Jump to content

Schimbare ceasuri bord


pitbulltm
 Share

Postare recomandată

iti trebuie alte interfete... AVDI, Carprog, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha ok ms o sa caut sa imi cumpar 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

22 hours ago, vali22 said:

Am citit ceasurile vechi cu vag kk commander am pinul .bin si transponder id . La ceasurile noi nu pot intra sunt prea noi pentru vag kk .. ma gandeam sa le citesc fizic si sa le deschid cu un hex editor sa scriu in ele ce am.citit in ale mele id transponder de la ambele chei si sa schimb seria de caroserie in rest sa las nemodificat e ok asa ?

 

La modelul tau, informatia din eep este criptata cu o cheie din procesor, degeaba citesti eep cu un programator, iti trebuie si continutul din flash pt a decoda informatia. Dupa asta trebuie sa modifici pe langa Id cheilor, codul variabil din 7 Bytes, MAC, power class pt a putea autoriza ecu. Vin nu este folosit pt autentificare. Pe langa astea mai trebuie sa calculezi si suma de control pt fiecare block de date. Toate astea le poti face mai usor pe obd cu interfete cum zice si Florin mai sus. Daca te incumeti si ai cu ce sa citesti 24c32 si micronas din bord te pot ajuta cu modificarea  datelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor...aici este aria Golf 4/Bora

Urmatoarele posturi care nu tin de masinile respective se considera offtopic si vor fi sanctionate...

Succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Connecting Bosch Motometer RB8/BPV...

OK

1J0920926B  KOMBI+WEGFAHRS. RB8 V08

Check for MotoMeter tacho...

Tacho is MotoMeter! SW: 705

Try First Pass...

Message Lost Error!

Access Denied!

Turn Ignition OFF, Then ON, wait 15 minutes and try again!

 

De ce nu pot citi ceasurile de bord cu vag tacho 3.1 ? Nu merge nici cu vag commander 5.5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce siguranta?

Modificat de Laurentiu_LWR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Casurile MMO cele vechi le pot citi cu vag tacho astea rb8 nu merge sa citesc 

 

Stie cineva ce poate avea?

Nici cu vcds cand ii dau loghin 11 pt adaptari se blocheaza si iese de pe controler dar pinul pt imobilizator l-am aflat am fost la cineva avea laptop si interfata nu am fost atent sa vad de care dar in mai putin de 1 min mi-a spus pinul pt adaptarea cheilor 

Vreau sa citesc dump-ul sa activez range

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt modelele rbx si motometer trebuuie sa citesti un cod de acces  inainte.Nu toate softurile stiu de treaba asta, unele incearca combinatia 0-FFFF. Incearca cu vageep si o interfata kkl-usb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat cu vageep si un kkl-usb si incearca sa se conecteze si zice rx timeout sau ecu not found 

Alte idei ? Cu vag commander 5.5 ar merge? De fapt ar trebuii sa mearga? 

Deci am asa interfata: 

Vag can 5.5

Vag tacho 3.1

Vcds 12.12

Kkl-usb

Galletto 1260

Ceva idei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu vag eep si kkl -usb, da get acces code. Abia dupa asta, poti citii bin-ul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge get acces code l-a salvat dar tot nu citeste eeprom

Rx timeout

IMG_20170206_182756.jpg

Modificat de morturip2010
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai incercat si pe alte ceasuri ? daca tot asa face, poate este de la interfata, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe casurile vechi MMO merge vag tacho dar o sa incerc si asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe ceasurile vechi merge am putut sa citesc bin-ul 

Alte idei? 

Poate fi ceva de la ceasuri?

Asta e poza cu ceasurile vechi

IMG_20170207_110954.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cele vechi erau immo 2, astea noi immo 3. Poate sa fie si ceva de la ceasuri.... dar ma indoiesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu stiu ce sa zic am fost la cineva si mi-a citit pinul pt adaptare chei dar nu am fost atent sa vad ce interfata avea

Si mai e o chestie nu pot sa citesc nici dump-ul la ecu prin interfata galletto 1260  vezi poza cu eroarea

 

IMG_20170207_121634.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la anul tau de fabricatie, nu e un lucru anormal.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ce la astea din 98 nu se poate citi ecu sa il remapezi?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu - nu se poate pe OBD - se desface ecu, se citeste memoria, se inlocuieste cu una noua care permite rescrierea ei, se rescrie. 

Dar nu este topicul unde discutam aceste lucruri, deci sa ne limitam cu off topicul.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok stiu ca am devenit off topic dar ce zici daca imi iau alt ecu mai tanar e ok? Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai cum, deoarece difera instalatia electrica - mufele ECU, etc.... deci, presupune foarte multe modificari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut . Am un golf 4 1.6 16v azd an 2001 si nu am cb cu afisaj . Se poate monta unul cu afisaj? De ce piese as avea nevoie ? La ce suma a ajunge operatiunea aproximativ ? Stiti pe cineva din Timisoara sau de prin apropiere care ma poate ajuta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, poti mota - iti trebuie alte ceasuri, maneta de stergatoare cu butoane de BC, cablat maneta si ceasurile, plus senzor de temperatura exterioara, in cazul in care masina nu are climatronic.

Pretul variaza de la caz la caz, calitatea si starea produselor, fabricantul ceasurilor, model, etc - sa zicem in jurul la 500-600 lei cu minidot, immo 3, VDO, etc...

Mai departe, cauta in aria Prestari servicii - oferte extinse - pe cineva pe langa tine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!