Jump to content

Consum (Touareg 7P)


Andrei2000
 Share

Postare recomandată

Pana nu vine caldura si isi intra aerul conditionat in forma , consumul e micut

Azi de la Rm-Valcea la Selimbar unde am oprit sa halesc un taco - 6L / 100 - drum liber , 5 minute semafor , Valea Oltului inca nu e inverzita cum e la noi deja orasul dar e plina de gunoaie pe la tiganii aia mizerabili din Racovita , la Bolovanu , de aia numai cu buldozerul mai scapa comuna , sa le zboarte casele ilegale

Nu am mers pe autostrada de la Boita ptr ca am vrut sa trec prin Talmaciu sa vad daca nu au veniut berzele - nu au venit ... cel putin acolo inca nu , in fiecare an le verific

Apoi prin Sibiu cu semafoare , trafic si autostrada , vreo 28 km in total la intoarcere , consumul mediu arata deja 6.5L / 100 cand am iesit de pe autostrada la Boita

Pe ultimii 75 km spre Valcea a mai scazut putin la 6.3L / 100 media generala , am prins si semafor si ceva trafic dar in general liber

Long Term si de cand am facut plinul arata la fel , semn ca asa merg eu - 7.9L / 100 mix , dar nu prea mult prin oras

La consumul asta am autonomie de 1200 km ptr un plin , am vazut ca s-a ieftinit iar motorina

Rm-Valcea - Selimbar.jpg

Dupa ce am mers Prin Sibiu la intoarcere - iesire de pe autostrada la Boita.jpg

Tot drumul dus intors.jpg

De cand am facut plinul , mix , majoritatea afara.jpg

Long Term identic.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Am facut un consum la pompa , aproximativ pana la primul click , a iestit 9,5-10L/100 , oras cu extern 50-50% ( extern drum sepuit prin munti nu prea mare viteza insa tras bine de masina ). 

O fi mult , o fi putin , nu ce stiu sa zic , e prima data cand fac asa ceva , sa calculez consumul ( eram curios dupa cate am citit pe aici ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E foarte bine

Eu am 8 mix pe ultimii 6000 km , dar 90% extern si 10% oras ( km , nu timp pierdut la volan )

 

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Dupa reset si 2 si ceva plinuri, mers pe autostrada mai tare cand si cand 130- km/h aprox 1400 km , a crescut autonomia pe bord . Peste cateva plinuri sper sa vad si mia  km autonomie , momentan arata 910 km...

Din pacate nu pot atasa poza ( ca e prea mare si s pe tel si habar n am 😂  cum s o micesc )

O consumat si ceva ulei dar nimic de speriat

Mai am de mers cateva mii pana termin concediu , vom vedea daca creste autonomia au ba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe bord autonomia e in functie de consumul mediu la drumul anterior si apoi daca mergi mai mult , se adapteaza la consumul mediu din acel moment

Cel mai mult am avut autonomie 1350 km cand am facut plinul

Dar depinde si de rezervor , eu am 100L

De cand au venit caldurile , Long Term a urcat la 8.4 plus ca s-au aglomerat toate drumurile , s-a terminat cu consumul mic

Ieri Rm.VL-Pitesti -Rm. VL - 10.1 consum mediu

Eu as inchide micii de la Dedulesti , este penibil sa pierzi o jumatate de ora bara la bara pe urcare 2 benzi cativa km buni ptr niste fomisti care nu au mai  vazut carne in viata lor - dupa ce ca nu sunt buni , sunt sigur ca nici nu sunt verificati asa cum trebuie

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezervor 80 l . Am resetat in momentul in care am iesit din Romania. 

Ideea e ca rulez cu anvelope de iarna ( inca nu am cumparat all seasonu- uri ) si A/C la greu ca pe aici temperaturile sunt peste 30 de grade.

O sa aj si in Elvetia pt 4 zile  (de ski  sper sa fie zapada la 3883 m ) traseul asta sigur o sa traga consumul in sus 😂

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia ar mai lipsi , s-ar dubla timpul de stat la coada

Eu oricum nu inteleg nici in ziua de azi traficul rutier

Mergi 3 km ca melcul , coloana , brusc se merge cu 50+ la ora fluent , dupa 2 km poc ... stop , nu te mai misti 10 minte , iar se merge bara la bara , iar fluent , iar stop si tot asa

Te uiti apoi pe drum , nu vezi niciun accident , nicio lucrare , absolut nimic

De ce se merge bara la bara 20 km pana sa intri in Pitesti daca acolo se imparte circulatia intre cei care intra in oras si cei care merg pe sub pasaj sa intre pe autostrada ?

Ca exact in acea zona , cum iesi din pasaj , se merge cu viteza deci cine produce limitarea asta ?

De ce nu se merge cu 50 la ora legal normal toti cei 20 km ? De ce jumate din distanta se parcurge bara la bara cu 5-10 la ora ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tavitara problemele "ie" multe si... "ie" complicate pe drumul ala. 

 

In primul rand capacitatea drumului e depasita de cateva ori. Adica chiar daca am merge toti cu ACC la 50/90/100 tot am merge bara la bara. 

Apoi sunt minunatiile alea de lucrari pe zonele cu 2 benzi (urcare) care forteaza camioanele sa urce pe B2. 

Apoi sunt cei care reduc/franeaza ca faca stanga/dreapta. Mergand in coloana, daca unu din fata franeaza, toti cei din spatele lui sunt fortati sa franeze. Si se creeaza niste valuri... Oscilatii. Cand Strada intra in rezonanta...

Apoi 2/3 din drum e prin localitati. Deci 50-60-70km/h max (legal) si multi localnici care au si ei treaba. 

Apoi ai diverse distractii, precum micii de la Dedulesti.

Apoi... am zis de nenorocirea aia de cale ferata de pana in pasaj la Bascov? Sa mai zic de sensul de pe pasaj? 

 

Am zis ca e nevoie de autostrada? Inca de acum 15 ani - cand abia construiau nenorocirea aia de pasaj? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tavitara mersu ala asa fara lucrari ii spune Phantom Traffic Jam.. In principiu pune unu frana si apoi 1km in spate vor pune toti frana. Uite aici cum functioneaza: 

 

Prima data am experimentat in Bulgaria asa ceva, aglomeratie mare si efectiv am ajuns sa stau 10 minute pe loc dupa care am mers cu 100 km/h fara a fi vazut vreo lucrare sau accident.

Oricum uimitor consumul tau, eu la 7P nu scot sub 9% in bord iar la pompa da aproape de 10%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reveniti la subiect !  Urmatoarele posturi offtopic vor fi sanctionate ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Boditza , pentru ca am postat doar cand am scos consum mic

Si la o masina asa mare tine de multi factori

Daca mergi cu masina asta in oras , nu te poti uita la consum - mersul bara la bara sau din semafor in semafor ii creste consumul foarte mult

Mersul pe drum drept cum e Valea Oltului iti ofera un consum cu minim 1 L / 100 mai mic la acelasi stil de condus ca mersul pe dealuri cum e Dealul Negru

Primavara cand aerul conditionat aproape nu are ce sa lucreze iti ofera un consum mai mic , vara pe calduri nu ai nicio sansa sa mai scazi consumul

Long term-ul meu care acum probabil a sarit de 8.5 e datorat exclusiv faptului ca merg foarte putin in oras si foarte mult spre Sibiu si mai sus , unde se merge cu totul alfel decat spre Bucuresti

Si nu in ultimul rand eu las masina libera la drum lung cu distanta fata de cea din fata , foarte rar pun frana , anticipez viteza celui din fata si lucrez cu acceleratia

 

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa 3200 km ( 95% autostrada ) incarcata cu bagaje si cu de toate  si cu anvelopele de iarna, consumul mediu aproximativ 7,7- pana-n 8 L/100 km  cu autonomie afisata  1030 km la plin. N-am mers la consum ci pur si simplu cum mi-a cazut bine , in limitele legale binenteles

Am rulat 99% din timp in Drive si 1% Sport - daca conteaza si A/C pe 24 de grade

Personal sunt multumit, nu am ce sa reprosez masinii!

Range.jpg

Ce am uitat sa mentionez , cat timp am rulat pe autostrada fara limita de viteza mi-a consumat 2 liniute pe joja electronica , in rest deloc .

Modificat de Baxxon
typo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-am zis ca autonomia afisata intr-un anumit moment tine cont de consumul mediu de la ultimul drum

Las mine s-a resetat ieri Long Term dupa 10.000 km si consumul mediu mixt a fost 8.5

Vara oricum consuma mai mult ptr ca e trafic peste tot si AC-ul munceste , 7.4 ieri pana la Sibiu dus intors si 8.8 azi pana la Pitesti dus intors , cam 1 / 100 mai mult decat primavara cand e racoare afara si drum liber

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un consum bun cu anvelopele de iarna, care  pe caldura asta influenteaza negativ consumul.

OFFTOPIC: Grija mare cu ele, am un vecin care intr-o vara a "barbierit" un set de anvelope de iarna aproape nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Consum sambata in conditii de trafic normal pe Valea Oltului , un drum dus intors pana la Sibiu , fara autostrada  , am mers pe la Talmaciu sa ma relaxez

Cu autostrada in functie de trafic fac scot undeva la 7 , pana la Boita consumul e cel mai mic - 6.5 am avut sambata

Si Long term ca se apropie de 10.000 si se reseteaza - 8.2

Cel anterior l-am ratat dar era undeva la 8.4

 

VL-SB-VL 16 DEC 2023.jpg

LONG TERM 16 DEC 2023.jpg

VL BOITA - 16 DEC 2023.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Vacanta de iarna trip 3300 km cu masina plina ochi 

consum iarna.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ce vedem in poza ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tavitara pe cineva care folosește telefonul in timp ce conduce ;))) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu eu am facut poza :) ci pasagera.

On 05.02.2024 at 17:17, tavitara a scris:

Si ce vedem in poza ?

Vedem range-ul la plin ( 80 L ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha , credeam ca ne spui cat ai avut consumul dupa acel trip

La mine arata in general 1300 km la plin 100L

Se vede si in pozele de mai sus - range 1100 km dupa un drum de 192 km , deci pe acolo e

Oricum asta ar fi ideal doar mers extern , in realitate probabil mix ma tine 1000-1100 km un plin

La fiecare drum imi propun sa merg incet linistit si cuminte ca tot acolo ajung dar cu masina asta daca am drum liber nu ma abtin si o las sa zboare cum ii place

Pe Dealul Negru pe doua benzi la urcare pe sport zici ca merge la vale , nu se chinuie deloc asa frumos toarce motorul , asa ca na , o las si pe ea se bucure

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!