Jump to content

Kolbenschmidt vs MANN (filtre VW Group)


Octavian_sk
 Share

Postare recomandată

readuc la viata topicul.Filtru reprezentanta de aer SHARAN venit pe relatia Germania,nu pe bpn sau avia.FILTRON :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 77
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • GABIVVX

    16

  • Octavian_sk

    10

  • volnick1986

    8

  • Hudrea

    5

. Plus ca, ocazional, mai vine cate un audit de calitate de la HQ si verifica. Nu respecta, se schimba managementul cu unul care respecta.

Si pana atunci tu ai dat banii/folosesti un produs care nu e chiar in regula dupa standardele in vigoare...Si o sa zici ca masina e una cu probleme :|

Eu folosesc MANN.

Modificat de nervoss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am 2 anvelope Good Year(acelasi model,aceeasi dimensiune,fabricate la 4 luni diferenta) ,una facuta in Polonia alta facuta in Malaesia.

Nu seamana deloc intre ele,designul e complet diferit,cauciucul facut in Malaesia e foarte prost,tare,plasticos,are marginile tesite,fata de ala din polonia care are marginile normale (mai patratoase).Ala din Malaesia pare de 195 nu de 205 cat scrie pe el.

S-o fi imbatat oare Hans in Malaesia si a plecat cu vreo orezara?

Modificat de Hudrea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi am schimbat;filtru de habitaclu BOSCH carbon activ si filtrul de aer MAHLE pt conditii grele praf mult cu burete pe elementul filtrant.Clapeta foarte curata pt ca si data trecuta am avut tot mahle pt conditii grele cu care am facut in jur de 20.000km.Se observa habitaclu made germania si aer made austria ;) Cost 110 lei.Deci in consecinta si aici imi doream sa ajung iti poti lua si singur filtre bune la preturi foarte bune fara a apela la reprezentanta.Impi puteam aduce filtrele pe om dar ce rost are sa dau 70 lei in plus si cine stie ce filtre sa imi vina pe om.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

readuc la viata topicul.Filtru reprezentanta de aer SHARAN venit pe relatia Germania,nu pe bpn sau avia.FILTRON :lol:

Eu am gasit filtru de motorina (la PBN) Made in China.

De vreo 2 ani am trecut pe Kolbenschmidt.

Am 2 anvelope Good Year(acelasi model,aceeasi dimensiune,fabricate la 4 luni diferenta) ,una facuta in Polonia alta facuta in Malaesia.

Nu seamana deloc intre ele,designul e complet diferit,cauciucul facut in Malaesia e foarte prost,tare,plasticos,are marginile tesite,fata de ala din polonia care are marginile normale (mai patratoase).Ala din Malaesia pare de 195 nu de 205 cat scrie pe el.

S-o fi imbatat oare Hans in Malaesia si a plecat cu vreo orezara?

Am si eu 2 buc. GOODYEAR EAGLE F1 - made in Malaesia.

Dupa Montana, sunt cele mai proaste anvelope pe care le-am avut vreodata.

Nu au nici un pic de aderenta, iar daca mai e si putin ud pe jos, trec cuminte pe banda 1

ca nu mai am nici o siguranta pe masina :vaidecapulmeu:

Este un cauciuc f.dur si se tocesc f. greu, nu scap de ele... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si ale mele pe spate(tot Malaesia) au 40.000km si uzura undeva la 25-30% ,dar tot le schimb,urmatorul set va fi Toyo T1R

Modificat de Hudrea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut filtru de ulei montat la skoda cutie de original si el Purflux.Filtre bosch...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ionescu Vladimir

Mann are in toata lumea fabrici. Eu am vazut filtre si cu Spania, Argentina, Africa de Sud etc. In mod normal standardul se pastreaza indiferent de originea fabricii. Preturi foarte bune la filtre si uleiuri gasiti pe http://www.pieseieftin.ro , eu de la ei cumpar mereu cand fac revizia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am facut si eu revizia la masina mea sptamana trecuta. Am luat tot Mann, erau Made in Bosnia y Hertegovina. Aratau bine lucrate. Cert e ca intre filtrele de motorina exista unele diferente. Odata forma (asta sarbesc) era parca mai tuguiat cumva fata de cel nemtesc. Iar acolo unde vine flansa aia prinsa cu siguranta (cea la care se schimba acele oring-uri albastre si negre) sub acea flansa la filtrul nemtesc se vedea elemntul filtrant (hartia aia galbena) pe cand la asta sarbesc sub acea flansa se vedea doar o tabla.

Vad ca pana acum merge brici, sper sa n-am probleme. Celalalt nemtesc dupa ce l-am scurs l-am taiat in partea din spate si am scos elementul filtrant si l-am studiat atent. In ciuda faptului ca am alimentat cel mai mult de la Petrom sa stiti ca acesta chiar a fost curat, foarte putine impuritati am gasit in el iar hartia foarte curata.

edit: e vorba de filtrul motorina de pe un AVF

Modificat de Calin78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VW touran,masina adusa de 2 luni din Germania,carte service cu revizii facute numai la reprezentanta..filtru aer FILTRON :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Filtre bosch...

Eu am luat acum cateva saptamanani cu 23 de lei, ca sa i-l am pentru cand fac service-ul, un filtru Bosch de ulei Made in Germany (atat pe cutie cat si pe filtru). Nu l-am luat de la Skoda sau alta reprezentanta ci de la firma din Cluj de unde ma aprovizionez de obicei cu piese auto. Cred ca depinde de ce lot prinzi... Imi pare rau ca nu am cu ce sa transfer de pe telefon ca postam si poze.

La filtre de aer. Am avut si am in prezent MANN. Cel vechi era Made in Czech Republic, iar asta ce i-l am acum e Made in Germany. Ambele cumparate de la firme diferite de piese auto. Nu am vazut diferenta intre ele in ceea ce priveste calitatea prelucrarii sau a materialelor (hartiei) folosite.

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am revenit cu poze. Deci mai exista si Bosch Made in Germany la piese auto. Depinde cum ai noroc... :)

post-37459-0-99191900-1315945257_thumb.j

post-37459-0-13117700-1315945264_thumb.j

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat filtru carbon Mahle facut in Austria....slabut ,foarte slabut comparativ cu Mann

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scumparat filtu benzina Mann Made in China cu 37 de lei, urmeaza montajul. sper sa nu am surprize.

Modificat de ti3sto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut filtru ulei Mann China,nicio diferenta fata de cel fab in DE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am acum filtru de benzina Mann-China pe masina. Nu ai ce surprize sa ai. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel e si la mine doar ca, codul de bare incepe cu 40 deci ar terbui sa scrie ca e facut in Germania.

Modificat de dizy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt mine Mahle ramane NR 1,nu conteaza tara de origine,costul este foarte avantajos,calitatea lor este premium.Ultima data am pus la AC Bosch pt ca am primit un spray de igenizare ac gratuit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am tras putin de el ca sa-l aranjez mai bine in rama...imediat s-a dezlipit pe margine.

Mann-ul era mult mai rezistent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Trebuie sa fac si eu zilele astea schimbul de ulei+filtre si am mers pe filtre Mahle , toate fabricate in Austria , mai putin cel de benzina care e made in China( prima oara imi adusese filtru facut tot in austria, dar era fara regulator incorporat, care cica il comandase dupa seria de caroserie si parea mai de calitate si a 2 a zi mi-a adus de care imi trebuia , dar china) voi vedea cum se comporta.

Modificat de W A T A S I
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

filtru de ulei: Mann -> Germania

filtru de aer: Knecht (Mahle) -> Austria

filtru de benzina: Knecht (Mahle) -> Mexic :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • 1 year later...

eu la ultimele 2 schimburi numai Mahle am pus...

 

Mann m-a dezamagit cu filtrul de ulei care mieuna, de era sa umblu pe la rolele de distributie nestiind cine scoate acele zgomote :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!