Jump to content

Trecere de la Minidot la Maxidot Golf 5 / Jetta


sol1
 Share

Postare recomandată

Salut,

 

Am atasat o poza cu codarea calculatorului de coloana:

 

post-54107-0-88341500-1378542974_thumb.j

 

In rest pe masina mai am:

 

Calculator Coloana: 1K0-953-549-AF
Ceasuri Bord: 1K0-920-874-B
CAN Gateway: 1K0-907-530-L
Central Electronics: 3C0-937-049-AH
Central Convenience: 1K0-959-433-BT
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Daca tin apasat pe unul din cele 2 butoane de pe maneta de la stergatoare nu se intampla nimic. 

 

O precizare: nu functioneaza "long-press" din maneta, apasarea scurta pentru a trece prin ecranele range/consumption etc. functioneaza...

Eu am ramas fara pareri :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

31.05.2006 e data limita pentru schimbare cluster mai usor? Eu am 29.06.2006, am vreo sansa sa scap usor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CAlc de coloana mi se pare destul de vechi, nu se mai face din 2005.

 

ceasurile sunt pana in 2009.

 

can e pana in 2007

 

ceva nu se pupa aici. Si eu as schimba calc de coloana.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut rost de un cluster... sa inteleg dupa acest sticker ca e fabricat in ianuarie 2006 si scap ieftn cu adptarea imobilizatorului?

20130907_110436.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

da, daca si masina ta are ceasuri produse pana in 31.05.2006

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare,

 

Revin cu un update legat de problema mea cu accesarea meniului din CB+ dupa montarea ceasurilor.

Dupa mai bine de o luna de incercari, codari, demontat calc de coloana, am reusit sa o rezolv astazi printr-o intamplare si fara

sa schimb calculatorul de coloana cu unul highline.

Din Instruments-> Adaptation am dat un Reset channels to factory defaults. Din acel moment accesarea meniului a functionat.

Tin apasat pe unul dintre doua butoane de pe maneta de stergatoare.

 

Atasez si o poza:

post-54107-0-08265500-1381430109_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

cam cat a costat toata investitia , am un golf 5 2.0 TDI 2004 exact ca tine am  tempomat dar nu am calculator , m-ar interesa schimbarea asta de la minidot la maxi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DEpinde la ce pret gasesti ceasurile si cine ti le adapteaza pe masina. Ceasuri pot fi si la 100E iar adaptarea cam 150 lei. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Costurile au fost urmatoarele:

- Ceasuri cu maxi-dot cumparate din dezmembrari de la o firma din Ploiesti: 300 RON

- Codare chei la Avia Pantelimon: 170 RON( asta dupa ce am avut discutii cu diferite persoane NU de aici de pe forum, care mi-au cerut cam 100 Euro ptr immo off. Cei de la Avia Pantelimon au fost singurii care mi-au acceptat ceasurile second hand. Au fost foarte deschisi, mi-au explicat ca exista riscul ca adaptarea sa nu fie acceptata de serverul VW, am spus hai sa incercam sa vedem ce se intampla. Din fericire totul a functional din prima. Ideea este ca se pot coda si ceasuri s.h. in reprezentanta.)

- maneta stergatoare cu butoanele pentru BC tot din dezmembrari: 70 RON

 

Total: 540 RON

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam cat a costat toata investitia , am un golf 5 2.0 TDI 2004 exact ca tine am  tempomat dar nu am calculator , m-ar interesa schimbarea asta de la minidot la maxi.

 

... si la el adaptarea se face mult mai usor, decat la tine - Catalin - ca la el nu este necesara codarea online.

 

Sambata am pus pe un G5 - identic - de fapt nu avea nici tempomat - i-am schimbat si calc de coloana.

 

Alyn, trebuie sa iti cumperi ceasuri - dar atentie, sa fie fabricate pana in 31.05.2006  (scrie pe eticheta de pe carcasa lor) - altfel nu merg adaptate la tine. Iti mai trebuie maneta de stergatoare cu butoanele de BC.... montare, adaptare si codare - si vei avea BC.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am lansat si eu o cerere de oferta in dezmembrari pentru maxidot.Sa inteleg ca si ceasurile care se potrivesc la mine trebuie sa fie fabricate pana in 2006.Eu am dat comanda de masina in dec 2006 si a venit in martie 2007.Alte sfaturi cu privire la ceasuri aveti?in afara sa fie pe benzina.Multumesc

Sent from my iPhone using Tapatalk

Mentionez ca momentan am BC mic, banuiesc ca in afara de ceasuri nu mai nevoie de alta piesa.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am reusit imposibilul, am adaptat ceasuri de bord maxidot 2007 pe golf din 2005 :D deci in concluzie se poate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, am incercat de "n" la reprezentanta insa fara niciun rezultat , adaptarea a fost ceva mai complexa micronasul si cdc-urile din placa immo fiind citite si scrise pe banc,partea buna este ca sunt adaptate immo on!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

 

cam cat a costat toata investitia , am un golf 5 2.0 TDI 2004 exact ca tine am  tempomat dar nu am calculator , m-ar interesa schimbarea asta de la minidot la maxi.

 

... si la el adaptarea se face mult mai usor, decat la tine - Catalin - ca la el nu este necesara codarea online.

 

Sambata am pus pe un G5 - identic - de fapt nu avea nici tempomat - i-am schimbat si calc de coloana.

 

Alyn, trebuie sa iti cumperi ceasuri - dar atentie, sa fie fabricate pana in 31.05.2006  (scrie pe eticheta de pe carcasa lor) - altfel nu merg adaptate la tine. Iti mai trebuie maneta de stergatoare cu butoanele de BC.... montare, adaptare si codare - si vei avea BC.

 

 

acum cateva zile am condus un golf lafel ca al meu, tot cu minidot, tot 2.0 tdi , tot 2004 nu stiu exact daca acelas cod motor, dar cert este ca avea calculator de bord, pe minidot direct.... cu toate ca nu avea multe functii pe care eu le am pe masina ... ceea ce mi s-a parut putin cam ciudat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt 3 tipuri de borduri, la G5 - toate diferite.

 

1. cel cu afisaj mic, dar fara calculator de bord - cazul tau - daca te uiti la felul cifrelor afisate, vei vedea diferenta....

2. cel cu afisaj mic dar care are calculator de bord (minidot)

3. cel cu afisaj mare si calculator de bord (maxidot)

 

in cazul tau, nu se pot face modificari pentru a afisa consum, etc... doar inlocuite ceasurile cu unele cu BC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

sunt 3 tipuri de borduri, la G5 - toate diferite.

 

1. cel cu afisaj mic, dar fara calculator de bord - cazul tau - daca te uiti la felul cifrelor afisate, vei vedea diferenta....

2. cel cu afisaj mic dar care are calculator de bord (minidot)

3. cel cu afisaj mare si calculator de bord (maxidot)

 

in cazul tau, nu se pot face modificari pentru a afisa consum, etc... doar inlocuite ceasurile cu unele cu BC.

...si calculatorul de coloana cu unul care suporta BC, nu?

 

Presupun ca o data ce are ceasuri cu afisaj mic si fara BC, calculatorul de coloana nu suporta asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca are cruise control, nu trebuie inlocuita si electronica de coloana de directie pt. BC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

sunt 3 tipuri de borduri, la G5 - toate diferite.

 

1. cel cu afisaj mic, dar fara calculator de bord - cazul tau - daca te uiti la felul cifrelor afisate, vei vedea diferenta....

2. cel cu afisaj mic dar care are calculator de bord (minidot)

3. cel cu afisaj mare si calculator de bord (maxidot)

 

in cazul tau, nu se pot face modificari pentru a afisa consum, etc... doar inlocuite ceasurile cu unele cu BC.

...si calculatorul de coloana cu unul care suporta BC, nu?

 

Presupun ca o data ce are ceasuri cu afisaj mic si fara BC, calculatorul de coloana nu suporta asa ceva.

 

 

 

Daca are cruise control, nu trebuie inlocuita si electronica de coloana de directie pt. BC.

 

exact - daca are tempomat, are calculator coloana Midline .... deci nu trebuie inlocuit.

 

daca nu are nici tempomat - (nici BC, cazul de fata) - atunci trebuie inlocuit

 

oricum, corect este ca inainte de cumpararea pieselor pentru retrofit, sa se faca o scanare completa a masinii, pentru a vedea ce trebuie inlocuit si cumparat....

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut ! As vrea si eu sa stiu pentru un golf 5 fabricat in 02.2006 , Trendline , dar la care am facut urmatoarele modificari : montat tempomat , volan cu comenzi(merg numai partea stg.) , calculator coloana highline fara CB codul clusterului pe care trebuie sa-l achizitionez si eventuale sfaturi . Am vagcom sunt electrician auto de meserie ,dar nu am facut nici-o data adaptare de clustere. Eventual cine stie exact pentru varianta pana in 05.2006 poate face vre-un DIY, care ar fi foarte util pentru clarificarea multor probleme puse aici pe forum. Multumesc anticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU se poate face cu VCDS adaptarea ceasurilor pe masina ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o mare rugaminte pentru cei cunoscatori  !

 

     Am un golf 5 din luna feb.2006,1.9 TDI cu prima generatie de clustere si nu am CB .Veau sa inlocuies IC cu unul cu BC+(Maxidot) pentru ca am inlocuit si volanul cu unul cu comenzi si nu-mi merg cele din partea dreapta pentru schimbare canale,meniu ,etc .

  O prima intrebare e daca stie cineva ce coduri de clustere sunt pana in 06.2006 pentru maxidot Diesel (eu am gasit numai unul 1k0 920 872 B ) ?

 A doua intrebare este daca se pot adapta cele pe benzina sau cele cu vitezometru in mile daca folosesc folia de la ic-ul meu in km , o  sa-mi arate eronat viteza ?

 Eventual o sursa de unde sa cumpar la un pret rezonabil .

 

       Mulumesc anticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!