fire la culori dar vin unde trebuie si normal as putea imperechea ceasurile cu ecu sau ecu cu ceasurile am incercat ambele variante si nu merge 

Poate fi o incompatibilitate ca ceasurile sunt de golf si ecu de octavia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exclus, nu e vb de skoda sau vw

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha ok deci ceva fire trebuie sa fie ma duc sa iau si restul de instalatie de sub bord

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut.

am schimbat ceasurile pe golful meu 1,4 16v, cu unele de 1,6. Functioneaza ok doar ca indicatorul de benzina si vitezometrul la fiecqre contact se dau cate 5 mm in jos. Ce poate fi?!

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca indica corect, nu ai de ce sa-ti faci probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine ma poate ajuta din nou cu bin-ul asta...nu-mi arata temperatura exterioara.sper sa nu fiu off topic dar de nu arata pictograma de la tempomat in bord?imi functioneaza perfect dar nu-mi apare martorul in bord

3B0920849A KOMBI+WEGFAHRSP VDO V04.BIN

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut am o problema ceasurile de bord rb8 v08. Cu ce interfata si software citesc dump-ul ?

Am vag tacho 5.0 vag commander 5.5 si interfata albastra deaia pt vag com 

Nu merge cu nimic imi da eroare de conectare la ic 

Atasez poze 

Vag tacho

 

IMG_20170422_151246.jpg

Vag commander

IMG_20170422_151603.jpg

Interfata albastra

IMG_20170422_152300.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel care mi-a citit pinul la ceasuri inainte sa le pun pe masina nu avea o interfata ca abrites avea una usb-obd ca vcds 

Cred ca ma duc pana la el sa imi citeasca epromul sa vad ce interfata foloseste

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

23 hours ago, catalinosera said:

cine ma poate ajuta din nou cu bin-ul asta...nu-mi arata temperatura exterioara.sper sa nu fiu off topic dar de nu arata pictograma de la tempomat in bord?imi functioneaza perfect dar nu-mi apare martorul in bord

3B0920849A KOMBI+WEGFAHRSP VDO V04.BIN

din pacate nu va aprinde martorul, deoarece masina ta este un B5 si ECU acestuia nu stie sa comande martorul din ceas

20 hours ago, morturip2010 said:

Salut am o problema ceasurile de bord rb8 v08. Cu ce interfata si software citesc dump-ul ?

Am vag tacho 5.0 vag commander 5.5 si interfata albastra deaia pt vag com 

Nu merge cu nimic imi da eroare de conectare la ic 

Atasez poze 

Vag tacho

 

IMG_20170422_151246.jpg

Vag commander

IMG_20170422_151603.jpg

Interfata albastra

IMG_20170422_152300.jpg

din pacate, folosind niste clone, nu iti putem spune de ce nu functioneaza corect. In mod normal, trebuia sa functioneze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!