Jump to content

Inlocuire volan standard cu volan Passat CC


Ace83
 Share

Postare recomandată

Exista volane identice ca aspect dar au module de comenzi diferite.Ideea e ca butoanele nu sunt simple...au o placa de baza in ele..un circuit electronic..un soft..etc.Difera versiunea de soft de la unele la altele..de aceea unele merg,altele nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

costi, cand intri pe adresa 16, la extra ce serie iti apare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

Imi apare 5G0959442L  E221__mfl-DC1  H11 0103

Multumesc frumos de ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

Deci am gasit la ross tech pe site baieti au reusit claxonul.....problema ramane iluminarea

Ce as vrea eu sa stiu daca a incercat cineva butoanele 1K8 959 442 ,cica astea sunt perfect compatibile cu platforma mea pq35 (2010)

spre amuzamentul meu singurele gasite de mine sunt in romania bucuresti deci pe langa cativa dintre voi ,daca stie cineva pe baieti de la vagretrofit sa le dea un telefon*(pentru mine este greu locuiesc in germania si in ro merg din ce in ce mai rar)

Multumesc frumos de atentie

Modificat de costi88cos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA,sunt ok acele butoane.Sunt pe Scirocco parca....vor lucra pe platforma ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Spido cum se comporta modulul montat de tine pe partea de cruise control?  Dupa ce este activat, din butoanele "+" si "-" poti sa cresti din 10 in 10km/h si din "set" si "reset" cate 1km/h sau altfel? De  asemenea de la ce viteza pleaca dupa activare? 20km/h sau cat a fost setat ultima data? Din video postat de tine am vazut ca ai comenzi pe maneta de stergatoare, cum ai lasat codat coloana de volan? Te intreb deoarece am reusit intr-un final sa testam modulul "romanesc" pe masina colegului 99SLV si avem  cateva neclaritati.

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din +/- din 10 in 10.Nu am incercat sa dau set si res in timpul mersului deci nu stiu daca creste/descreste cu 1km/h.

De plecat,pleaca de la 20 km/h,Calculatorul de coloana e un midline modificat si e codat fara ccs,fara computer bord.

Spor!

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe un golf 5 2007 cu volan simplu fara comenzi ce as putea monta ceva mai nou, eventual cu comenzi si la ce sa fiu atent? ma gaindeam la unu de golf 7. oare merge?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate monta, trebuie si alt calculator de coloana - sau modul separat, care se va adauga in paralel, pentru a face comenzile functionale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de accea am scris sau modul... nu si modul.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

Deoarece nu am gasit nimic concret pe forum care sa corespunda problemei mele, am hotarat sa redeschid acest subiect.

Prin anumite imprejurari am dobandit un volan de Golf 6 GTI. Acuma vreau sa il schimb pe cel de pe Passat B6 an 2009 cu cel nou.

Codurile de componente detinute sunt:

- 5K0 880 201 AC 81U - airbag

- 5K0 971 584 D - cablu airgab

- 5K0 959 542 C - cod taste (SW0037HWH31)

- 3C0 959 653 B - cod spira

- 3C0 953 549 AH - cod calculator coloana (achizitionat recent)

Codeul de taste vechi este: 1K0 959 542 B.

Intrebarea mea este, daca sunt compatibile componentele de mai sus si daca pot aparea anumite problem, erori dupa schimbarea fizica? Trebuie ulterior facute anumite setari, codari?

 

Merci,

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai gasit, ca nu ai cautat cat si cum trebuie - nu ne certa pe noi, ca am repetat informatia asta de f.f.f multe ori.

Deci, daca ai dobandit volanul de Golf 6 complet - atunci ai airbag-ul si cablajul compatibil - ca si comenzile - scoatem aceste componente din calcul.

La TOATE Passat B6 - nu are nicio importanta codul spirei volan - TOATE sunt compatibile.

Da, calculatorul de coloana mentionat de tine, este compatibil cu acest tip de volan

Cand vei desface volanul tau, vei vedea daca ai airbag cu doua ignitere sau unul singur - daca ai cu doua, unul trebuie pacalit, ca sa poti stinge martorul de airbag din bord - care va ramane aprins.

Da te pricepi, nu au ce probleme sa apara

Da, dupa montaj trebuie codat calculatorul de coloana, trebuie facuta setarea de baza la G85 si limita de stop la servodirectie. Toate procedurile le gasesti si pe forum si aici http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/VW_Passat_(3C)

Spor la treaba !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna ziua, dragi colegi! Va rog sa nu va suparati, dar am nevoie de o informatie. Am cautat pe forum, dar probabil nu am cautat suficient de bine. 

Problema este urmatoarea: am un volan de passat b7 cu comenzi pe care l am montat pe un passat b6 din 2009 ( cel cu ceasurile si afisajul alb).  Codul spirei este 3c0 959 653 B ( original), iar codul calculatorului este 3c0 953 549 AT ( tot original). Mai detin un calculator 3c0 953 549 A si o spira 3c0 959 653 ( acestea mi le a dat un amic care lucreaza in dezmembrari). 

Intrebarea este urmatoarea? Care dintre cele 2 spire si 2 calc. ar trebui sa le montez pt. a functiona comenzile de pe volan??? Sau mi ar trebui un alt calculator??

Multumesc anticipat!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Am reusit sa gasesc o metoda relativ ieftina pentru a face comenzile de pe volanul de G7 functionale pe un Passat b6. Din pacate metoda functioneaza numai pentru cei cu unitati aftermarket si dispun de o telecomanda a unitatii audio. Am modificat comenzile pe volan astfel incat folosindu-ma de ele sa actionez telecomanda masinii. Fiecare buton da o anumita rezistenta pe circuit (asta dupa modificarea comenzilor); o placa arduino uno masoara constant rezistenta pe circuitul comenzilor iar in functie de ce buton este apasat alimenteaza unul dintre pinii de iesire care alimenteaza la randul lui bobina unui releu(cu ajutorul releelor simulez apasarea butoanelor de pe telecomanda) . Am modificat si cablajul airbagului adaugandu-i 2 fire suplimentare care merg in circuitul comenzilor iar la celalt capat am tras din calculatorul de coloana, mai exact din mufa dintre calculator si spira inca 2 fire(am airbag cu 1 igniter deci aveam 2 pini liberi) spre spatiul de sub pedale unde este ascuns modulul. Problema iluminatului a fost rezolvata tot prin tragerea unui fir suplimentar in spira(masina nu a avut comenzi de fabrica deci inca 2 pini liberi), in prealabil circuitul de iluminare al comenziilor fiind modificat de asemenea.Ledul IR al telecomenzii a fost repozitionat in plafoniera. Daca este cineva amator de un astfel de proiect ii pot da codul pe care il folosesc, singurul lucru care trebuie modificat fiind valorile rezistentelor asociate butoanelor(dupa preferinte).

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Modificat de teo21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

teo21 Unitatile aftermarket de obicei au si 1-2 fire pt remote cu functie de invatare a rezistentei . Asta ca sa nu te mai complici cu telecomanda si releee. Partea de volan se poate face mult mai usor si folosind doar 3 fire  din folie( cele 2 de la claxon si inca unu de alimentare). Daca te descuric cu programarea la arduino, iti pot spune ce comenzi trebuie trimise pe LIN si poti citi starea butoanelor  si sa activezi iluminarea in ce procent vrei fara sa mai intervii asupra butoanelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Laur.goe- ai nevoie de alt calculator coloana.Nu vor merge comenzile cu AT sau A.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@spido imi poti da cateva exemple de coduri de calculator care sa mearga cu spira 3c0 959 653 B, te rog??? sa ma apuc de cautat!

multumesc!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt scrise de N ori in topic...

AH,AJ  ptr cutie automata si AH,AK,AJ ptr manuala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc! Am citit in topic ceva, dar voiam sa fiu sigur pe problema mea! multumesc inca o data si scuzele de rigoare!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@terrabyt stiu despre firele de sw control dar din pacate unitatea mea nu are asa ceva intrucat are decodorul can bus integrat, mufa navigatiei are functii ca si cea originala . Comenzile sunt deja modificate si ar fi destul de greu sa revin la original intrucat am intrerupt cablajele originale . Sunt inca la inceput cu arduino, daca imi pica vreun set de comenzi pe mana si ma documentez mai mult despre comunicarea LIN s-ar putea sa te deranjez pentru cateva sfaturi, multumesc de propunere :) !

20170703_143039.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Cablul de airbag cu comenzi pe care funcționează volanul cu 8 butoane este diferit fata de cel cu 12 butoane. Am acest volan și nu îmi merg corect comenzile cu cablul vechi.

Multumesc 

119985262_1_644x461_volan-gt-gti-s-r-line-golf-5-6-7-passat-cc-jetta-scirocco-touareg-vw-bucuresti.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cablajul este diferit.Dar, chiar cu cablajul compatibil,slabe sanse sa mearga.E ptr alta platforma..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!