Jump to content

Trecere de la Minidot la Maxidot Golf 5 / Jetta


sol1
 Share

Postare recomandată

Datorita modului in care au fost proiectate....elastomerul se incalzeste si asta deranjeaza afisajul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Va salut, de curand am achizitionat un IC cu bord computer+ , am codul de acces la el si implicit codul de acces la IC original al masinii am urmarit toti pasii de pe rosstech dar nu reusesc , exista posibilitatea sa nu se potriveasca ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da codurile de la IC-ul original al masinii si IC-ul nou, sa vedem ce ai cumparat. Tu ce cluster original aveai - cu sau fara BC ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Refa inca odata procedura de pe ross-tech..E imposibil sa nu reusesti.

Mare atentie la 0 din fata codului si mare atentie la PIN-ul pe care il introduci (dupa cum ai observat, e nevoie sa introduci atat pin-ul ceasurilor originale, cat si pin-ul ceasurilor maxidot in secvente diferite ale procedurii - poate le-ai incurcat pe undeva)

Exista si alta modalitate de adaptare, una ce nu implica introducerea PIN-urilor si readaptarea cheilor. Nu se face cu VCDS,ai nevoie de alt soft.

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ambele ceasuri sunt fabricate pana in iunie 2006 se poate copia fisierul IMMO din cel vechi si scrie in cel nou, ai nevoie de K+can commander.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Si eu sunt interesat de aceasta modificare si acum tot studiez problema dar am inpresia ca e nevoie de cipuri noi in cheie ( sau poate gresesc ) :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu - se scriu cele care le ai deja. Ce an e masina ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAca e pana in iunie 2006 nu ai nevoie de alte cipuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e fabricata 07 .2006 pe bordul vechi scrie 06.2006 iar pe cel care vreau sa il pun 12.2005

cel vechi e cu bc si cel nou e bc +

Modificat de - Paf -
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU vreau sa te dezamagesc, dar nu cred ca o sa mearga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai zi si mie de ce crezi ca nu o sa mearga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic, la ceasurile de bord (la Golf / Jetta) cu AF dupa iunie 2006 nu mai poate fi citit fisierul .bin (de la imobilizator).

Insa, dupa cum ti-am spus si la telefon, putem incerca, avand in vedere ca ceasurile tale au ca data de fabricatie iun. 2006.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in caz ca nu se poate citi prin mufa de diagnoza,nu se poate citi direct memoria cu ajutorul unui programator ? sti cumva ce tip de eprom au .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic, orice e posibil. Insa n-are rost sa discutam filme SF.. Ia in calcul optiunea asta doar dupa ce afli sigur daca se pot scrie / rescrie prin OBD.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De foarte multă vreme mă g

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://forums.vwvortex.com/showthread.php?3604801-DIY-hi-line-cluster/page5 Postul nr. 155

Un tip din Italia a pus ceasuri de GTI pe TDI. Nu a dat detalii despre cum functioneaza turmoetrul si vitezometrul, insa presupun ca se pot adapta..

Modificat de starchaser
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Incearca si la http://tempomatszereles.hu/vw/golf_v_5__jetta_1k/fedelzeti_computer-c136.html , unde dupa ce spun ei costa 90 euro sa adapteze afisajul in minidot pentru masinile care nu indica consumul mediu, autonomia, temperatura ... pretul include si maneta de la stergatoare cu butoane

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O mica greseala de traducere, pretul este 90.000 ft, adica aprox 1400 lei, cu tempomat cu tot, la care se adauga drumul dus-intors la/de la budapesta...

Modificat de Nutu2009
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te chinui un pic, la banii astia o rezolvi si la noi - in Romania....dar cu maxidot SH.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salutare,

Am gasit pentru masina din semnatura, un instrument cluster cu maxi-dot, nou, necodat. Intrebarea mea este daca se poate monta si adapta fara sa ajung la reprezentanta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, doar la reprezentanta .... din pacate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Am un Golf 5 1.9 TDI fabricat in 2007 si care nu are BC. Ma intereseaza sa stiu daca pot sa ii montez macar mini dot. Mentionez ca pe micul ecran pe care il are imi afisaza temperatura, kilometrii totali ai maisinii, trip si ceas. Ce pot sa fac in acest caz?

Iar inca ceva ca tot nu am gasit eu unu topic in care sa se discute despre cumpararea unei chei pt. ca nu mai am decat una.

Multumesc celor care se obosesc sa ma ajute si nu nimai.

Modificat de scooter.bala
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie schimbate ceasurile cu totul, maneta de stergatoare cu una cu butoane de BC si calc de coloana de volan cu unul Midline sau Highline. Si adaptarea cheilor se face doar la reprezentanta,.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am uitat sa mentionez ca masina are pilot automat, iar din cate am inteles in noaptea trecuta citind pe forum, ca daca are pilot nu ar mai trebui schimbat acest calculator de coloana. Daca poti sa imi zici cam cat m-ar costa aceasta afacere.

La partea cu cheia mai ramane inca o dilema, ce si cum sa fac?

Daca este prea mult de povestit si are cineva putin de pierdut cu mine la telefon ar fi si mai bine.

Inca o data va multumesc pentru raspunsurile de pana acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!