Jump to content

Upgrade frana golf 6


inspektah
 Share

Postare recomandată

Multumesc de raspuns!

Pentru puntea spate nici eu nu stiu sigur, e posibil sa fie o diferenta pt ca Passatul are motorasele alea pt frana de mana. Ma interesez si revin cu informatii.

Brgds.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • The_Ego

    9

  • AndreiCC

    5

  • robi_zet

    5

  • prunaionutz

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Deci Ate powerdisc cu ate ceramics sunt peste ebc turbogroove + redstuff la un stil de condus spre sportiv ?

Modificat de AndreiCC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Tot ce fac placutele ate ceramice este sa lase mai putin praf, sa fie mai silentioase, eventual sa reziste mai mult. In ceea ce priveste franarea nu difera de cele ate normale. Nu confundati faptul ca se numesc ceramice, cu placutele cu adevarat ceramice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Green-urile prind mai bine la rece ca Red-urile ? Nu de alta dar nu-s racer si n-am chef de incalzit frane dupa ciclul de incalzit motorul :)

Modificat de AndreiCC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RED-urile sunt de circuit iar green-urile in opinia mea nu merita.

Cumpara cu incredere ATE normale...

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am acum Ate normale si nu sunt multumit.Red-urile din ce spun ei in descriere sunt dual use , strada/circuit.Doar [t circuit sunt cele galbene si cele albastre.

Modificat de AndreiCC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca iei placute red-stuff, cumpara tot discurile de la ebc. Mie mi-a ovolizat discurile oem placutele red.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Nu sunt probleme dar... s-ar putea sa faci ca trenu 500-1000 km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-i problema , mi-au placut trenurile de mic :)) Ce discuti recomanzi ? Eu ma gandeam la cele slotted. Ca durata de viata upgrade-ul asta tine mai mult sau mai putin comparativ cu cel oem ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://ebcbrakes.com/product/bsd-disc/ astea daca vrei sa dai in jur de 1000 lei pe discuri. Ma gandesc ca sunt multi mai "strong" decat discurile care le gasesti la toate magazinele.... sau http://ebcbrakes.com/product/usr-slotted-rotors/ daca vrei undeva la 700-800 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salut colegi ,cum aflu ce dimensiuni de discuri imi trebuie la masina ,masina din semnatura ,pe site la ATE imi da 3 dimensiuni dupa codul de caroserie ! 288 ,312 mm si era una mai mica !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am abuzat franele seara trecuta - discurile erau incandescente si acum am impresia ca nu mai franeaza la fel de bine ca inainte, parca sunt in fade. Am placute ATE Ceramic si discurile OEM (parca TRW sunt), iar lichidul de frana a fost schimbat acum 1 an si jumatate. Masina in cauza este Golf 6, CAXA 1.4 122cp, cu discuri de 288mm pe fata si 256mm pe spate. Alte simptome, care insa se manifestau si inainte, ar fi ca atunci cand opresc- daca franez mai hotarat (nu brutal, oprit la o coloana gen), cand se opreste roata se aude un sunet ciudat, nu stiu cum sa il descriu.

Ce s-a intamplat? Sa schimb lichidul de frana asap?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai fiert lichidul si placutele s-ar putea sa fie "arse" pe suprafata de contact......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La placute ma mai gandeam si eu...dar prima data schimba lichidul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RBF si braided brake lines.

Modificat de prunaionutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...
  • 4 weeks later...

Salutare! Am citit topicul asta de 2 ori cap coada si cred ca m-am hotarat la upgrade-ul pe care mi-l doresc (si permit) pentru frane.

Pana atunci insa... Nu am motiv sa schimb discurile, care inca arata destul de bine. Asa ca m-am gandit la un upgrade al placutelor. Si aici as avea nevoie de ajutorul vostru: are sens sa montez DS2500 (fata/spate), sau imbunatatirea franarii in combinatie cu discurile OEM nu merita costul si viata redusa a discurilor?

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe spate nu e necesar upgrade major. daca pui pe fata DS2500...cu discuri stock..pe spate poti lasa stock. mai bine furtune metalice si lichid cu pct de fiebere marit. dar ds2500 cu discuri stock..e posibil sa manance discurile mai repede...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciao Bogdan! Merci de recomandare. Mai am insa acum o intrebare (la care cred ca stiu raspunsul). Frutunasele (Goodrige) se potrivesc pe toata gama de etrieri de la Golf 6, sau se pot face diferentele doar din "banjo bolt"-uri?

Idea mea era in final sa ajung la franele de R20 (S3/R32) pe fata si cele de GTI pe spate. Dar parca nu as da banii pe doua seturi de furtunase.

Modificat de Feni
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare. Pana la urma am decis sa mai pastrez discurile actuale, ca inca mai duc, dar sa fac upgrade-ul de furtune, lichid de frana si placute, pentru configuratia stock. Pentru achizitie am apelat la Racing Nick.

Am insa o intrebare legata de recomandarea lor de a nu folosi acelasi tip de placute pe fata si spate (DS2500 vs DS Performance). De ce?

Stiu ca forta de frecare pe fata trebuie sa fie mai mare, dar nu este aceasta diferenta asigurata de diferenta in dimensiune a placutelor, discurilor si a pistonului din etrier? Mai e nevoie de o diferentiere si a placutelor?

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Eu merg pe ebc blade cu placute yellow fata spate si sunt foarte multumit.precizez ca merg pe fata cu frane de r de 345mm.am un mers sportiv.din cand in cand masina face recunoasteri la vtm si franele sunt foarte eficiente.as trece la red pe fata voi ce ziceti e foarte mare diferenta ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Urmeaza sa schimb discurile si placutele de frana. Am discuri de 288mm pe fata si 253mm pe spate, sistemul de franare este TRW. Am gasit discuri si placute Brembo la cca 1100 lei.

Curiozitatile mele sunt:

- a pus cineva discuri si placute Brembo pe sistem de franare TRW? se inteleg bine?

- din setul pe care l-am gasit, discurile de pe fata sunt de 312mm; stiu ca trebuie sa schimb (doar) portetrierii. cum vi se pare pretul?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!